Paweł Gulewski dostał wsparcie z Łodzi i z Gdańska. Druga tura wyborów w Toruniu
W swoich miastach wygrały w pierwszej turze. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska poparły kandydata KO Pawła Gulewskiego w II turze wyborów prezydenta Torunia. Dulkiewicz podkreśliła, że w jej ocenie „Toruń na to zasługuje", a w mieście potrzebna jest zmiana.
- Potrzebujemy kropki nad „i", gdyż dziś jesteśmy w trakcie rozmów na temat reformy finansowania samorządów, a w zasadzie przywrócenia normalności, jasnych zasad, równych dla każdego, niezależnie jak mieszkańcy danego regionu, miasta, gminy, głosują. (...) Dlatego dziś całym sercem wspieram Pawła Gulewskiego. To osoba, która rozumie nasze połączenia pomorskie - mówiła Dulkiewicz we wtorek w Toruniu.
„Trzeba wielkich zmian"
Prezydent Gdańska podkreśliła, że ma nadzieję na dokończenie przez mieszkańców i mieszkanki Torunia tego, co rozpoczęli 15 października i kontynuowali 7 kwietnia. Apelowała o udział w głosowaniu 21 kwietnia i głosowanie na Gulewskiego. - Toruń na to zasługuje - oceniła.
Zdanowska mówiła o tym, że w Toruniu trzeba obecnie wielkich zmian - głównie w zakresie podejścia do wspólnoty. - Samorząd, to nie jest wyimaginowana wspólnota. To my wszyscy, którzy w tym samorządzie działamy, żyjemy, od którego po części zależymy. Sami tworzymy zręby tego jak i w jakim warunkach będziemy żyć. Wspomniała o kwestiach rewitalizacji. - Rozmawialiśmy z panem prezydentem Gulewskim, że to nie tylko remont budynku, ale przede wszystkim normalnych relacji, budowanie społeczeństwa, przywracanie do życia w społeczeństwie m.in. osób wykluczonych - mówiła Zdanowska.
Wsparcie „dwóch silnych kobiet"
W jej ocenie, zmiany muszą być wprowadzane wspólnie z mieszkańcami", w dialogu ze społeczeństwem. Gulewskiego nazwała osobą bardzo otwartą, empatyczną.
- My z całego serca wspieramy osoby, które chcą budować wspólnotę. Dlatego osobiście proszę o dokończenie tego, co zaczęliśmy 15 października. Wtedy kobiety zdecydowały o wyniku wyborów. Mam nadzieję, że teraz dwie silne kobiety, które przyjechały wesprzeć pana prezydenta będą miały jakiś ułamkowy, ale jednak wpływ na to, aby zmiany ostatecznie się dokonały - powiedziała Zdanowska.
Gulewski pytany był o zabieganie o poparcie innych kandydatów na prezydenta, którzy w pierwszej turze zajęli miejsca od trzeciego do ósmego w wyścigu o fotel włodarza Torunia.
- Rozmawiałem z paniami prezydentkami o sile ruchów miejskich w naszym mieście. Były aż trzy komitety nawiązujące do takiego środowiska i one wspólnie zdobyły w I turze naprawdę pokaźną liczbę głosów. Rozmawiam z tymi kandydatami. Są to spokojne rozmowy dotyczące punktowych, programowych postulatów, na które moglibyśmy się wspólnie zgodzić. Nie będę oszukiwał, że takich rozmów nie ma, a o ich efektach pewnie do piątku państwo usłyszą - odpowiedział Gulewski (...).
W drugiej turze wyborów prezydenckich w Toruniu (Kujawsko-Pomorskie) zmierzą się Paweł Gulewski (KO) i dotychczasowy prezydent miasta Michał Zaleski (własny komitet). Kandydaci dostali odpowiednio 38,28 proc. i 26,41 proc. głosów w I turze wyborów.
71-letni Zaleski rządzi Toruniem od 2002 roku. 43-letni Gulewski był wiceprezydentem miasta od czerwca 2020 do stycznia 2024.
Zobacz także
Poseł Kałużny: Przez najbliższe 10-15 lat nie trzeba podwyższać wieku emerytalnego
2023-10-06, 12:21Poseł Suwerennej Polski Mariusz Kałużny przypomniał w Toruniu, jak politycy Koalicji Obywatelskiej głosowali w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. Czytaj dalej »
Minister Ziobro: Musimy zrobić wszystko, by przymusowa relokacja nie dotyczyła Polski
2023-10-06, 10:06- Nie chcemy wyprowadzić Polski z Unii, ale nie możemy pozwolić, żeby rozwiązania dotyczące relokacji migrantów w państwach UE obowiązywały w stosunku do Polski -mówił w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Czytaj dalej »
Włodzisław Giziński: Zdecydowałem się startować, bo to niezwykle ważne wybory [Rozmowa dnia]
2023-10-06, 09:47- Patrzę na miejsce Polski w świecie, a przede wszystkim w Unii. Tutaj różnica, po 8 latach rządów obecnej koalicji jest zasadnicza, w porównaniu z wcześniejszymi, wszystkimi rządami od 1989 roku - mówił Włodzisław Giziński… Czytaj dalej »
Cel - wykorzystać każdy litr spadającej z nieba wody. Kujawsko-pomorskie na czele
2023-10-06, 08:30Polska, a szczególnie województwo kujawsko-pomorskie, może odegrać znaczącą rolę w tzw. Niebieskim Ładzie - nowej unijnej strategii wodnej. Czytaj dalej »
Politycy Koalicji Obywatelskiej okręgu toruńsko-włocławskiego zapraszają kobiety do urn
2023-10-06, 07:39Co druga Polka w wieku od 18 do 39 lat nie pójdzie na wybory. Tak wynika z badań, przeprowadzonych dla sztabu Koalicji Obywatelskiej. I właśnie dlatego wyborcza ,,jedynka' w okręgu toruńsko-włocławskim, poseł Arkadiusz Myrcha, zachęcał… Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich pyta: Czy Donald Tusk i Rafał Trzaskowski są antybydgoscy?
2023-10-05, 21:00Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów, przewodniczący Klubu Radnych PiS i numer 9 na liście kandydatów tej partii w wyborach do Sejmu, powtórzył 8 pytań, które 3 lata zadał politykom Platformy… Czytaj dalej »
We Włocławku powstał Honorowy Komitet Poparcia posłanki Joanny Borowiak
2023-10-05, 20:16Włocławska posłanka Joanna Borowiak z PiS-u, która ubiega się o parlamentarną reelekcję, dostała oficjalną rekomendację Związku Zawodowego ,,Solidarność'. W komitecie poparcia posłanki są także lokalni działacze, artyści… Czytaj dalej »
Zaczął się ruch w sprawie obwodnicy Kowalewa Pomorskiego. Na początek dokumentacja
2023-10-05, 18:40- Kowalewo Pomorskie doczeka się obwodnicy - ogłosił minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Polityk podkreśla, że budowa 8-kilometrowej drogi to dowód, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Czytaj dalej »
Iwona Michałek: Pedofilia przeniosła się do Internetu. Nie jesteśmy na to przygotowani
2023-10-05, 17:50O bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie mówiła podczas konferencji w Toruniu posłanka Porozumienia Iwona Michałek. Kandydatka Trzeciej Drogi do Sejmu nawiązała do informacji, które pojawiły się ostatnio w mediach - chodzi… Czytaj dalej »
W Toruniu już zagłosowali. Liceum przeprowadziło symulację wyborów [zdjęcia, wideo]
2023-10-05, 11:57Jest komisja wyborcza, są stanowiska do głosowania i nawet urna. W IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu trwa symulacja wyborów parlamentarnych. Mogą wziąć w niej udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Akcja ma zachęcić… Czytaj dalej »