Gdzie i jak głosować? Ważny dowód tożsamości i poprawnie skreślona kratka to podstawa
W niedzielę 7 kwietnia odbywają się wybory samorządowe. Wybierzemy wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a także radnych: gminy, powiatu i województwa. W województwie kujawsko-pomorskim o głosy mieszkańców walczy ponad 10 tys. kandydatów. Przypominamy, jak oddać ważny głos.
Lokale wyborcze czynne będą w godzinach 7.00-21.00. Za ważny głos uznanie zostanie taki, w którym obok nazwiska kandydata w kratce do głosowania przetną się dwie linie. W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych, w wyborach samorządowych głos można oddać wyłącznie w miejscu stałego zameldowania.
Komisja wyda wyborcy trzy lub cztery karty do głosowania – do rady gminy, sejmiku województwa, na wójta, burmistrza lub prezydenta oraz do rady powiatu. Natomiast w miastach na prawach powiatu są to tylko trzy karty - bez wyboru rady powiatu, bo jej rolę odgrywa rada miasta.
Członkowie komisji wyborczej nie mogą pytać wyborcy, jakie listy chce wziąć. Jeśli wyborca nie zrezygnuje z pobrania jakiejś karty, otrzymuje komplet kart. Wyborca musi okazać ważny dowód tożsamości. Może być to dowód osobisty, paszport czy dokument w wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel.
Co jeśli jest jeden kandydat?
W sytuacji, gdy w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta uczestniczy tylko jeden kandydat, wówczas wyborcy opowiadają się za lub przeciwko niemu. Wystarczy postawić znak „X” w kratce „tak” lub „nie”.
Co ważne, kart do głosowania nie wolno wynosić poza lokal wyborczy ani też komukolwiek ich odstępować. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.
Kiedy druga tura?
W wyborach prezydenckich, jeśli żaden kandydat nie uzyska w I turze ponad 50 procent poparcia, zarządzona zostanie II tura głosowania, która odbędzie się 21 kwietnia br. Zasady głosowania w drugiej turze są takie same jak w pierwszej, wyborca otrzyma jednak tylko jedną kartę z dwoma nazwiskami kandydatów do wyboru, którzy w pierwszej turze dostali najwięcej głosów.
Warto dodać, że decyzją Rady Miasta Bydgoszczy w niedzielę, 7 kwietnia komunikacja miejska będzie darmowa. Ulga dotyczy osób biorących udział w głosowaniu, członków komisji wyborczych, mężów zaufania oraz obserwatorów społecznych - na wszystkich liniach dziennych w granicach I strefy biletowej (nie dotyczy międzygminnych).
Najmłodszy i najstarszy kandydat
Szef PKW Sylwester Marciniak przekazał, że liczba osób uprawnionych do głosowania w nadchodzących wyborach samorządowych wynosi ponad 29 mln; z tego ponad 5 tys. zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego, a prawie 32 tys. - przez pełnomocnika.
Więcej na temat wyborów na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Są tam m.in. adresy komisji obwodowych: TUTAJ
Zobacz także
Obrady Episkopatu Polski. W planie wybory i dyskusja m.in. o Funduszu Kościelnym
2024-03-13, 08:37W środę w Warszawie rozpoczyna się 397. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Gościem specjalnym będzie członek papieskiej komisji ds. ochrony nieletnich dr Ewa Kusz. Czytaj dalej »
Ma elektryzujące hasło wyborcze, jest bezpartyjny i chce być prezydentem Włocławka
2024-03-13, 07:58Prąd za 40 groszy? Maciej Maciak, kandydat na prezydenta Włocławka, właśnie z takim hasłem idzie do wyborów. Na wtorkowej konwencji wyborczej zaprezentował swój program i listy kandydatów na radnych. Czytaj dalej »
Jak zmniejszyć korki w Bydgoszczy? Bydgoska Prawica podaje rozwiązanie
2024-03-13, 07:00- Potrzeba zmian w komunikacji publicznej, lepszego planowania inwestycji drogowych - uważa Łukasz Schreiber - kandydat Bydgoskiej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy i dodaje, że trzeba też podjąć odważne decyzje, a jedną z najważniejszych… Czytaj dalej »
Prof. Andrzej Tretyn po raz trzeci rektorem UMK. Miał jednego przeciwnika [wideo]
2024-03-12, 21:04Prof. Andrzej Tretyn został wybrany we wtorek wieczorem na rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wcześniej zajmował to stanowisko w latach 2012-2020. Prof. Tretyn pokonał wyraźną większością głosów dotychczasowego… Czytaj dalej »
Przedwyborcze spotkania w Inowrocławiu. Wśród tematów nieruchomości i podatki
2024-03-12, 20:10Jak rozwój Inowrocławia widzą przedstawiciele Trzeciej Drogi, a jak poseł Bartosz Kownacki, kandydujący na urząd prezydenta tego miasta? O tym w relacji Marcina Glapiaka. Czytaj dalej »
Wybory samorządowe: wylosowano numery list wyborczych ogólnopolskich komitetów
2024-03-12, 19:06W siedzibie PKW wylosowane zostały numery list wyborczych komitetów wyborczych o zasięgu ogólnopolskim, czyli tych, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. W losowaniu… Czytaj dalej »
Kandydat na prezydenta: Styl zarządzania w Grudziądzu? Mechanizm wzajemnych powiązań
2024-03-12, 14:44- Oddajmy miasto mieszkańcom, skończymy z powiązaniami - to dzisiejsze zapowiedzi Marka Nowaka, kandydata na prezydenta Grudziądza. Czytaj dalej »
MZK nie opublikuje na swoich autobusach reklam Bydgoskiej Prawicy. Powód?
2024-03-11, 18:01- Czy pieniądze z naszego komitetu są złe? - pytają przedstawiciele Bydgoskiej Prawicy i zarzucają prezydentowi Bydgoszczy prowadzenie nierównej kampanii wyborczej. Czytaj dalej »
Konfederacja: Czy budowa trasy staromostowej zagrozi targowisku miejskiemu w Toruniu?
2024-03-11, 16:45Poseł Konfederacji Przemysław Wipler i kandydat stronnictwa na prezydenta Torunia Maciej Cichowicz sprzeciwili się realizacji trasy staromostowej w obecnym kształcie. Cichowicz pytał, czy projekt ma wygasić targowisko miejskie. Prezydent… Czytaj dalej »
Jak sfinansować budowę mostu Zachodniego w Toruniu? Paweł Gulewski ma pomysł
2024-03-11, 13:20- Budowa drogi S15 powinna trafić na listę priorytetów inwestycyjnych Ministerstwa Infrastruktury - uważa Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia. Na konferencji z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady… Czytaj dalej »