Gdzie i jak głosować? Ważny dowód tożsamości i poprawnie skreślona kratka to podstawa
W niedzielę 7 kwietnia odbywają się wybory samorządowe. Wybierzemy wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a także radnych: gminy, powiatu i województwa. W województwie kujawsko-pomorskim o głosy mieszkańców walczy ponad 10 tys. kandydatów. Przypominamy, jak oddać ważny głos.
Lokale wyborcze czynne będą w godzinach 7.00-21.00. Za ważny głos uznanie zostanie taki, w którym obok nazwiska kandydata w kratce do głosowania przetną się dwie linie. W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych, w wyborach samorządowych głos można oddać wyłącznie w miejscu stałego zameldowania.
Komisja wyda wyborcy trzy lub cztery karty do głosowania – do rady gminy, sejmiku województwa, na wójta, burmistrza lub prezydenta oraz do rady powiatu. Natomiast w miastach na prawach powiatu są to tylko trzy karty - bez wyboru rady powiatu, bo jej rolę odgrywa rada miasta.
Członkowie komisji wyborczej nie mogą pytać wyborcy, jakie listy chce wziąć. Jeśli wyborca nie zrezygnuje z pobrania jakiejś karty, otrzymuje komplet kart. Wyborca musi okazać ważny dowód tożsamości. Może być to dowód osobisty, paszport czy dokument w wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel.
Co jeśli jest jeden kandydat?
W sytuacji, gdy w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta uczestniczy tylko jeden kandydat, wówczas wyborcy opowiadają się za lub przeciwko niemu. Wystarczy postawić znak „X” w kratce „tak” lub „nie”.
Co ważne, kart do głosowania nie wolno wynosić poza lokal wyborczy ani też komukolwiek ich odstępować. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.
Kiedy druga tura?
W wyborach prezydenckich, jeśli żaden kandydat nie uzyska w I turze ponad 50 procent poparcia, zarządzona zostanie II tura głosowania, która odbędzie się 21 kwietnia br. Zasady głosowania w drugiej turze są takie same jak w pierwszej, wyborca otrzyma jednak tylko jedną kartę z dwoma nazwiskami kandydatów do wyboru, którzy w pierwszej turze dostali najwięcej głosów.
Warto dodać, że decyzją Rady Miasta Bydgoszczy w niedzielę, 7 kwietnia komunikacja miejska będzie darmowa. Ulga dotyczy osób biorących udział w głosowaniu, członków komisji wyborczych, mężów zaufania oraz obserwatorów społecznych - na wszystkich liniach dziennych w granicach I strefy biletowej (nie dotyczy międzygminnych).
Najmłodszy i najstarszy kandydat
Szef PKW Sylwester Marciniak przekazał, że liczba osób uprawnionych do głosowania w nadchodzących wyborach samorządowych wynosi ponad 29 mln; z tego ponad 5 tys. zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego, a prawie 32 tys. - przez pełnomocnika.
Więcej na temat wyborów na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Są tam m.in. adresy komisji obwodowych: TUTAJ
Zobacz także
Tomasz Mentzen: Potrzeba zmian w UE, tylko Konfederacja zadba o interes Polski
2024-05-13, 16:35Tomasz Mentzen, który startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z drugiego miejsca listy Konfederacji w okręgu kujawsko-pomorskim uważa, że UE zmierza „w kierunku szalonego ekologizmu' i trzeba zawrócić z tej drogi. Jego zdaniem… Czytaj dalej »
PKW wylosowało numery list komitetów w wyborach do PE. W regionie startuje osiem partii [lista]
2024-05-10, 19:40Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery list komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W czerwcowych wyborach startuje siedem komitetów ogólnopolskich. Czytaj dalej »
Nie dla stworzenia „wielkiego państwa ze stolicą w Brukseli”. Złotowski przedstawia postulaty
2024-05-09, 18:17Zablokowanie Zielonego Ładu - to główny postulat, z którym do Parlamentu Europejskiego chce iść Kosma Złotowski. Lider kujawsko-pomorskiej listy Prawa i Sprawiedliwości ogłosił w Bydgoszczy rozpoczęcie kampanii wyborczej. Czytaj dalej »
Lewica zaprezentowała kandydatów do PE w regionie. „Mamy proeuropejskość w naszym DNA”
2024-05-06, 20:19Piotr Kowal z Włocławka otwiera listę 10 kandydatów KKW Lewicy do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 2, obejmującego województwo kujawsko-pomorskie. Skład działaczy został przedstawiony w poniedziałek w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
20 lat Polski w UE z perspektywy województwa. O tym w Radiokonferencji w PR PiK [wideo]
2024-05-06, 10:01Znane są już listy kandydatów, którzy w województwie kujawsko-pomorskim wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W poniedziałkowej (6 maja) Radiokonferencji w Polskim Radiu PiK ocenili je politycy z naszego regionu. Czytaj dalej »
Komitety przedstawiły liderów list na Kujawach i Pomorzu. O mandatach zdecyduje frekwencja
2024-05-04, 14:31Komitety Wyborcze ogłosiły już kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W okręgu nr 2 (woj. kujawsko-pomorskie) jedynką listy Koalicji Obywatelskiej jest europoseł Krzysztof Brejza. Liderem listy Prawa i Sprawiedliwości europoseł… Czytaj dalej »
Krzysztof Szczucki w Parlamencie Europejskim chce walczyć choćby o te dwie sprawy
2024-05-03, 19:30Jest przeciwko paktowi migracyjnemu i wchodzeniu Polski do strefy euro - poseł PiS Krzysztof Szczucki były szef Rządowego Centrum Legislacji - rozpoczyna walkę o mandat europosła. Na konferencji w Toruniu mówił o najważniejszych p… Czytaj dalej »
Kuracjusze nie będą musieli dojeżdżać, by zagłosować. W Wieńcu-Zdroju powstał obwód
2024-05-03, 08:11Specjalnie z myślą o kuracjuszach w Wieńcu-Zdroju w uzdrowisku utworzono obwód do głosowania. Skończy się poszukiwanie lokalu wyborczego w którejś z okolicznych wsi. Czytaj dalej »
PiS ogłosił „jedynki” w wyborach do Europarlamentu. Kto na czele listy w regionie?
2024-05-02, 14:52Podczas czwartkowej (2 maja) konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach zaprezentowano liderów list w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W województwie kujawsko-pomorskim „jedynką” jest europoseł Kosma Złotowski Czytaj dalej »
To już ostatni dzień na rejestrację list kandydatów do Parlamentu Europejskiego
2024-05-02, 11:44W czwartek, 2 maja o godz. 16 mija termin na zgłaszanie przez komitety list kandydatów na europosłów. Tych wybierać będziemy w 13 okręgach wyborczych, zazwyczaj odpowiadających jednemu lub dwóm województwom. Czytaj dalej »