Wenderlich: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy jest godne, by stać się Muzeum Narodowym
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy przekształcone w Muzeum Narodowe byłoby wizytówką miasta, a zmiana rangi wpłynęłaby pozytywnie na promocję Bydgoszczy – uważa Jarosław Wenderlich, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku województwa.
Gdy Wenderlich był podsekretarzem stanu w kancelarii premiera Morawieckiego, rozpoczął rozmowy z ministerstwem kultury na temat przekształcenia placówki. Inicjatywę podjął wspólnie z Łukaszem Schreiberem.
– Możemy poszczycić się bogatymi zbiorami Leona Wyczółkowskiego, ale mamy też Exploseum, mamy szereg zabytków i cennych znalezisk. Myślę, że jesteśmy jak najbardziej godni tego, by przekształcić bydgoskie Muzeum Okręgowe w Muzeum Narodowe – uważa Jarosław Wenderlich.
Ministerstwo w 2023 roku nie powiedziało przekształceniu „tak”, ale obiecało, że do tematu wróci. Z odpowiedzi wiceministra Andrzeja Wyrobca na pytanie w tej sprawie wynika jednak, że resort nie jest zainteresowany zmianą rangi bydgoskiego muzeum. „W najbliższym czasie Ministerstwo nie planuje angażowania się w kolejne projekty muzealne” – czytamy w piśmie.
Jarosław Wenderlich i Łukasz Schreiber apelują więc do władz samorządowych o nacisk w tej sprawie.
– Wystąpiliśmy wraz z posłem Łukaszem Schreiberem do władz województwa kujawsko-pomorskiego, do wojewody, do marszałka województwa, a także do prezydenta Bydgoszczy o podjęcie aktywnych działań wspierających przekształcenie Muzeum Okręgowego w Muzeum Narodowe - mówi Wenderlich. – Uważamy, że to jest bydgoska racja stanu, to jest rzecz, która powinna łączyć wszystkich, ponad jakimikolwiek podziałami (...).
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy w 2023 roku obchodziło stulecie istnienia. Należą do niego m.in. Dom Leona Wyczółkowskiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza – wszystkie na Wyspie Młyńskiej, Spichrze przy ul. Grodzkiej czy Exploseum. W zbiorach ma ok. 150 tysięcy zabytków.
Tego dnia odbyło się także kilka innych wyborczych konferencji. Bydgoska Prawica przedstawiła pomysły dotyczące koordynowania wolontariatu przez samorząd. Damian Gastoł, kandydat do Rady Miasta, proponuje wprowadzenie instytucji bydgoskiej „złotej rączki”, dedykowanej osobom starszym i niepełnosprawnym. Z kolei pomysł „Cztery pory roku pomagania” zakłada, że działania wolontariuszy będą skupiać się na różnych działaniach, w zależności od zapotrzebowania związanego z porą roku (wiosną - na dzieciach, latem – na krwiodawstwie, jesienią – na osobach starszych, zimą - na zwierzętach). Bydgoska Prawica proponuje także wprowadzenie weryfikacji wolontariuszy.
Z kolei Nicolas Taczanowski, który o mandat radnego ubiega się z ramienia Koalicji Obywatelskiej, przedstawił program „Konkrety dla Fordonu”. Znalazło się w nim m.in. tworzenie żłobków i przedszkoli, zwiększenie liczby miejsc parkingowych na osiedlach, rozwój kultury w Fordonie poprzez organizacje np. koncertów plenerowych na bulwarach, utwardzenie dróg i doświetlanie osiedli. Taczanowskiego poparli senator Andrzej Kobiak i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Zobacz także
Przemysław Przybylski: Według prawników prezydent Zaleski nie naruszył kodeksu wyborczego
2023-10-12, 12:52Chodzi o wideo, na którym prezydent Torunia chwali swojego zastępcę Adriana Móla, startującego w wyborach parlamentarnych. Nagranie zostało zarejestrowanie w toruńskim ratuszu. Czynności wyjaśniające w tej sprawie prowadzi polic… Czytaj dalej »
13 milionów dla zakładu URSUS w Chełmnie! Na konferencji legenda Solidarności
2023-10-12, 12:11Chełmiński Zakład Sprzętu Mechanicznego Ursus w Chełmnie z rządową dotacją - taką wiadomość przekazał prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, jedynka PiS-u z okręgu numer 5. Czytaj dalej »
Radosław Kempinski: Samorządowcy są zadowoleni z programów rządowych [Rozmowa Dnia]
2023-10-12, 09:48Wicewojewoda kujawsko pomorski i kandydat do senatu Radosław Kempinski wysoko ocenia rządowe programy inwestycyjne dla samorządów. Jego zdaniem nie ma przypadków by prawidłowo złożony wniosek spotkał się z odmową finansowania -… Czytaj dalej »
Jak ograniczyć inflację? Debata liderów list z okręgu toruńsko-włocławskiego [link do wideo]
2023-10-12, 08:35W czwartek (12 października) odbyła się ostatnia już debata w Polskim Radiu PiK. Tym razem do studia zaprosiliśmy liderów list okręgu toruńsko-włocławskiego. Czytaj dalej »
Poseł Kownacki: Prezydent Brejza sowicie wynagradza szefów spółek, mimo że te przynoszą straty
2023-10-11, 19:47- Gigantyczne jak na Inowrocław wynagrodzenia, gigantyczne straty jak na - nieduże de facto - spółki miejskie - mówił o inowrocławskich spółkach miejskich poseł Bartosz Kownacki. Podkreślał, że skutki tego ponoszą mieszkańcy… Czytaj dalej »
Minister Wenderlich: Terminal w Emilianowie to dla Bydgoszczy i okolic wielka szansa
2023-10-11, 14:44Wsparcie dla budowy terminalu intermodalnego w Emilianowie zadeklarował minister Jarosław Wenderlich, który kandyduje na posła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim. Czytaj dalej »
O inwestycjach w regionie i inflacji. Po debacie „jedynek” z okręgu bydgoskiego [wideo]
2023-10-11, 13:05W kolejnej debacie parlamentarnej Polskiego Radia PiK zaprezentowali się kandydaci do Sejmu z okręgu bydgoskiego. Czytaj dalej »
Poseł Lenz: Dzwonienie do wyborców to norma w systemach demokratycznych [Rozmowa dnia]
2023-10-11, 09:57Tomasz Lenz, poseł Koalicji Obywatelskiej, w najbliższych wyborach kandydujący do Senatu, zapytany w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK o pomysł Donalda Tuska, by politycy dzwonili do niezdecydowanych, mówił, że nie jest to żadna… Czytaj dalej »
Konfederacja: Dojazd do centrum Bydgoszczy trudny, a komunikacja miejska nie działa
2023-10-11, 09:10„CBY do Sejmu” - takie było hasło wyborczej konferencji prasowej polityków Konfederacji w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Wybory: Co dzieje się po zamknięciu lokalu wyborczego? Jak są liczone głosy?
2023-10-11, 08:23Po zakończeniu głosowania obwodowa komisja wyborcza ustala wyniki głosowania w obwodzie. Wszystkie czynności członkowie komisji wykonują wspólnie. Czytaj dalej »