Bartosz Szymanski: Toruń bardziej potrzebuje małych niż dużych inwestycji [Rozmowa dnia]
Toruń powinien się rozwijać gospodarczo, miasto trzeba oddłużyć i wprowadzić zmiany, które zatrzymają młodych ludzi – mówi Bartosz Szymanski. Kandydat na prezydenta Aktywnych dla Torunia był gościem „Rozmowy dnia” w PR PiK.
Agnieszka Marszał: Mieszkańcy regionu, kiedy myślą o Toruniu, myślą „Michał Zaleski”, a kiedy o Michale Zaleskim – myślą „Toruń”. Tak długo pan Michał Zaleski jest prezydentem Torunia, ale w tych wyborach ma aż siedmioro kontrkandydatów i to jest znak, że jest w Toruniu duża grupa ludzi, która chciałaby zmiany. Dobrze to „czytam”?
Bartosz Szymanski: No tak, chyba najwyższy czas właśnie na zmiany, na te zmiany, które wprowadzą właśnie nową energię i nową jakość w Toruniu.
A dlaczego czas na te zmiany?
Dlatego, że widać, że formuła, którą tworzył Michał Zaleski, już się skończyła. Należy to miasto pchnąć jakby na nowe tory, w nowych kierunkach i wykorzystać potencjał, który jest niewykorzystywany w Toruniu – po prostu.
A ten potencjał do wykorzystania, który teraz wykorzystywany nie jest, to Pana zdaniem co?
To jest to, że jesteśmy fantastycznie położnym miastem w centralnej części północnej Polski, dobrze skomunikowanym z autostradami i innymi drogami szybkiego ruchu, a natomiast tutaj gospodarka u nas, no – nie za dobrze idzie.
To wybrzmiewa nie tylko w Pana propozycjach, ale też w propozycjach innych kandydatów na urząd prezydenta Torunia w tych wyborach, że z tym rozwojem gospodarczym Torunia no, nie jest dobrze, oględnie rzecz ujmując. Myśli Pan, że można by sprawić, żeby Toruń kojarzył się już nie tylko z piękną Starówką, panoramą, piernikami, kulturą, nauką, sztuką, ale także, z inwestycjami, z gospodarką, z prężnie rozwijającym się biznesem?
Oczywiście, szczególnie, że mamy uniwersytet, z którego można skorzystać – no, w niedalekiej Bydgoszczy też przecież to się wszystko jakoś tam rozwija, więc jest odpowiednia baza na to, żeby tutaj ten przemysł czy przedsiębiorców, którzy tworzą nowe technologie, sprowadzić do Torunia.
A jakie gałęzie przemysłu czy obszary gospodarki Pan by w Toruniu widział?
Najlepiej takie, które generują dobre miejsca pracy, czyli związane z nowymi technologiami… No właśnie w tym kierunku chciałbym, żeby tutaj te miejsca pracy powstawały.
To byłby też sposób na to, żeby zatrzymać w Toruniu młodych ludzi?
Oczywiście, no bo mamy teraz taki problem, że Toruń pod względem ludnościowym się kurczy. Co prawda jakby ten obwarzanek wokół Torunia się w tym samym stopniu powiększa, natomiast potrzebujemy młodych ludzi, żeby rozwijać to miasto.
To mnie zaskoczyło jako osobę, która w Toruniu nie mieszka, dlatego, że my o tych problemach z wyludnianiem się miast słyszymy i to jest problem ogólnopolski. My we Włocławku też to mamy, Inowrocław też mówi, że mieszkańców ubywa, że młodzi ludzie do miasta nie wracają, ale Toruń? Toruń to przecież jest miasto młodych ludzi, uniwersytet, który ściąga tam młodych ludzi, a tu się okazuje, że też macie ten problem...
No tak, bo ludzie tutaj przyjeżdżają na studia, po studiach się okazuje, że nie ma pracy. Poza tym miasto, no się negatywnie zmienia, panuje wszechobecna betonoza, więc ludzie uciekają stąd, szukając jakby lepszych warunków do życia nie wiem w Gdańsku w Krakowie we Wrocławiu (...)
Całej „Rozmowy dnia” można wysłuchać poniżej. Inne są dostępne TUTAJhttps://www.radiopik.pl/21,2,rozmowa-dnia
Na Państwa pytania i uwagi czekamy pod adresem mailowym: rozmowadnia@radiopik.pl
Zobacz także
![](public/info/2022/thumb_480_0/2022-04-20_165048669710.jpg)
Wybory we Francji. Czy Le Pen wyprowadzi Francję z Unii? Dlaczego krytykuje sankcje?
2022-04-20, 22:33- Francja nie jest w stanie bronić swoich interesów w Unii Europejskiej - oceniła Marine Le Pen w środę (20 kwietnia) podczas przedwyborczej debaty telewizyjnej z prezydentem Emmanuelem Macronem, który oskarżył swoją rywalkę o chęć… Czytaj dalej »
![](public/info/2022/thumb_480_0/2022-04-11_164966650010.jpg)
Emmanuel Macron i Marine Le Pen w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji
2022-04-11, 09:00Po obliczeniu 96 procent głosów w niedzielnej pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji ubiegający się o reelekcję prezydent Emmanuel Macron uzyskał 27,41 procent głosów, a na szefową Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen… Czytaj dalej »
![](public/info/2022/thumb_480_0/2022-04-02_164893145910.jpg)
Wybory parlamentarne na Węgrzech. Sondaże wróżą sukces rządzącej koalicji
2022-04-03, 09:45W niedzielę (3 kwietnia) na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne, w których zostanie wyłoniony 199-osobowy parlament. Sondaże wskazują na wygraną rządzącej koalicji zawiązanej przez rządzącą konserwatywną Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczną… Czytaj dalej »
![](public/info/2022/thumb_480_0/2022-02-21_164547345910.jpg)
Platforma Obywatelska chce mieć armię mężów zaufania. Nabór już się zaczął
2022-02-22, 09:01Poseł Tomasz Lenz twierdzi, że Platforma Obywatelska ma zastrzeżenia do całkowitej uczciwości kilku poprzednich głosowań, dlatego partia ta chce powołać całą armię mężów zaufania, którzy mieliby czuwać nad przebiegiem przyszłych… Czytaj dalej »
![](public/info/2022/thumb_480_0/2022-02-16_164500750110.jpg)
Obywatelski Toruń i Rada Miasta Torunia laureatami nagrody Super Samorząd
2022-02-16, 11:20Toruńskie stowarzyszenie i radni tego miasta zostali docenieni za zorganizowanie wyborów do rad osiedli (okręgów). Czytaj dalej »
![](public/info/2022/thumb_480_0/2022-02-15_164494392710.jpg)
Był zastępcą, teraz wójtem. Rafał Krajewski wygrał wybory w gminie Raciążek
2022-02-15, 19:00Gmina Raciążek w powiecie aleksandrowskim ma nowego wójta. Niedzielne wybory wygrał kandydat PiS Rafał Krajewski. Zdobył 51,5 proc. głosów. Czytaj dalej »
![](public/info/2022/thumb_480_0/2022-01-07_164156025410.jpg)
Konto Konfederacji usunięte z Facebooka. Politycy wnioskują o kary finansowe
2022-01-07, 18:19Właściciel serwisu społecznościowego, który ogranicza do niego dostęp dla organizacji politycznej, będzie płacił karę do 50 mln zł, nakładaną przez PKW - zakłada projekt koła Konfederacji, przedstawiony w piątek w Sejmie. Czytaj dalej »
![](public/info/2021/thumb_480_0/2021-10-23_163501913210.jpg)
Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy, został szefem miejskich struktur PO
2021-10-23, 21:58W sobotę (23 października) działacze Kujawsko-Pomorskiej Platformy Obywatelskiej wybierali regionalne władze partii. Szefem regionu pozostaje toruński parlamentarzysta Tomasz Lenz. Platformą bydgoską pokieruje Michał Sztybel, zastępca… Czytaj dalej »
![](public/info/2021/thumb_480_0/2021-10-23_163499249210.jpg)
Wybory w Platformie Obywatelskiej. Kandydat na szefa jest jeden: Donald Tusk
2021-10-23, 16:23Od sobotniego poranka (23 października) w Platformie Obywatelskiej trwają wybory szefów struktur powiatowych, regionalnych i przewodniczącego PO. Wybory są bezpośrednie. Głosowanie odbywa się w 240 biurach partii. Czytaj dalej »
![](public/info/2021/thumb_480_0/2021-10-17_163445370910.jpg)
Wybory w toruńskiej Platformie Obywatelskiej. Jest nowy przewodniczący
2021-10-17, 09:12Jacek Gajewski nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Toruniu. Kandydaturę radnego sejmiku województwa, działacza sportowego i przedsiębiorcy poparli podczas sobotnich wyborów wszyscy obecni na zebraniu członkowie toruńskiej… Czytaj dalej »