„Bydgoskie Przedmieście jest piękne”. Koalicja Ruchów Miejskich uczy historii... w ruchu!
Spacerem po Bydgoskim Przedmieściu Koalicja Ruchów Miejskich zainaugurowała w Toruniu cykl spotkań z mieszkańcami. Można było i poznać lokalną historię, i porozmawiać na wiele tematów.
– Idea jest taka, by spotkać się z mieszkańcami w miejscu, w którym oni żyją i my żyjemy na co dzień, spotykamy się, rozmawiamy, walczymy o różne wspólne rzeczy – mówi Sylwester Jankowski, Koalicja Ruchów Miejskich - okręg nr 2, miejsce pierwsze.
Zdaniem Nadii Zielińskiej, która kandyduje w okręgu nr 2 z miejsca drugiego, takie spacery są doskonałą okazją do poznania dzielnicy, jej historii. – Dziś wszyscy mogli posłuchać znakomitej przewodniczki Katarzyny Kluczwajd (kandydatka Ruchów Miejskich do Rady Miasta z okręgu nr 4), która jest skarbnicą wiedzy o naszym mieście – powiedziała Zielińska.
– Jednym z naszych postulatów jest to, aby Bydgoskie Przedmieście było dzielnicą tętniącą turystycznie. Wszyscy chodzą na Starówkę, a Bydgoskie Przedmieście jest przepiękne, a wielu przyjeżdżających do Torunia o tym nie wie. Można w tej dzielnicy napędzić turystykę – podkreśliła Agata Chyżewska-Pawlikowska, kandydatka do Rady Miasta z ostatniego miejsca na liście KRM w okręgu nr 2.
Kluczwajd podkreśliła, że w trakcie takiego spaceru poznaje się przeszłości i „dzisiejszość”. W jej ocenie zawsze warto poznawać swoją dzielnicę, swoje miasto. Autorka wielu książek o Toruniu dodała, że na Bydgoskim są ciekawe, przeróżne historie dotyczące codzienności, ludzi tworzących budynki, prowadzących warsztaty, zakłady, będących patronami prywatnych ulic.
– Fenomen historyczny Bydgoskiego Przedmieścia polega na tym, że ma ono plan urbanistyczny z 1889 roku, czyli dosyć wcześnie. Zostało wpisane w siatkę ulic pierwszej, drugiej, trzeciej linii, które dopiero w latach 90. XIX wieku zyskały nazwy. Pierwsza linia to dzisiejsza ul. Bydgoska. Dzięki inicjatywie społeczników to przedmieście jest wpisane do rejestru zabytków. Nie bez problemów się to odbyło. Zostało jednak wpisane – głównie z uwagi na walory urbanistyczne – wyjaśniła Kluczwajd.
KRM chce zrównoważonego rozwoju wszystkich dzielnic miasta, inwestycji blisko człowieka, wsłuchiwania się w głos mieszkańców, dbałości o zieleń i zabytkową tkankę Starówki, Bydgoskiego Przedmieścia, Jakubskiego Przedmieścia, Chełmionki czy Podgórza. Kolejny spacer społeczny odbędzie się w następny weekend właśnie na Podgórzu.
Koalicja Ruchów Miejskich zgłosiła swój komitet w wyborach do rady miasta i prezydenta Torunia. Kandydatką na prezydenta jest Magdalena Noga.
Zobacz także

Wiceszef MON: Andrzej Duda gwarantuje, że w Polsce będzie bezpiecznie
2020-07-03, 16:40- Głos oddany na Andrzeja Dudę jest głosem oddanym na polskiej bezpieczeństwo - ocenił w piątek w Toruniu wiceprezes Porozumienia, wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Stwierdził, że urzędujący prezydent ma wiele osiągnięć… Czytaj dalej »

Jarosław Gowin: Wybór Rafała Trzaskowskiego nasili wojnę polsko-polską
2020-07-02, 19:15- Chcemy być ambasadorem kandydatury Andrzeja Dudy na prezydenta - mówił w Bydgoszczy Jarosław Gowin. Szef Porozumienia obawia się prezydentury kandydata opozycji. Czytaj dalej »

Toruń: politycy Porozumienia promowali kandydaturę Andrzeja Dudy
2020-07-01, 17:00Do głosowania na Andrzeja Dudę w II turze wyborów zachęcali w Toruniu Iwona Michałek - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i lider Porozumienia Jarosław Gowin. Czytaj dalej »

Marcin Sypniewski: - Wyborcy Konfederacji być może zdecydują o wyniku wyborów
2020-07-01, 11:24Marcin Sypniewski, polityk Konfederacji i wiceprezes partii Wolność, który był gościem dzisiejszej rozmowy dnia w Polskim Radiu PiK. Podkreślał, że wyborców Konfederacji nie trzeba pouczać, na kogo mają oddać swój głos. Czytaj dalej »

Oficjalne wyniki I tury wyborów: Andrzej Duda - 43,5 proc., Rafał Trzaskowski - 30,46 proc.
2020-06-30, 08:18Według danych z 100 proc. obwodów Andrzej Duda uzyskał 43,5 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 30,46 proc. - poinformował we wtorek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Frekwencja wyniosła 64,51 proc. Czytaj dalej »

Rafał Trzaskowski w regionie: Potrzebny jest silny prezydent, który ma swoje zdanie
2020-06-29, 17:43- Prezydent powinien być niezależny. Musi patrzeć rządowi na ręce, ale i wspierać go w sensownych działaniach - powiedział w Brodnicy kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. W poniedziałek spotkał się także z mieszkańcami… Czytaj dalej »

Uszkodzili samochód komitetu Krzysztofa Bosaka. Wandale z Torunia zatrzymani
2020-06-29, 16:07Policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, podejrzanych o uszkodzenie w Toruniu samochodu komitetu wyborczego kandydata na prezydenta Krzysztofa Bosaka. Czytaj dalej »

Duda zwyciężył w regionie, Trzaskowski - w czterech największych miastach
2020-06-29, 13:34W Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu, w pierwszej turze wyborów prezydenckich, najwyższe poparcie uzyskał Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda zajął drugie miejsce. W całym regionie zwyciężył Duda. Czytaj dalej »

PKW na podstawie danych z 99,78 proc. obwodów: Andrzej Duda – 43, 67 proc., Rafał Trzaskowski – 30,34 proc.
2020-06-29, 12:45Według danych z 99,78 proc. obwodów Andrzej Duda uzyskał 43,67 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 30,34 proc., a Szymon Hołownia - 13,85 proc. - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Czytaj dalej »

Andrzej Duda w Rypinie: Walczymy dalej, nie można spocząć na laurach
2020-06-29, 12:05Kilkanaście procent różnicy między mną a drugim kontrkandydatem Rafałem Trzaskowskim to zdecydowana przewaga, ale to nie oznacza, że można spocząć na laurach - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z wyborcami w Rypin… Czytaj dalej »