Spotkania Zaleskiego w szkołach to element kampanii? Jest zawiadomienie do prokuratury
Koalicja Ruchów Miejskich złożyła zawiadomienie do toruńskiej prokuratury w sprawie osiedlowych spotkań prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami. Według zawiadamiających włodarz naruszył przepisy Kodeksu wyborczego, organizując spotkania w szkołach po zarejestrowaniu komitetu.
W ocenie Koalicji Ruchów Miejskich prezydent Zaleski, realizując „cykl przedwyborczych spotkań z mieszkańcami Torunia, dopuścił się agitacji wyborczej w imieniu własnym i na własną rzecz w budynkach administracji samorządowej”. Chodzi o spotkania odbywające się głównie w szkołach podstawowych od 24 stycznia do 4 marca.
Sylwester Jankowski, kandydat do Rady Miasta z okręgu nr 2 z listy Koalicji Ruchów Miejskich mówił, że w doniesieniu zarzucono prezydentowi, że „pełniąc obowiązki urzędującego prezydenta wykorzystał sprawowany urząd, dostęp do gminnych środków finansowych, podległych mu pracowników oraz funkcjonariuszy, a także będące w jego zarządzie budynki szkół do prowadzenia agitacji wyborczej we własnym imieniu i na własną rzecz”.
Składający zawiadomienie wnieśli o przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie i ukaranie winnego zgodnie z art. 494 par. 1 ust. 1 Kodeksu wyborczego, który mówi o prowadzeniu agitacji wyborczej w miejscach niedozwolonych.
Kandydatka Koalicji Ruchów miejskich na prezydenta Torunia Magdalena Noga mówiła o tym, że „nie można wykorzystywać środków i zasobów prezydenckich na prowadzenie kampanii wyborczej”. – Uważam, że prezydent Zaleski powinien po zarejestrowaniu własnego komitetu do Rady Miasta odstąpić od tych spotkań. Ich kontynuowanie było w mojej ocenie niezgodne z prawem – oceniła Noga.
Przedstawiciele KRM argumentowali, że w ostatnich dniach apel w tej sprawie, aby nie wykorzystywać zajmowanych funkcji do realizowania kampanii wyborczej skierowała do wszystkich uczestników wyborów Państwowa Komisja Wyborcza.
Zobacz także

„Dobra pozycja wyjściowa, druga tura do wygrania”. Aplauz w KO w Bydgoszczy
2020-06-28, 22:18Z wielkim aplauzem 30-procentowy wynik wyborczy Rafała Trzaskowskiego przyjęli goście wieczoru wyborczego Koalicji Obywatelskiej w Bydgoszczy. Czytaj dalej »

„Mobilizujemy siły, jest dużo do zrobienia”. Radość w PiS w Toruniu [wideo]
2020-06-28, 22:05Okrzyki i oklaski podczas wieczoru wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w Toruniu - po ogłoszeniu zwycięstwa Andrzeja Dudy. Czytaj dalej »

Sondażowe wyniki exit poll: Prezydent Andrzej Duda wygrywa pierwszą turę! [komentarze]
2020-06-28, 21:08Prezydent Andrzej Duda, według sondażu exit poll, wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich, otrzymując 41,8 procent głosów. Drugie miejsce zajął Rafał Trzaskowski z poparciem 30,4 procent. Czytaj dalej »

Polacy głosują za granicą. Jak to się robi na Wyspach Kanaryjskich?
2020-06-28, 19:03W wyborach prezydenckich głosują też nasi rodacy za granicą. Niektórzy musieli bardzo się postarać by wziąć udział w wyborach. Czytaj dalej »

Upał i reżim sanitarny – jednak w lokalach wyborczych tłoczno
2020-06-28, 17:12Część mieszkańców bydgoskiego Fordonu postanowiła nie odkładać głosowania na ostatnią chwilę. Czytaj dalej »

W Żninie głosowanie bez problemów. Więcej osób w lokalu tylko po mszy
2020-06-28, 15:15Płynnie, bez incydentów i kolejek - tak wybory przebiegają w Żninie. Jedyne, i to krótkie, kolejki ustawiały się przed otwarciem lokali wyborczych. Czytaj dalej »

Maseczki, płyn dezynfekujący, dystans - takich wyborów jeszcze nie było
2020-06-28, 14:04- Trzeba zagłosować na swojego kandydata, to nasz obowiązek - mówią mieszkańcy Małej Nieszawki pod Toruniem. W lokalu - podobnie jak w całym kraju - obowiązują specjalne zabezpieczenia sanitarne. Czytaj dalej »

Państwowa Komisja Wyborcza: frekwencja na godzinę 12.00, jaka w naszym regionie?
2020-06-28, 13:55Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o frekwencji w trwających od 7:00 wyborach prezydenckich. Na godzinę 12:00 (czyli po 5 godzinach głosowania) wynosi ona w skali kraju 24,08%. Czytaj dalej »

Pijany przewodniczący jednej z komisji w Toruniu. Został wykluczony
2020-06-28, 11:47Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej numer 100 w Toruniu podjął czynności wyborcze w stanie nietrzeźwości, wykluczono go ze składu komisji; to zdarzenie nie miało wpływu na rozpoczęcie i przebieg głosowania - powiedział w… Czytaj dalej »

Wybory prezydenckie: głosowanie w reżimie sanitarnym; ważny głos - jeden znak X [wideo]
2020-06-28, 06:00W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy kartę do głosowania z nazwiskami jedenastu kandydatów na prezydenta. Aby oddać ważny głos należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Lokale wyborcze będą otwarte… Czytaj dalej »