Prezydent Zaleski: jeżeli zostanę wybrany, moim zastępcą będzie Marcin Czyżniewski
Komitet Wyborczy Wyborców Michała Zaleskiego zaprezentował swoich kandydatów do Rady Miasta Torunia. To przedsiębiorcy, nauczyciele, byli sportowcy i obecni radni. Hasło kampanii brzmi „Postaw na wzrost”.
– Toruń powinien stać się ważnym ośrodkiem nowoczesnych technologii – powiedział ubiegający się o szóstą kadencję Michał Zaleski. – To doświadczenie, które wynika ze znajomości miasta, z niezliczonych rozmów z mieszkankami i mieszkańcami, wiarygodności w realizacji planów – to jest spełnianie tego, co się zapewnia, co się kreuje, co tworzy warunki programowe, ale mamy coś równie ważnego – grupę fantastycznych, wyjątkowych ludzi, których łączy chęć wspólnego działania na rzecz mieszkańców – mówił.
Była poseł Michałek „jedynką” na liście
W okręgu nr 1 listę komitetu otwiera była posłanka Zjednoczonej Prawicy Iwona Michałek, a „dwójką” jest prezydent Zaleski. – Byłam nazywana podczas mojej pracy a parlamencie posłem prezydenta Michała Zaleskiego. Tak się czuję – powiedziała Michałek. – Przed wszystkim chciałabym zająć się przedsiębiorczością.
W okręgu nr 2 liderem listy został wieloletni wiceprezydent i najbliższy współpracownik Zaleskiego Zbigniew Fiderewicz. – To jak się Toruń rozwinął przez ostatnie 20 lat, to twoja zasługa – mówił Zaleski. Wskazał, że Fiderewicz nie będzie już wiceprezydentem w kolejnej kadencji, bo chce się skupić na pracy w Radzie Miasta.
Zastępcą prezydenta miałby zostać przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski. Zaleski zadeklarował, że jeżeli wyborcy mu zaufają, tak właśnie się stanie. Wskazał, że współpracuje z Czyżniewskim od ponad 20 lat. Czyżniewski był jego rzecznikiem prasowym, a od 2014 roku kieruje pracami Rady Miasta. Jest wykładowcą akademickim i rzecznikiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. To on otwiera listę komitetu Zaleskiego w okręgu numer 3 w wyborach do Rady Miasta.
Radny i wieloletni policjant Jarosław Beszczyński jest liderem listy w okręgu nr 4. Ostatnie miejsce na liście zajmuje syn obecnego prezydenta – Jakub Michał Zaleski.
Na listach komitetu Zaleskiego są także dyrektorzy szkół, byli sportowcy, osoby od lat związane z magistratem. – Toruń to żużel – któż by nie znał Karola Ząbika – mówił prezydent Zaleski. Ząbik startuje z nr. 5 w okręgu nr 1. – Chciałbym, żebyśmy wspólnie zadbali o zdrowie dzieci – mówię tutaj o problemach z psychiką, z depresją. Toruń leży w moim sercu, tak było zawsze – wskazał Ząbik.
Kto rywalem Michała Zaleskiego?
Dotychczas poza rządzącym Toruniem od 2002 roku 71-letnim Michałem Zaleskim, który startuje z własnego komitetu, udział w wyścigu o fotel prezydenta miasta zapowiedzieli także: Paweł Gulewski z Koalicji Obywatelskiej, wiceprezydent miasta Adrian Mól z PiS i radny Bartosz Szymanski z klubu Aktywni dla Torunia. Wystawienie kandydata na prezydenta zapowiedzieli jeszcze m.in. Koalicja Ruchów Miejskich (ogłoszenie w czwartek) i Konfederacja (ogłoszenie w środę). Według ustaleń Polskiego Radia PiK kandydatem Konfederacji na prezydenta będzie Maciej Cichowicz, były radny PO i Czasu Mieszkańców.
Okręg nr 1
1. Iwona Michałek
2. Michał Zaleski
3. Sławomir Kruszkowski
4. Danuta Zając
5. Karol Ząbik
6. Tamara Żuchowska
7. Zbigniew Ernest
8. Izabela Miłoszewska
9. Marcin Leszczyński
Okręg nr 2
1. Zbigniew Fiderewicz
2. Kamila Beszczyńska
3. Witold Waczyński
4. Aleksandra Kowalska
5. Krystyna Nowakowska
6. Maciej Żołnowski
7. Marcin Gryga
Okręg nr 3
1. Marcin Czyżniewski
2. Jacek Krzyżaniak
3. Dariusz Mądrzejewski
4. Izabela Ziętara
5. Nadzieja Hajduczenia
6. Jakub Wiśniewski
7. Sławomir Konieczka
8. Ewa Olczyk–Litkowska
Okręg nr 4
1. Jarosław Beszczyński
2. Milena Cybulska
3. Jan Ząbik
4. Mariola Soczyńska
5. Jacek Królikiewicz
6. Ewa Lerman
7. Danuta Rajczak–Zalewska
8. Jan Kwiatkowski
9. Jakub Michał Zaleski
Zobacz także
Sławomir Mentzen składa pozew w trybie wyborczym. Pierwszy podczas trwającej kampanii
2025-02-08, 15:28Kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich złożył w trybie wyborczym pozew przeciwko posłowi Polski 2050 Sławomirowi Ćwikowi, który oskarżył go o sprzeniewierzenie środków i unikanie płacenia podatków. Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski w Kujawsko-Pomorskiem: Zajmę się wyrównywaniem szans samorządów
2025-02-07, 14:00Na Kujawach i Pomorzu swoją kampanię prowadzi w piątek kandydat na prezydenta Polski, Rafał Trzaskowski. W wyścigu o Belweder popierany jest przez Koalicję Obywatelską. Czytaj dalej »
Grzegorz Braun może liczyć w Toruniu na wsparcie innych partii. „Nie boi się mówić prawdy”
2025-02-04, 16:39Toruński Komitet Wyborczy Grzegorza Brauna zainaugurował kampanię wyborczą. Do poparcia lidera Konfederacji Korony Polskiej zachęcali przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy i Partii KORWiN. - To jedyny prawdziwie prawicowy kandydat -… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Starającego się o reelekcję prezydenta zapytaliśmy między innymi o jego wizję miasta za 5 lat, o bieżące inwestycje, sukcesy i porażki mijającej kadencji. Marcin Kupczyk:… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Co zrobić, aby Włocławek był interesującym miastem dla inwestorów i młodych ludzi? A także o pomyśle budowy trzeciej przeprawy przez Wisłę, ale również o ewentualnych koalicjach zawieranych na najbliższe lata mówił gość 'Rozmowy… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40- Walkę o czystsze powietrze zapowiada ubiegający się o reelekcję prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak zapowiedział w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK, miasto zlikwidowało do tej pory około połowy starych palenisk, chce także kupić… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK we wtorek był politolog, prof. Janusz Golinowski z UKW w Bydgoszczy, z którym podsumowaliśmy kampanię samorządową w regionie oraz wyniki wyborów. Porozmawialiśmy także o perspektywach otwierających… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem piątkowej Rozmowy dnia Radia PiK był poseł Antoni Mężydło, toruński kandydat KO do Senatu, a rozmawiano między innymi o trzydziestej rocznicy utworzenia rządu Tadeusza Mazowieckiego. Michał Jędryka: Dlaczego Senat… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40W Rozmowie dnia nasz wywiad z marszałkiem senatu, Stanisławem Karczewskim, między innymi na temat posiedzenia Parlamentu na granicy kadencji oraz o kondycji służby zdrowia. Michał Jędryka: Kontrowersje wokół Parlamentu. Posiedzenie… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw firm, związanych z koniecznością podwyżek płac. Mówił o tym dziś w 'Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK. Michał Jędryka: 'Silni Razem' to dobre czy złe hasło?… Czytaj dalej »