Toruń zyska most śródmiejski? Chce tego kandydat na prezydenta Paweł Gulewski
– Budowa mostu śródmiejskiego to jeden z pomysłów na usprawnienie poruszania się po Toruniu i lepsze skomunikowanie lewobrzeża – zapewniał podczas konferencji Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta. Obiekt miałby powstać na wysokości ronda Pokoju Toruńskiego i ul. Łódzkiej.
W ocenie Gulewskiego równocześnie z pracami koncepcyjnymi i projektowymi tzw. mostu zachodniego, które są już realizowane, należy przeprowadzić także prace w odniesieniu do śródmiejskiej przeprawy przez Wisłę.
Zadeklarował, że jeśli zostanie wybrany na urząd prezydenta Torunia, w ciągu kilku miesięcy zleci opracowania funkcjonalne, dynamiczne, związane z potokami samochodów, żeby stwierdzić jednoznacznie, czy budowa takiego mostu jest zasadna. – Ja uważam, że ma to sens, ale to muszą stwierdzić specjaliści. Takie zlecenie ode mnie, od Miasta, otrzymają – zadeklarował.
Most za nawet 800 mln zł
– Drugą rzeczą, którą zrobię, będzie potwierdzenie adekwatności lokalizacji. (...) Chciałbym, żeby był to most kołowy, ale i tramwajowy. Niedawna modernizacja mostu im. Piłsudskiego sprawiła, że już nie możemy tam zorganizować torowiska przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Planowany most w lokalizacji zachodniej – słusznie – nie przewiduje ruchu tramwajowego. Jedyną alternatywą dla rozwinięcia sieci tramwajowej na lewobrzeżu jest most śródmiejski – ocenił Gulewski.
Na pytania o koszty nowego mostu i możliwego terminu jego realizacji powiedział, że punktem odniesienia może być na ten moment tylko szacunkowy koszt planowanego mostu zachodniego, czyli 600–800 mln złotych. – Moją intencją jest to, żeby do końca 2026 dysponować dwiema dokumentacjami projektowymi – mostu zachodniego i śródmiejskiego. Wówczas będzie można decydować, realizacja której jest priorytetowa, pilniejsza – powiedział Gulewski.
Potrzeba częstszych kursów i wymiany taboru
Kandydat KO mówił także o koniecznych zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wskazywał m.in. na bardzo wiele krytycznych głosów mieszkańców w odniesieniu do obecnego zorganizowania komunikacji zbiorowej w Toruniu. Mówił m.in. o konieczność zwiększenia częstotliwości kursów, rozszerzeniu siatki połączeń do gmin ościennych, pewności rozkładów jazdy i modernizacji taboru.
W jego ocenie głównym problemem komunikacji miejskiej w Toruniu jest wymiar rekompensaty dla Miejskiego Zakładu Komunikacji, na których rokrocznie mogą się zgodzić radni miejscy.
Zobacz także
Kto w regionie wpłacił na partyjne fundusze wyborcze? Znamy nazwiska i stawki!
2019-07-04, 16:29Prasa bydgoska informowała ostatnio, o niektórych wpłatach na rzecz funduszu wyborczego w ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Zwróciliśmy się więc do Krajowego Biura Wyborczego z prośbą, o udostępnienie listy wkładów do puli funduszu… Czytaj dalej »
Dr Sławomir Sadowski: Tworzenie bloków to jedyna nadzieja dla opozycji
2019-06-25, 11:00- Jeśli opozycja stworzy jeden, wielki komitet wyborczy, nie ma szans na pokonanie rządzącej partii - uważa dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Szansą jest powołanie kilku bloków. Na razie najsilniejszy jest… Czytaj dalej »
Grzegorz Schetyna chce szerokiej koalicji przed wyborami parlamentarnymi
2019-06-18, 17:27Jestem zwolennikiem szerokiej koalicji na wybory parlamentarne, spójnej programowo i jeszcze lepszej niż w wyborach europejskich - powiedział w Kruszynie koło Włocławka lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Poinformował… Czytaj dalej »
Szersze uprawnienia dla samorządów? To strategia przed wyborami - uważa prof. Janusz Golinowski
2019-06-14, 10:55Pomysłu, aby dać samorządom szerokie uprawnienia nie należy traktować poważnie. - To droga do landyzacji kraju - tak postulaty samorządowców związanych z opozycją komentował w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK prof. Janusz Golinowski… Czytaj dalej »
Poseł Kłopotek: Popełniliśmy błąd, wchodząc do Koalicji Europejskiej
2019-06-13, 10:37- Coraz więcej osób twierdzi, że Polskie Stronnictwo Ludowe powinno iść do wyborów jesiennych samodzielnie - mówił poseł Eugeniusz Kłopotek, gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
52 protesty w związku z Eurowyborami. Jeden z okręgu kujawsko-pomorskiego
2019-06-11, 22:00Do wtorku po południu do Sądu Najwyższego wpłynęły 52 protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych 26 maja br. - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego. Czytaj dalej »
Im bliżej wyborów, tym na scenie politycznej będzie ciekawiej
2019-06-10, 10:57Dr Paweł Machalski, politolog, który był gościem dzisiejszej Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że dla rozwoju polskiej sceny politycznej decydujące będą zbliżające się wakacje. Czytaj dalej »
Władze PO i Nowoczesnej za połączeniem klubów i budową bloku na wybory parlamentarne
2019-06-08, 15:05Do budowy „jak najszerszego, prodemokratycznego bloku na wybory parlamentarne” wezwały zgromadzone w sobotę w Warszawie na wspólnym posiedzeniu rady krajowe obu ugrupowań, podjęto też decyzję o połączeniu obu klubów parlamen… Czytaj dalej »
Radosław Sikorski: Zbiorowa mądrość narodu zdecydowała o moim sukcesie
2019-06-07, 11:19- Dzisiejsi działacze SLD są bardziej związani z opcją europejską niż prawica - mówił europoseł Radosław Sikorski, wybrany w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego - gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
Grudziądz uczcił 30. rocznicę wyborów 4 czerwca '89. Uroczystość i wystawa
2019-06-04, 18:39Na grudziądzkim rynku zorganizowana została uroczystość patriotyczna w 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Czytaj dalej »