Wojciech Piniewski: Inowrocław łączy walory uzdrowiskowe z biznesowymi [Rozmowa dnia]
W Inowrocławiu zapowiada się ostra walka o fotel prezydenta. Swój start w wyborach potwierdziło dotąd czworo kandydatów. Jeden z nich, Wojciech Piniewski, był gościem „Rozmowy Dnia” Polskiego Radia PiK.
Agnieszka Marszał: Proste pytanie, ale odpowiedź nie zawsze jest łatwa. Dlaczego chce pan zostać prezydentem Inowrocławia?
Wojciech Piniewski: Mam wiele do zrobienia i do zaoferowania, a poza tym, cała moja dotychczasowa praca była jakby ukierunkowana na taki postęp i rozwój. Byłem naczelnikiem wydziału oświaty przez kilka lat, przez siedemnaście lat zastępcą prezydenta. Dla wielu osób, również i dla mnie, naturalną konsekwencją po takim okresie pracy w urzędzie i wiedzy na temat miasta, doświadczenia, które zdobyłem, kapitału, który posiadam jest kandydowanie na prezydenta. To jest naturalna konsekwencja.
Na ten rozwój Inowrocławia mieszkańcy ostatnio trochę narzekają, narzekają również ci, którzy są pana kontrkandydatami w nadchodzących wyborach samorządowych mówiąc, że w ostatnich latach Inowrocławiowi mocno zaszkodziła ogólnopolska polityka, co, niestety, pewne inwestycje zahamowało. W jakim kierunku chciałby pan, żeby Inowrocław szedł? Jakie są pana pomysły na miasto? Jakie są priorytety dla miasta, pana zdaniem?
Zgadzam się z panią redaktor całkowicie, że poprzednie osiem lat było dla miasta, niestety, złe, było fatalne i to z pewnością hamowało nasze możliwości rozwojowe, mimo działań i różnych starań, jakie podejmowaliśmy (...). Byłem i jestem zwolennikiem zrównoważonego rozwoju, czyli pewnego balansu, jaki musi funkcjonować w mieście tej wielkości, jak Inowrocław. Cóż to znaczy, ten zrównoważony rozwój. Po pierwsze, rozwój gospodarczy, bo to jest klucz, to jest otwarcie wszelkich możliwości, czyli tworzenie miejsc pracy. Z tym na przykład związany jest pomysł, projekt budowy kolejnego łącznika, który otworzyłby takie tereny na inwestycje. Miasto nasze nie jest miastem rozległym, posiadającym dziesiątki, czy setki wolnych hektarów. My nie dysponujemy takim kapitałem gruntowym, dlatego nigdy w Inowrocławiu nie będzie zlokalizowane jakieś centrum logistyczne, inwestycja rzędu 20-50 hektarów. Takich możliwości nie mamy, ale budowa łącznika między Toruńską a Jacewską już otwiera kolejne tereny dla firm, które potrzebują się gdzieś zlokalizować.
Inowrocław jest kojarzony jako miasto uzdrowiskowe. Może dobrym pomysłem byłoby pójść w tym kierunku i przedsiębiorczość oprzeć na tym potencjale miasta?
Jest to jeden z filarów zrównoważonego rozwoju. Wzrost gospodarczy to nie tylko więcej miejsc pracy w przemyśle, w biznesie. Ja nawet stricte o przemyśle wcale nie myślałem. To, co podkreślaliśmy wielokrotnie, Inowrocław jest miastem łączącym funkcje miasta uzdrowiskowego i przemysłowego. Ileś dużych firm poligraficznych, metalowych w mieście działa. To się udaje łączyć od lat (...).
Cała rozmowa niżej, pozostałe zamieszczamy TUTAJ.
Zobacz także
Jak zmniejszyć korki w Bydgoszczy? Bydgoska Prawica podaje rozwiązanie
2024-03-13, 07:00- Potrzeba zmian w komunikacji publicznej, lepszego planowania inwestycji drogowych - uważa Łukasz Schreiber - kandydat Bydgoskiej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy i dodaje, że trzeba też podjąć odważne decyzje, a jedną z najważniejszych… Czytaj dalej »
Prof. Andrzej Tretyn po raz trzeci rektorem UMK. Miał jednego przeciwnika [wideo]
2024-03-12, 21:04Prof. Andrzej Tretyn został wybrany we wtorek wieczorem na rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wcześniej zajmował to stanowisko w latach 2012-2020. Prof. Tretyn pokonał wyraźną większością głosów dotychczasowego… Czytaj dalej »
Przedwyborcze spotkania w Inowrocławiu. Wśród tematów nieruchomości i podatki
2024-03-12, 20:10Jak rozwój Inowrocławia widzą przedstawiciele Trzeciej Drogi, a jak poseł Bartosz Kownacki, kandydujący na urząd prezydenta tego miasta? O tym w relacji Marcina Glapiaka. Czytaj dalej »
Wybory samorządowe: wylosowano numery list wyborczych ogólnopolskich komitetów
2024-03-12, 19:06W siedzibie PKW wylosowane zostały numery list wyborczych komitetów wyborczych o zasięgu ogólnopolskim, czyli tych, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. W losowaniu… Czytaj dalej »
Kandydat na prezydenta: Styl zarządzania w Grudziądzu? Mechanizm wzajemnych powiązań
2024-03-12, 14:44- Oddajmy miasto mieszkańcom, skończymy z powiązaniami - to dzisiejsze zapowiedzi Marka Nowaka, kandydata na prezydenta Grudziądza. Czytaj dalej »
MZK nie opublikuje na swoich autobusach reklam Bydgoskiej Prawicy. Powód?
2024-03-11, 18:01- Czy pieniądze z naszego komitetu są złe? - pytają przedstawiciele Bydgoskiej Prawicy i zarzucają prezydentowi Bydgoszczy prowadzenie nierównej kampanii wyborczej. Czytaj dalej »
Konfederacja: Czy budowa trasy staromostowej zagrozi targowisku miejskiemu w Toruniu?
2024-03-11, 16:45Poseł Konfederacji Przemysław Wipler i kandydat stronnictwa na prezydenta Torunia Maciej Cichowicz sprzeciwili się realizacji trasy staromostowej w obecnym kształcie. Cichowicz pytał, czy projekt ma wygasić targowisko miejskie. Prezydent… Czytaj dalej »
Jak sfinansować budowę mostu Zachodniego w Toruniu? Paweł Gulewski ma pomysł
2024-03-11, 13:20- Budowa drogi S15 powinna trafić na listę priorytetów inwestycyjnych Ministerstwa Infrastruktury - uważa Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia. Na konferencji z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady… Czytaj dalej »
Paweł Olszewski: Trzecia Droga w Bydgoszczy poszła swoją drogą [Rozmowa dnia]
2024-03-11, 09:01Czy urzędnicy będą mieli zakaz korzystania z Tik-Toka? Czy będziemy mogli głosować w wyborach przez Internet? Jakie są powody tego, że nie wszędzie w naszym regionie powstały koalicje wyborcze KO-Nowa Lewica-Trzecia Droga? O tym… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2024-03-11, 06:00Czy urzędnicy będą mieli zakaz korzystania z Tik-Toka? Czy będziemy mogli głosować w wyborach przez Internet? Jakie są powody tego, że nie wszędzie w naszym regionie powstały koalicje wyborcze KO-Nowa Lewica-Trzecia Droga? O tym… Czytaj dalej »