Arkadiusz Fajok: Przede wszystkim mamy działać, a nie dokonywać wojenek [Rozmowa dnia]
Bezpłatna komunikacja miejska – tego pomysłu bronił Arkadiusz Fajok, niezależny kandydat na prezydenta Inowrocławia, który był gościem „Rozmowy dnia” Polskiego Radia PiK.
Michał Jędryka: Przedstawiłem Pana, jako kandydata na prezydenta Inowrocławia. Jednak Pan właściwie nie jest politykiem, ani działaczem samorządowym. Jakby to powiedzieć, jest Pan trenerem piłki ręcznej, prowadzącym szkołę jazdy, nauczycielem dzieci z niepełnosprawnych. Co jeszcze można o Panu powiedzieć?
Arkadiusz Fajok: Dokładnie, jak Pan powiedział, jestem od wielu lat przedsiębiorcą w Inowrocławiu. Od prawie 20 lat pracuję również z dziećmi z niepełnosprawnościami. Interesuję się sportem i to jest też jedna z moich pasji. Trenuję dzieci i młodzież w zakresie piłki ręcznej i ogólnego rozwoju aktywności fizycznej. Uważam, że jest jej zdecydowanie za mało, nie tylko w Inowrocławiu, ale chyba jest to problem globalny.
Jak to się stało, że zdecydował się Pan kandydować na prezydenta Inowrocławia?
– Przede wszystkim uważam, że kieruję mną chęć zmian i zaoferowania inowrocławianom czegoś nowego, lepszego spojrzenia na miasto i mieszkańców, ale także chęć uwolnienia potencjału, jaki ma nasze miasto. Mam na to realny pomysł, który chcę zrealizować w najbliższym czasie. Jestem też społecznikiem, działam w Inowrocławiu i obserwując to, co się działo w ostatnim czasie się w naszym mieście, to uważam, że Inowrocław potrzebuje lepszego, nowego spojrzenia pomysłów i przede wszystkim wykorzystania potencjału, który niewątpliwie posiada. Wydaje mi się, że wtedy zaczniemy żyć w Inowrocławiu zdecydowanie lepiej.
Przepraszam, że powiem coś sceną ze Shreka. Jest tam moment, w którym Shrek mówi do postaci, która do niego przychodzi „ale masz jakieś wsparcie”? Chciałem właśnie o to zapytać. Polityki nawet tej samorządowej nie robi się bez jakiegoś zaplecza. Rozumiem, że nie jest Pan jakimś samotnym białym żaglem, tylko człowiekiem, który ma jakiś zespół, z którym chce pracować.
– Oczywiście, pierwsza podstawowa rzecz, to jest właśnie to, co Pan już wspomniał. Chciałbym to zrobić absolutnie bez polityki. Mówię o tej polityce globalnej i ogólnopolskiej. Uważam, że przez ostatnie lata to m.in. politycy doprowadzili do tego, co w tej chwili mamy w naszym mieście. Uważam, że to jest zupełnie niepotrzebne. Te wszystkie spory polityczne chciałbym wyprowadzić do Warszawy. My mamy przede wszystkim działać lokalnie i współpracować, a nie dokonywać jakichś wojenek, które absolutnie nam, jako inowrocławianom nic nie przynoszą. Oczywiście, zbudowałem zespół ludzi, zwłaszcza młodych i już kompetentnych, którym Inowrocław leży mocno w sercu, chętnych na zmianę i świadomych tego, że trzeba będzie mocno popracować na rzecz Inowrocławia. W moim zespole również są zwykli mieszkańcy Inowrocławia i uważam, że takie osoby też są potrzebne w samorządzie, bo one tak naprawdę czują i znają te największe potrzeby naszej społeczności. Oczywiście nie można powiedzieć, że przez ostatnie lata w Inowrocławiu zupełnie nic się nie działo, bo to by było niesprawiedliwe. Uważam, że Inowrocław potrzebuje świeżości i zmian. My takie zmiany proponujemy.
W takim razie zaczniemy od konkretów. Opublikował jako swój program. Figuruje tam taki punkt, jak darmowa komunikacja. Czy Inowrocław rzeczywiście stać na takie rozwiązanie? Niewiele miast posiada darmową komunikację miejską.
– Muszę Panu powiedzieć, że to już nie jest rzadki przypadek w skali kraju. Już kilkanaście miejscowości pokroju Inowrocławia posiada bezpłatną komunikację miejską i działa to znakomicie. Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się zupełną abstrakcją. Natomiast pragnę przypomnieć, że każdy samorząd jest w zasadzie bardzo mocno obciążony utrzymaniem komunikacji publicznej i również tak jest w Inowrocławiu. Przypomnę tylko, bo posiadam takie dane, że inowrocławski budżet rocznie jest obciążony prawie 14 milionami złotych, które trzeba przeznaczać na utrzymanie naszej komunikacji. Cały koszt utrzymania naszej inowrocławskiej komunikacji to prawie 18 milionów złotych. (…)
INNE ROZMOWY DNIA
Zobacz także
PiS nie będzie totalną opozycją, ale dopilnuje wypełnienia wyborczych obietnic
2023-10-23, 11:07Były podziękowania i obietnice dalszej ciężkiej pracy na rzecz Polski. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości z okręgu toruńsko-włocławskiego wybrani na nową kadencję Sejmu dziękowali wyborcom. Odnieśli się też do obecnej sytuacji… Czytaj dalej »
Paweł Szrot: Okoliczności wskazują na to, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada
2023-10-20, 15:02Jak podkreślił szef Gabinetu Prezydenta i poseł-elekt z bydgoskiej listy Prawa i Sprawiedliwości w piątek w rozmowie z TVN24, nic nie będzie „przeciągane” ponad to, co wyznacza prawo. Czytaj dalej »
Po wyborach zmiany w składach rad i władzach gmin w regionie. Kto kogo zastąpi?
2023-10-18, 11:16Wśród nowo wybranych posłów i senatorów są dotychczasowi samorządowcy, a to oznacza, że ktoś będzie musiał ich zastąpić. Czytaj dalej »
Redaktor Stankowski: Politycy się dogadają, pytanie - co na to ich wyborcy? [Rozmowa dnia]
2023-10-18, 09:42Adrian Stankowski, redaktor naczelny Gazety Polskiej Codziennie, mówił w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK o szansach na utworzenie rządu przez ugrupowania centrolewicowe, które łącznie uzyskały w przyszłym Sejmie większość… Czytaj dalej »
Paweł Szrot: Wygląda na to, że desygnowanie premiera przez prezydenta chwilę potrwa [wideo]
2023-10-17, 14:25- Widzę różne scenariusze, nawet te najbardziej nieprawdopodobne. W polityce niczego nie można wykluczać - powiedział we wtorek prezydencki minister Paweł Szrot. Czytaj dalej »
Iwona Karolewska zdobyła ponad 8,5 tys. głosów. „Ubrałam trampki i wzięłam się do pracy”
2023-10-17, 11:48Powiat świecki po raz pierwszy w historii będzie miał swojego posła. Została nim Iwona Karolewska ze Świecia - samorządowiec i społecznik. - Jeszcze do mnie nie dociera, że zostałam posłanką - mówi. Czytaj dalej »
Wynik ogólnokrajowego referendum nie jest wiążący. Za niska frekwencja
2023-10-17, 10:26Frekwencja w referendum ogólnokrajowym 2023 r. wyniosła 40,91 proc. - podano we wtorek na stronie PKW. Oznacza to, że wynik referendum nie jest wiążący. Czytaj dalej »
Zbigniew Sosnowski: Trzeba zbudować kolejny most przez Wisłę i zaporę w Siarzewie [Rozmowa dnia]
2023-10-17, 09:50Wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski, wybrany do Sejmu z listy Trzeciej Drogi, odpowiadał w „Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK m.in. na pytanie, jakie są jego zdaniem kluczowe inwestycje, na które czeka nasz region. Czytaj dalej »
PiS – 35,38 procent, KO – 30,70 procent; Trzecia Droga – 14,40 procent. Dane ze 100 procent obwodów
2023-10-17, 09:16Po przeliczeniu głosów ze wszystkich komisji wyborczych, w wyborach do Sejmu, PiS uzyskało 35,38 procent poparcia, KO - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procent - wynika z danych PKW. Czytaj dalej »
Kto zdobył mandat poselski, a kto go stracił? Wyniki wyborów w Kujawsko-Pomorskiem
2023-10-17, 09:15PKW przedstawiła już dane ze 100 procent komisji. Wiadomo już, kto z naszego regionu dostał się do Sejmu i kto mandatu nie zdobył. Czytaj dalej »