Paweł Szrot: Okoliczności wskazują na to, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada
Jak podkreślił szef Gabinetu Prezydenta i poseł-elekt z bydgoskiej listy Prawa i Sprawiedliwości w piątek w rozmowie z TVN24, nic nie będzie „przeciągane” ponad to, co wyznacza prawo.
Na pytanie, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu, Szrot zaznaczył, że „to już decyzja pana prezydenta”. – Są na to określone ramy. Będzie to robione w takim samym trybie i tempie, w jakim były wszystkie poprzednie zmiany, przy poprzednich zmianach rządu, dokonywane – dodał.
Dopytywany o to, czy to będzie 13, czy 14 listopada, odparł: „Nie lubię spekulacji. Pan prezydent oczywiście w tych ramach, które są mu wyznaczone przepisami prawa, ma tutaj pełną swobodę działania”.
Na uwagę dziennikarza, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada, Szrot odpowiedział: „Na to wskazują wszystkie okoliczności, o których już mówiliśmy”.
Jak wygląda desygnowanie nowego rządu?
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów – czyli w tym przypadku najpóźniej 14 listopada (wybory odbyły się 15 października).
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego.
Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent, desygnując premiera, bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.
W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.
Co, jeśli Parlament nie utworzy rządu?
Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania.
W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów, (w poprzednich dwóch krokach konieczna jest większość bezwzględna) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
Zobacz także
Upał i reżim sanitarny – jednak w lokalach wyborczych tłoczno
2020-06-28, 17:12Część mieszkańców bydgoskiego Fordonu postanowiła nie odkładać głosowania na ostatnią chwilę. Czytaj dalej »
W Żninie głosowanie bez problemów. Więcej osób w lokalu tylko po mszy
2020-06-28, 15:15Płynnie, bez incydentów i kolejek - tak wybory przebiegają w Żninie. Jedyne, i to krótkie, kolejki ustawiały się przed otwarciem lokali wyborczych. Czytaj dalej »
Maseczki, płyn dezynfekujący, dystans - takich wyborów jeszcze nie było
2020-06-28, 14:04- Trzeba zagłosować na swojego kandydata, to nasz obowiązek - mówią mieszkańcy Małej Nieszawki pod Toruniem. W lokalu - podobnie jak w całym kraju - obowiązują specjalne zabezpieczenia sanitarne. Czytaj dalej »
Państwowa Komisja Wyborcza: frekwencja na godzinę 12.00, jaka w naszym regionie?
2020-06-28, 13:55Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o frekwencji w trwających od 7:00 wyborach prezydenckich. Na godzinę 12:00 (czyli po 5 godzinach głosowania) wynosi ona w skali kraju 24,08%. Czytaj dalej »
Pijany przewodniczący jednej z komisji w Toruniu. Został wykluczony
2020-06-28, 11:47Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej numer 100 w Toruniu podjął czynności wyborcze w stanie nietrzeźwości, wykluczono go ze składu komisji; to zdarzenie nie miało wpływu na rozpoczęcie i przebieg głosowania - powiedział w… Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie: głosowanie w reżimie sanitarnym; ważny głos - jeden znak X [wideo]
2020-06-28, 06:00W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy kartę do głosowania z nazwiskami jedenastu kandydatów na prezydenta. Aby oddać ważny głos należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Lokale wyborcze będą otwarte… Czytaj dalej »
Prawo i Sprawiedliwość na finiszu kampanii - To było dobre pięć lat dla Polski
2020-06-26, 22:10- Niedzielne głosowanie będzie wyborem między dalszym rozwojem, a stagnacją - przekonywali politycy i działacze PiS w Bydgoszczy. Na Wyspie Młyńskiej podsumowali kampanię wyborczą. Czytaj dalej »
Lewica apeluje, by oddać głos na Biedronia, a przede wszystkim, iść na wybory
2020-06-26, 21:00Lewica w Bydgoszczy podsumowała kampanię wyborczą. Na Wyspie Młyńskiej jej działacze zachęcali do udziału w niedzielnym głosowaniu. Przekonywali, że Robert Biedroń to najlepszy kandydat na prezydenta. Czytaj dalej »
Regionalni działacze PO do ostatniej chwili promują Rafała Trzaskowskiego
2020-06-26, 20:15- To są najważniejsze wybory od 1989 - roku - podkreśla poseł Tomasz Lenz, szef PO w regionie. Do głosowania na Rafała Trzaskowskiego przekonywali w Toruniu - na finiszu kampanii wyborczej - działacze Koalicji Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Prof. Zybertowicz: Wojna polityczna w Polsce to spór o rozumienie racji stanu [rozmowa]
2020-06-26, 11:55- Najgłębszą osią sporu w Polsce jest różnica pomiędzy tymi, którzy chcą zachowania pełnej suwerenności i tożsamości narodowej, a tymi, którzy chcą pełnej federacji w ramach Unii Europejskiej - uważa socjolog i doradca prezydenta… Czytaj dalej »