Paweł Szrot: Okoliczności wskazują na to, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada
Jak podkreślił szef Gabinetu Prezydenta i poseł-elekt z bydgoskiej listy Prawa i Sprawiedliwości w piątek w rozmowie z TVN24, nic nie będzie „przeciągane” ponad to, co wyznacza prawo.
Na pytanie, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu, Szrot zaznaczył, że „to już decyzja pana prezydenta”. – Są na to określone ramy. Będzie to robione w takim samym trybie i tempie, w jakim były wszystkie poprzednie zmiany, przy poprzednich zmianach rządu, dokonywane – dodał.
Dopytywany o to, czy to będzie 13, czy 14 listopada, odparł: „Nie lubię spekulacji. Pan prezydent oczywiście w tych ramach, które są mu wyznaczone przepisami prawa, ma tutaj pełną swobodę działania”.
Na uwagę dziennikarza, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada, Szrot odpowiedział: „Na to wskazują wszystkie okoliczności, o których już mówiliśmy”.
Jak wygląda desygnowanie nowego rządu?
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów – czyli w tym przypadku najpóźniej 14 listopada (wybory odbyły się 15 października).
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego.
Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent, desygnując premiera, bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.
W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.
Co, jeśli Parlament nie utworzy rządu?
Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania.
W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów, (w poprzednich dwóch krokach konieczna jest większość bezwzględna) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
Zobacz także
Młoda Polska zawiązała współpracę z Koalicją Polską. „To partia, która dba o młodych”
2023-07-21, 18:57Młoda Polska dołącza do Koalicji Polskiej. W piątek (21 lipca) przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Strzeżka z naszego regionu pojawili się na wspólnej konferencji z posłem PSL Dariuszem Kurzawą. Czytaj dalej »
Lewica apeluje o realizację projektu renty wdowiej. Chce poparcia od wojewody
2023-07-21, 10:34- Renta wdowia, którą proponuje Lewica, powinna wejść w życie jak najszybciej, tymczasem rząd zwleka z uchwaleniem zmian korzystnych dla wdów i wdowców - mówili w Bydgoszczy działacze Lewicy. Zapowiedzieli, że złożą wniosek do… Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski „jedynką” na liście Konfederacji. „Chcę, żeby podatki były niskie i proste”
2023-07-20, 20:01Konfederacja przygotowała już całą listę wyborczą - 24 kandydatów na posłów i 2 na senatorów w naszym regionie. W czwartek (19 lipca) w Bydgoszczy zaprezentowało się trzech kandydatów do parlamentu. Czytaj dalej »
Dariusz Kurzawa: Gwarantujemy stabilizację i normalizację wielu stosunków [Rozmowa Dnia]
2023-07-10, 09:53Na trzecie miejsce na podium w wyborach parlamentarnych ma nadzieję Trzecia Droga, będąca koalicją Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050. Dariusz Kurzawa, który był gościem „Rozmowy dnia”, przekonywał, że ludowcy chcą… Czytaj dalej »
Kosiniak-Kamysz w Jabłonowie: Chcemy prawdziwej zmiany, bo „dobra zmiana” nie dała rady
2023-07-09, 16:52- Głos oddany na Trzecią Drogę (PSL i Polskę 2050) - to jest gwarancja odsunięcia PiS od władzy - powiedział w Jabłonowie Pomorskim prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców zapewniał, że… Czytaj dalej »
„Sześć gwarancji lepszej Polski”. Polska 2050 przedstawia postulaty w Toruniu
2023-07-06, 14:11Wzrost nakładów na edukację czy rodzinny PIT - to niektóre propozycje Polski 2050 Szymona Hołowni. - Chcemy Polski gospodarnej - podkreślił toruński działacz ugrupowania Marcin Skonieczka. Czytaj dalej »
Wybory parlamentarne i referendum jednego dnia? Premier potwierdza, że są takie plany
2023-07-03, 15:31- Mogę potwierdzić, że planujemy wybory parlamentarne i referendum ws. relokacji migrantów w tym samym czasie, także po to, by koszty były niższe; przeprowadzenie ich osobno to dodatkowe koszty - powiedział w poniedziałek premier… Czytaj dalej »
Zjednoczona Prawica w regionie: z miłości do Polski walczymy o trzecią kadencję
2023-06-26, 19:09- Idziemy wygrać trzecią kadencję, bo ta trzecia kadencja rządów Zjednoczonej Prawicy jest niezwykle Polsce potrzebna - mówiła poseł Joanna Borowiak. W poniedziałek (26 czerwca) w różnych miejscowościach regionu odbyły się briefingi… Czytaj dalej »
Program Konfederacji: „proste i niskie podatki”, „mieszkania tańsze o 30 proc.”, „rozbicie monopolu NFZ”
2023-06-24, 17:11„Proste i niskie podatki”, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, „skuteczna polityka unijna”, „mieszkania tańsze o 30 proc.” oraz „rozbicie monopolu NFZ” - to niektóre z propozycji programowych Konfederacji, które w sobotę… Czytaj dalej »
Szymon Hołownia rozmawiał z mieszkańcami Torunia. „Nikt nie będzie wierzył w obietnice”
2023-06-23, 06:48Szymon Hołownia odbył wizytę w Toruniu. Lider Polski 2050 przyjechał na spotkanie z sympatykami. Odniósł się do bieżących wydarzeń w kraju. m.in. powrotu Jarosława Kaczyńskiego do rządu. Mówił też o przedwyborczych obietnicach… Czytaj dalej »