Paweł Szrot: Okoliczności wskazują na to, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada
Jak podkreślił szef Gabinetu Prezydenta i poseł-elekt z bydgoskiej listy Prawa i Sprawiedliwości w piątek w rozmowie z TVN24, nic nie będzie „przeciągane” ponad to, co wyznacza prawo.
Na pytanie, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu, Szrot zaznaczył, że „to już decyzja pana prezydenta”. – Są na to określone ramy. Będzie to robione w takim samym trybie i tempie, w jakim były wszystkie poprzednie zmiany, przy poprzednich zmianach rządu, dokonywane – dodał.
Dopytywany o to, czy to będzie 13, czy 14 listopada, odparł: „Nie lubię spekulacji. Pan prezydent oczywiście w tych ramach, które są mu wyznaczone przepisami prawa, ma tutaj pełną swobodę działania”.
Na uwagę dziennikarza, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada, Szrot odpowiedział: „Na to wskazują wszystkie okoliczności, o których już mówiliśmy”.
Jak wygląda desygnowanie nowego rządu?
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów – czyli w tym przypadku najpóźniej 14 listopada (wybory odbyły się 15 października).
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego.
Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent, desygnując premiera, bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.
W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.
Co, jeśli Parlament nie utworzy rządu?
Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania.
W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów, (w poprzednich dwóch krokach konieczna jest większość bezwzględna) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
Zobacz także
Chce kolejny raz być prezydentem Włocławka. „Przede wszystkim infrastruktura”
2024-03-04, 22:00Walczący o trzecią kadencję prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski, zapowiada, że jeśli wygra - nie będzie rewolucji. - Będą to rządy kontynuacji, bo trzeba się skupić na wielu zadaniach rozpoczętych, ale nie zakończonych - mówi… Czytaj dalej »
Tak wyglądają wyborcze listy PiS we Włocławku. Zaskoczenie w Śródmieściu
2024-03-04, 20:31Wiemy już, kto otwiera listy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miejskiej Włocławka. W większości znane twarze, radni z wieloletnim stażem w samorządzie. Czytaj dalej »
„Włocławek musi się przestać zadłużać". Barbara Moraczewska kandyduje na prezydenta
2024-03-04, 18:54- Włocławek zasługuje na więcej - przekonuje kandydatka Trzeciej Drogi na prezydenta Włocławka. Z obecnym włodarzem miasta zmierzy się jego była zastępczyni, Barbara Moraczewska. Czytaj dalej »
Pieniądze są, a drogi wciąż dziurawe. Łukasz Schreiber i Bydgoska Prawica chcą to zmienić [zdjęcia]
2024-03-04, 17:24Przedstawiciele Bydgoskiej Prawicy przedstawili 9. punkt swojego programu - obietnicę, że po wygranych wyborach samorządowych, co roku na budowę dróg gruntowych w mieście przeznaczone zostanie minimum 35-40 milionów złotych. Czytaj dalej »
Kto zaskoczony, a kto zadowolony? Komentarze po starcie Joanny Czerskiej-Thomas
2024-03-04, 12:26Jak zareagowali kandydaci na prezydenta Bydgoszczy po tym, jak w niedzielę dołączyła do nich reprezentantka Trzeciej Drogi - Joanna Czerska-Thomas? Czytaj dalej »
Politycy z regionu o wyborach prezydentów Bydgoszczy i Torunia. Radiokonferencja w PR PiK [wideo]
2024-03-04, 11:24Trzecia Droga dołącza do walki o prezydenturę Bydgoszczy. Czy trzeci kandydat to poważny problem dla Koalicji Obywatelskiej i Bydgoskiej Prawicy? Czytaj dalej »
Adrian Mól w PR PiK: Nie będę prowadził agresywnej kampanii [Rozmowa dnia]
2024-03-04, 08:58- Jako duża, znacząca partia musimy wystawić kandydata na prezydenta w takim mieście, jak Toruń - mówił w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK Adrian Mól - zastępca prezydenta i kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta … Czytaj dalej »
Szeroka oferta dla Inowrocławia. Jakie propozycje przygotowało Porozumienie Samorządowe?
2024-03-03, 22:03W Inowrocławiu odbyła się konwencja wyborcza Porozumienia Samorządowego dla Inowrocławia. Podczas spotkania przedstawiono program wyborczy i kandydatów na miejskich radnych. Czytaj dalej »
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło listy kandydatów do Sejmiku Województwa
2024-03-03, 21:10Władze regionalne Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowały kandydatów do Sejmiku Województwa z zachodniej części regionu. Czytaj dalej »
Trzeci kandydat na prezydenta Grudziądza. Prawo i Sprawiedliwość wskazało na radnego
2024-03-03, 20:47Krzysztof Kosiński został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na prezydenta Grudziądza. Wiceprzewodniczący Rady Miasta chce rozwijać turystykę, będzie dążył do niższych podatków i zmniejszenia zadłużenia szpitala. Czytaj dalej »