Paweł Szrot: Okoliczności wskazują na to, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada
Jak podkreślił szef Gabinetu Prezydenta i poseł-elekt z bydgoskiej listy Prawa i Sprawiedliwości w piątek w rozmowie z TVN24, nic nie będzie „przeciągane” ponad to, co wyznacza prawo.
Na pytanie, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu, Szrot zaznaczył, że „to już decyzja pana prezydenta”. – Są na to określone ramy. Będzie to robione w takim samym trybie i tempie, w jakim były wszystkie poprzednie zmiany, przy poprzednich zmianach rządu, dokonywane – dodał.
Dopytywany o to, czy to będzie 13, czy 14 listopada, odparł: „Nie lubię spekulacji. Pan prezydent oczywiście w tych ramach, które są mu wyznaczone przepisami prawa, ma tutaj pełną swobodę działania”.
Na uwagę dziennikarza, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada, Szrot odpowiedział: „Na to wskazują wszystkie okoliczności, o których już mówiliśmy”.
Jak wygląda desygnowanie nowego rządu?
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów – czyli w tym przypadku najpóźniej 14 listopada (wybory odbyły się 15 października).
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego.
Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent, desygnując premiera, bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.
W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.
Co, jeśli Parlament nie utworzy rządu?
Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania.
W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów, (w poprzednich dwóch krokach konieczna jest większość bezwzględna) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
Zobacz także
Prezydent Marek Wojtkowski przedstawia swoje plany dla osiedla Zazamcze
2024-04-15, 22:59Kandydaci na prezydenta Włocławka walczą o głosy wyborców na ulicach. Marek Wojtkowski pojechał na osiedle Zazamcze, by przekonywać do oddania głosów na niego w drugiej turze. Czytaj dalej »
Arkadiusz Fajok: Mątwy zyskają na nowej siatce połączeń i darmowej komunikacji
2024-04-15, 21:30Arkadiusz Fajok, kandydat na prezydenta Inowrocławia, potwierdził na konferencji w Mątwach, że wprowadzi darmową komunikację miejską i ożywi tę część miasta. Czytaj dalej »
Wicepremier Krzysztof Gawkowski w Inowrocławiu: „Wygraj, Wojtek, te wybory"
2024-04-15, 21:00Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poprał w Inowrocławiu kandydaturę Wojciecha Piniewskiego na urząd prezydenta tego miasta. W konferencji wziął udział także europoseł Krzysztof Brejza. Czytaj dalej »
Politycy z regionu podsumowują wybory. „Radiokonferencja" w PR PiK [wideotransmisja]
2024-04-15, 11:46Sejmikowa większość dla koalicji rządowej, ale Nowa Lewica bez mandatu. W poniedziałkowej „Radiokonferencji” zapraszamy na polityczne podsumowanie wyborów samorządowych. Czytaj dalej »
Krzysztof Brejza: Deklaruję chęć startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego
2024-04-14, 21:00Europoseł Krzysztof Brejza powiedział w niedzielę w Koszalinie, że chciałby wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale o tym, czy będzie kandydatem zdecyduje ostatecznie Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Minister finansów odwiedza nasz region: Chcemy uczynić samorządy niezależnymi
2024-04-14, 14:35- Rząd chce radykalnie skończyć z polityką tekturowych czeków i sprawić, aby nowy system finansowania samorządów uczynił je niezależnymi - powiedział w niedzielę w Toruniu minister finansów Andrzej Domański. Czytaj dalej »
„Toruń stoi organizacjami pozarządowymi”. Paweł Gulewski stawia na dialog. Popiera go Adam Bodnar
2024-04-13, 15:54Odbudowanie praworządności i dialog z organizacjami pozarządowymi - tego chce kandydat na prezydenta Torunia, Paweł Gulewski. Czytaj dalej »
Minister Bodnar udzielił poparcia kandydatom KO na prezydenta Włocławka i Inowrocławia
2024-04-13, 11:14Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar przyjechał do Włocławka, by udzielić poparcia Markowi Wojtkowskiemu, który ubiega się o reelekcję w wyborach samorządowych. Następnie udał się do Torunia, gdzie rozmawiał… Czytaj dalej »
Piniewski: Mamy koalicyjną większość w Radzie Miejskiej. Porozumienie z Trzecią Drogą
2024-04-12, 21:02Wojciech Piniewski oznajmił, że inowrocławscy radni Koalicji Obywatelskiej stworzyli koalicję z Trzecią Drogą, osiągając tym samym większość w Radzie Miejskiej. - To też wielkie wsparcie dla mnie, jako kandydata na prezydenta Inowrocławia… Czytaj dalej »
Fajok chce zamknięcia dla samochodów części uliczek. Na rzecz ogródków gastronomicznych
2024-04-12, 20:40Na piątkowej (12 kwietnia) konferencji prasowej Arkadiusz Fajok, kandydat na prezydenta Inowrocławia, przypomniał swoje postulaty dotyczące rozwoju centrum miasta i przedstawił nowy pomysł w tej kwestii. Czytaj dalej »