Paweł Szrot: Okoliczności wskazują na to, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada
Jak podkreślił szef Gabinetu Prezydenta i poseł-elekt z bydgoskiej listy Prawa i Sprawiedliwości w piątek w rozmowie z TVN24, nic nie będzie „przeciągane” ponad to, co wyznacza prawo.
Na pytanie, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu, Szrot zaznaczył, że „to już decyzja pana prezydenta”. – Są na to określone ramy. Będzie to robione w takim samym trybie i tempie, w jakim były wszystkie poprzednie zmiany, przy poprzednich zmianach rządu, dokonywane – dodał.
Dopytywany o to, czy to będzie 13, czy 14 listopada, odparł: „Nie lubię spekulacji. Pan prezydent oczywiście w tych ramach, które są mu wyznaczone przepisami prawa, ma tutaj pełną swobodę działania”.
Na uwagę dziennikarza, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada, Szrot odpowiedział: „Na to wskazują wszystkie okoliczności, o których już mówiliśmy”.
Jak wygląda desygnowanie nowego rządu?
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów – czyli w tym przypadku najpóźniej 14 listopada (wybory odbyły się 15 października).
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego.
Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent, desygnując premiera, bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.
W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.
Co, jeśli Parlament nie utworzy rządu?
Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania.
W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów, (w poprzednich dwóch krokach konieczna jest większość bezwzględna) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
Zobacz także
Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów do sejmiku województwa
2018-09-22, 16:30Tworzenie nowych obszarów inwestycyjnych, wspieranie innowacji w przedsiębiorstwach oraz działania na rzecz osób starszych, wymagających długoterminowej opieki - zapowiedział marszałek województwa Piotr Całbecki. Przed Teatrem im… Czytaj dalej »
"Rafał Bruski. Tylko konkrety" - konwencja wyborcza urzędującego prezydenta Bydgoszczy
2018-09-22, 14:30'Rafał Bruski. Tylko konkrety' - to hasło kampanii wyborczej ubiegającego się o ponowny wybór prezydenta Bydgoszczy, kandydującego z ramienia Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska). Czytaj dalej »
Mariusz Kałużny i wiceminister sportu o inwestycjach w regionie
2018-09-22, 12:45- Samorząd województwa powinien zajmować się dużymi projektami, które rozwiną cały nasz region - powiedział Mariusz Kałużny - kandydat Zjednoczonej Prawicy z Solidarnej Polski do sejmiku województwa. Konferencja odbyła się przed… Czytaj dalej »
Joanna Scheuring-Wielgus popiera kandydatów Koalicji Obywatelskiej w wyborach samorządowych
2018-09-20, 19:07Joanna Scheuring-Wielgus - posłanka niezrzeszona z Torunia -poparła kandydatów Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach samorządowych. Czytaj dalej »
Lewica wspiera Macieja Glamowskiego jako kandydata na prezydenta Grudziądza
2018-09-20, 17:49Maciej Glamowski z Obywatelskiego Grudziądza w wyborach na prezydenta miasta ma poparcie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Czytaj dalej »
Kandydaci do fotela prezydenckiego w Bydgoszczy o Camerimage
2018-09-20, 15:16Jeśli zostanę prezydentem, będę negocjował w sprawie Cammerimage - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Marcin Sypniewski, kandydat Czasu Bydgoszczy na to stanowisko. Czytaj dalej »
Tomasz Latos: Zmienię Stary Fordon i tereny nad Wisłą
2018-09-20, 14:10Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy poseł Tomasz Latos (PiS) zapowiedział w czwartek przeprowadzenie rewitalizacji osiedla Stary Fordon, w tym zagospodarowanie terenów nad Wisłą, budowę bulwarów i urządzenie plaży… Czytaj dalej »
Paweł Drzażdżewski kandydatem Zjednoczonej Prawicy na burmistrza Gniewkowa
2018-09-20, 06:15Wszechstronny rozwój Gniewkowa w wielu dziedzinach i branżach gwarantuje Paweł Drzażdżewski, jeśli zostanie burmistrzem miasta. Kandydat Zjednoczonej Prawicy, a obecny radny powiatu inowrocławskiego przedstawił dziś swój program… Czytaj dalej »
Zjednoczona Prawica zaprezentowała swój program dla Torunia
2018-09-19, 21:05- Potrafimy działać dla dobra mieszkańców - mówi Zbigniew Rasielewski, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Torunia. Rasielewski przedstawiał program wyborczy dla Torunia. Zaprezentowani zostali też kandydaci Zjednoczonej Prawicy… Czytaj dalej »
Ruch Kukiz'15 zaprezentował swoich kandydatów do toruńskiego samorządu
2018-09-19, 20:57Irena Paczkowska - kandydatka na prezydenta Torunia z Ruchu Kukiz'15 przedstawiła osoby, które będą walczyć o mandat radnego w toruńskiej radzie miasta. Czytaj dalej »