Paweł Szrot: Okoliczności wskazują na to, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada
Jak podkreślił szef Gabinetu Prezydenta i poseł-elekt z bydgoskiej listy Prawa i Sprawiedliwości w piątek w rozmowie z TVN24, nic nie będzie „przeciągane” ponad to, co wyznacza prawo.
Na pytanie, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu, Szrot zaznaczył, że „to już decyzja pana prezydenta”. – Są na to określone ramy. Będzie to robione w takim samym trybie i tempie, w jakim były wszystkie poprzednie zmiany, przy poprzednich zmianach rządu, dokonywane – dodał.
Dopytywany o to, czy to będzie 13, czy 14 listopada, odparł: „Nie lubię spekulacji. Pan prezydent oczywiście w tych ramach, które są mu wyznaczone przepisami prawa, ma tutaj pełną swobodę działania”.
Na uwagę dziennikarza, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada, Szrot odpowiedział: „Na to wskazują wszystkie okoliczności, o których już mówiliśmy”.
Jak wygląda desygnowanie nowego rządu?
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów – czyli w tym przypadku najpóźniej 14 listopada (wybory odbyły się 15 października).
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego.
Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent, desygnując premiera, bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.
W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.
Co, jeśli Parlament nie utworzy rządu?
Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania.
W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów, (w poprzednich dwóch krokach konieczna jest większość bezwzględna) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
Zobacz także
Irena Paczkowska: Przekonaliśmy Polaków swoim działaniem
2018-10-21, 23:47- Jak na pierwszy start w wyborach samorządowych, nasz wynik jest naprawdę dobry - tak kandydatka na prezydenta Torunia Irena Paczkowska skomentowała krajowy wynik osiągnięty przez Kukiz'15. Czytaj dalej »
Ireneusz Stachowiak: Będziemy ciężko pracować kolejne dwa tygodnie
2018-10-21, 23:37Choć wyniki nie są jeszcze znane, Ireneusz Stachowiak - kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Inowrocławia jest przekonany o drugiej turze. Czytaj dalej »
Michał Zaleski: Liczę, że torunianie akceptują to, co proponuję
2018-10-21, 23:24Na każdy scenariusz po ogłoszeniu wyników głosowania w Toruniu przygotowany jest ubiegający się o reelekcję prezydent Michał Zaleski. Czytaj dalej »
Andrzej Guzowski: Większe nerwy będą za dwa tygodnie
2018-10-21, 23:14- Liczę na druga turę - mówi Andrzej Guzowski, kandydat na prezydenta Grudziądza, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Czytaj dalej »
Maciej Glamowski: Czeka nas ciężka noc, jesteśmy optymistami
2018-10-21, 23:07- Jestem spokojny, niecierpliwie czekam na oficjalne wyniki - mówi kandydat na prezydenta Grudziądza Maciej Glamowski. Czytaj dalej »
Radość w sztabie PiS w Toruniu: Czekamy na oficjalne wyniki
2018-10-21, 22:46Prawo i Sprawiedliwość cieszy się w Toruniu z ogólnopolskiego sukcesu, według sondaży jednak w naszym regionie wygrała Koalicja Obywatelska. Czytaj dalej »
Rafał Bruski: Jestem gotowy na drugą turę
2018-10-21, 22:33W sztabie Koalicji Obywatelskiej w Bydgoszczy jest kilkadziesiąt osób. - Z dużą pokorą czekam na wynik. Jestem gotowy na drugą turę - mówi ubiegający się o reelekcję prezydent Rafał Bruski. Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen podsumował swoje wyborcze postulaty
2018-10-19, 20:55Kandydat na prezydenta Torunia Sławomir Mentzen podsumował kampanię wyborczą. Podczas briefingu przypomniał swoje najważniejsze postulaty. Czytaj dalej »
Tomasz Latos podsumował kampanię wyborczą
2018-10-19, 20:40- To była trudna i brudna kampania - mówił o atakach pod swoim adresem kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy poseł Tomasz Latos. Polityk podsumowując kampanię zadeklarował jednak otwartość. Czytaj dalej »
Rafał Bruski podsumował kampanię wyborczą
2018-10-19, 20:19Ubiegający się o reelekcję prezydent Bydgoszczy podsumował kampanię wyborczą.- To są bardzo ważne wybory - mówił Rafał Bruski. Czytaj dalej »