Paweł Szrot: Okoliczności wskazują na to, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada
Jak podkreślił szef Gabinetu Prezydenta i poseł-elekt z bydgoskiej listy Prawa i Sprawiedliwości w piątek w rozmowie z TVN24, nic nie będzie „przeciągane” ponad to, co wyznacza prawo.
Na pytanie, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu, Szrot zaznaczył, że „to już decyzja pana prezydenta”. – Są na to określone ramy. Będzie to robione w takim samym trybie i tempie, w jakim były wszystkie poprzednie zmiany, przy poprzednich zmianach rządu, dokonywane – dodał.
Dopytywany o to, czy to będzie 13, czy 14 listopada, odparł: „Nie lubię spekulacji. Pan prezydent oczywiście w tych ramach, które są mu wyznaczone przepisami prawa, ma tutaj pełną swobodę działania”.
Na uwagę dziennikarza, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada, Szrot odpowiedział: „Na to wskazują wszystkie okoliczności, o których już mówiliśmy”.
Jak wygląda desygnowanie nowego rządu?
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów – czyli w tym przypadku najpóźniej 14 listopada (wybory odbyły się 15 października).
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego.
Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent, desygnując premiera, bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.
W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.
Co, jeśli Parlament nie utworzy rządu?
Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania.
W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów, (w poprzednich dwóch krokach konieczna jest większość bezwzględna) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
Zobacz także
Jarosław Gowin w Bydgoszczy. Przywiózł czek dla UKW i wsparcie dla kandydata PiS
2019-08-23, 17:49Będą szkolenia dla studentów i staże dla naukowców, w ramach projektu realizowanego przez bydgoski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Na jego realizację uczelnia otrzymała unijne dofinansowanie. W piątek (23.08.) czek na ponad 11 mln… Czytaj dalej »
Kto do Parlamentu z okręgu toruńsko-włocławskiego?
2019-08-22, 20:39Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Toruniu kandydatów do Sejmu i Senatu z okręgu toruńsko-włocławskiego. Czytaj dalej »
Przedwyborcze pytania o Zachem. Pyta Partia Zieloni i mieszkańcy Łęgnowa
2019-08-22, 18:32Jak kandydaci z naszego regionu do Parlamentu chcą uporać się z problemami skażenia środowiska: na terenach pozachemowskich w Bydgoszczy, a także w Tarkowie Dolnym, gdzie działa składowisko odpadów niebezpiecznych? O to pytają ich… Czytaj dalej »
Koalicja PO-KO: kwestie socjalne najważniejsze, ale samorządność również
2019-08-22, 15:32Koalicja PO-KO przedstawia swoich kandydatów z okręgu Bydgoszcz-Inowrocław w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Czytaj dalej »
Iwona Hartwich, Antoni Mężydło, Arkadiusz Myrcha na czele listy KO Toruń - Włocławek
2019-08-21, 19:25Poseł Tomasz Lenz zaprezentował kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
Prawo i Sprawiedliwość wyjechało w teren swoim PiS - busem
2019-08-21, 18:03Spotkania z mieszkańcami Bydgoszczy, Tucholi, Inowrocławia, Barcina, Żnina. PiS-BUS z kandydatami z okręgu numer 4 tej partii do Sejmu, wyruszył w środę (21.08.) po południu w objazd po regionie. Czytaj dalej »
PSL o listach wyborczych w regionie: - Ostoja racjonalności i odpowiedzialności
2019-08-21, 17:13W środę (21.08.) w Bydgoszczy, Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska przedstawiło kandydatów w wyborach parlamentarnych z okręgu bydgoskiego i toruńsko-włocławskiego oraz założenia programowe. Czytaj dalej »
Lewica prezentuje kandydatów na wybory. „Różnorodność naszą siłą”
2019-08-21, 13:22Znamy nazwiska pierwszych pięciu kandydatów Lewicy do Sejmu w okręgu bydgoskim. Czytaj dalej »
„Jedynka” Konfederacji w Bydgoszczy: - Musimy zająć się poważnymi sprawami
2019-08-21, 08:55W okręgu bydgoskim, na liście kandydatów Konfederacji do Sejmu znana jest tylko „jedynka'. To Marcin Sypniewski. Lider bydgoskiej listy przedstawił siebie i wizję Polski, którą będzie chciał realizować jako poseł. Czytaj dalej »
Kandydat PiS chce być senatorem z prawdziwego zdarzenia
2019-08-20, 21:20Zbigniew Rasielewski - kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w okręgu nr 11 - rozpoczął kampanię wyborczą. Zastępca prezydenta Torunia podkreślał podczas konferencji prasowej, że ma bogate doświadczenie samorządowe. Czytaj dalej »