Paweł Szrot: Okoliczności wskazują na to, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada
Jak podkreślił szef Gabinetu Prezydenta i poseł-elekt z bydgoskiej listy Prawa i Sprawiedliwości w piątek w rozmowie z TVN24, nic nie będzie „przeciągane” ponad to, co wyznacza prawo.
Na pytanie, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu, Szrot zaznaczył, że „to już decyzja pana prezydenta”. – Są na to określone ramy. Będzie to robione w takim samym trybie i tempie, w jakim były wszystkie poprzednie zmiany, przy poprzednich zmianach rządu, dokonywane – dodał.
Dopytywany o to, czy to będzie 13, czy 14 listopada, odparł: „Nie lubię spekulacji. Pan prezydent oczywiście w tych ramach, które są mu wyznaczone przepisami prawa, ma tutaj pełną swobodę działania”.
Na uwagę dziennikarza, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada, Szrot odpowiedział: „Na to wskazują wszystkie okoliczności, o których już mówiliśmy”.
Jak wygląda desygnowanie nowego rządu?
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów – czyli w tym przypadku najpóźniej 14 listopada (wybory odbyły się 15 października).
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego.
Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent, desygnując premiera, bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.
W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.
Co, jeśli Parlament nie utworzy rządu?
Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania.
W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów, (w poprzednich dwóch krokach konieczna jest większość bezwzględna) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
Zobacz także
Będzie koalicja PiS-u z Lewicą we Włocławku? Chmielewski: Nie widzę problemu
2024-04-22, 20:47Nowo wybrany prezydent Włocławka, Krzysztof Kukucki z Lewicy, nie będzie rządził samodzielnie - jego klub jest za słaby. Konieczna jest koalicja, jednak Kukucki nie zamierza zawiązać jej z Platformą Obywatelską. Czytaj dalej »
Zakłócania ciszy wyborczej w województwie. Sprawcy agitowali w Internecie
2024-04-22, 17:47Cztery przypadki nawoływania wyborców do określonych zachowań podczas głosowania i jedno zerwanie plakatu wyborczego - takie zgłoszenia otrzymała kujawsko-pomorska policja w związku z niedzielnymi (21 kwietnia) wyborami samorząd… Czytaj dalej »
Nie jest rozczarowany, ale lekko zdziwiony. Wójt Osielska odchodzi po 28 latach
2024-04-22, 13:20Głosy policzone, ostateczne dane przekazane. Wybory samorządowe zakończone. Druga tura przyniosła kilka niespodzianek, m.in. w podbydgoskiej gminie Osielsko. Po 28 latach z urzędem żegna się Wojciech Sypniewski. Na stanowisku wójta… Czytaj dalej »
Prezydent Fajok chce na początek poznać urząd i rozmawiać o układzie sił w radzie miasta
2024-04-22, 12:42Arkadiusz Fajok, zwycięzca prezydenckich wyborów w Inowrocławiu spotkał się na rynku z mediami i mieszkańcami. - Już jesteśmy w pracy - mówili członkowie sztabu Fajoka w poniedziałek przed południem. Czytaj dalej »
Włocławek: Krzysztof Kukucki wyklucza możliwość współpracy z Platformą Obywatelską
2024-04-22, 12:00We Włocławku nie będzie koalicji Lewicy i Platformy Obywatelskiej. Taki mariaż wykluczył nowo wybrany prezydent Włocławka, lider Lewicy w mieście, Krzysztof Kukucki. Czytaj dalej »
Pierwszy wywiad w nowej roli. Paweł Gulewski, prezydent Torunia, gościem „Rozmowy Dnia” PR PiK
2024-04-22, 09:04Michał Zaleski po 22 latach przestaje być włodarzem Torunia. Jakie będą pierwsze decyzje nowego prezydenta, Pawła Gulewskiego? Czy będzie rozliczał swojego poprzednika? O to zwycięzcę wyborów pytaliśmy w „Rozmowie Dnia” Polskiego… Czytaj dalej »
Wyborcza sensacja w Toruniu! Paweł Gulewski wygrywa z Michałem Zaleskim
2024-04-22, 01:20Po 22 latach Michał Zaleski przestaje być prezydentem Torunia. Zastąpi go kandydat Koalicji Obywatelskiej Paweł Gulewski, który w drugiej turze wyborów zdobył 65 proc. głosów. Czytaj dalej »
Arkadiusz Fajok wygrał wybory w Inowrocławiu. Pokonał Wojciecha Piniewskiego
2024-04-22, 00:36Polskie Radio PiK już godzinę po zamknięciu lokali wyborczych podało jako pierwsze, że zdecydowanym wygranym wyborów w Inowrocławiu jest Arkadiusz Fajok. Czytaj dalej »
Wójtowie i burmistrzowie wybrani w drugiej turze. Oficjalne wyniki PKW
2024-04-22, 00:30Policzono już wszystkie głosy po niedzielnych wyborach w Kujawsko-Pomorskiem. Oto oficjalne wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Czytaj dalej »
Krzysztof Kukucki nowym prezydentem Włocławka. Pokonał Marka Wojtkowskiego
2024-04-22, 00:12Senator, wiceminister rozwoju i technologii Krzysztof Kukucki (KWW Lewica) został wybrany na prezydenta Włocławka. Według danych PKW ze 100 proc. obwodów - w drugiej turze wyborów zdobył proc. 56,28 głosów Czytaj dalej »