Paweł Szrot: Okoliczności wskazują na to, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada
Jak podkreślił szef Gabinetu Prezydenta i poseł-elekt z bydgoskiej listy Prawa i Sprawiedliwości w piątek w rozmowie z TVN24, nic nie będzie „przeciągane” ponad to, co wyznacza prawo.
Na pytanie, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu, Szrot zaznaczył, że „to już decyzja pana prezydenta”. – Są na to określone ramy. Będzie to robione w takim samym trybie i tempie, w jakim były wszystkie poprzednie zmiany, przy poprzednich zmianach rządu, dokonywane – dodał.
Dopytywany o to, czy to będzie 13, czy 14 listopada, odparł: „Nie lubię spekulacji. Pan prezydent oczywiście w tych ramach, które są mu wyznaczone przepisami prawa, ma tutaj pełną swobodę działania”.
Na uwagę dziennikarza, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada, Szrot odpowiedział: „Na to wskazują wszystkie okoliczności, o których już mówiliśmy”.
Jak wygląda desygnowanie nowego rządu?
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów – czyli w tym przypadku najpóźniej 14 listopada (wybory odbyły się 15 października).
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego.
Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent, desygnując premiera, bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.
W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.
Co, jeśli Parlament nie utworzy rządu?
Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania.
W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów, (w poprzednich dwóch krokach konieczna jest większość bezwzględna) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
Zobacz także
Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatem Nowoczesnej na prezydenta
2020-01-11, 16:30Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska została kandydatem Nowoczesnej na prezydenta - zdecydowała Rada Krajowa Nowoczesnej. Prezydent nie może być dodatkiem do partii prezesa, dlatego dłużej prezydentem nie może być Andrzej… Czytaj dalej »
Borys Budka odwiedził Bydgoszcz. Pochwalił prezydenta Rafała Bruskiego
2020-01-04, 07:08Od spotkania z członkami Platformy Obywatelskiej w Bydgoszczy Borys Budka rozpoczął swoją kampanię w wyborach na przewodniczącego partii. O północy minął termin zgłaszania kandydatur. Czytaj dalej »
Prekampania wyborcza Władysława Kosiniaka - Kamysza w regionie
2020-01-03, 22:05Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się w piątek (03.01.) z mieszkańcami podwłocławskiej gminy Fabianki. Mówił m.in. i zadłużonych szpitalach. Czytaj dalej »
Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką Platformy Obywatelskiej na prezydenta
2019-12-14, 13:37Zaczynamy wielką grę, wiem, że ją wygramy; wygrałam z Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie, wygram z Andrzejem Dudą - powiedziała kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Czytaj dalej »
Władysław Kosiniak–Kamysz chce ubiegać się o prezydenturę. Ogłosił swój start w wyborach
2019-12-14, 10:35Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił w sobotę w Zakopanem, że będzie się ubiegał o urząd prezydenta w nadchodzących wyborach. Czytaj dalej »
O odwecie Mariana Banasia, prezesa NIK, mówił toruński politolog na antenie PR PiK
2019-12-11, 11:40Dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu, który był gościem środowej (11.12.) Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że sytuacja w Najwyższej Izbie Kontroli jest patowa, a to co obserwujemy, jest swego rodzaju grą odwetową… Czytaj dalej »
Konfederacja wybiera kandydata na prezydenta RP [aktualizacja]
2019-12-08, 22:32Konfederacja wybiera kandydata na prezydenta Polski. W Bydgoszczy sympatycy głosowali dziś na 1 z 9 polityków, którzy chcą reprezentować ugrupowanie w wyborach prezydenckich. Czytaj dalej »
Konfederacja rozpoczęła prawybory prezydenckie i prezentuje kandydatów
2019-12-04, 09:15- Chcemy przyciągnąć jak najwięcej wyborców do Konfederacji - taki jest cel prawyborów, które organizujemy - mówił na spotkaniu ze zwolennikami w Bydgoszczy Krzysztof Bosak. Wiceprezes Ruchu Narodowego jest jednym z 9 kandydatów… Czytaj dalej »
Małgorzata Kidawa-Błońska: władza, która odsuwa sędziów, kieruje nas na Wschód
2019-11-30, 13:22Władza, która odsuwa sędziów, kieruje nas na Wschód - oceniła w podbydgoskim Ostromecku Małgorzata Kidawa-Błońska - kandydatka w prawyborach prezydenckich w Platformie Obywatelskiej. Dodała, że sędziowie w Polsce są niezawiśli… Czytaj dalej »
Radosław Sikorski nie wystartuje w prawyborach prezydenckich PO
2019-11-19, 14:51Były szef MSZ, były marszałek Sejmu, europoseł PO Radosław Sikorski ogłosił, że nie wystartuje w prawyborach prezydenckich, jakie organizuje jego ugrupowanie. Zapowiedział, że będzie popierał tego, kto zostanie kandydatem Plat… Czytaj dalej »