Paweł Szrot: Okoliczności wskazują na to, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada
Jak podkreślił szef Gabinetu Prezydenta i poseł-elekt z bydgoskiej listy Prawa i Sprawiedliwości w piątek w rozmowie z TVN24, nic nie będzie „przeciągane” ponad to, co wyznacza prawo.
Na pytanie, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu, Szrot zaznaczył, że „to już decyzja pana prezydenta”. – Są na to określone ramy. Będzie to robione w takim samym trybie i tempie, w jakim były wszystkie poprzednie zmiany, przy poprzednich zmianach rządu, dokonywane – dodał.
Dopytywany o to, czy to będzie 13, czy 14 listopada, odparł: „Nie lubię spekulacji. Pan prezydent oczywiście w tych ramach, które są mu wyznaczone przepisami prawa, ma tutaj pełną swobodę działania”.
Na uwagę dziennikarza, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada, Szrot odpowiedział: „Na to wskazują wszystkie okoliczności, o których już mówiliśmy”.
Jak wygląda desygnowanie nowego rządu?
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów – czyli w tym przypadku najpóźniej 14 listopada (wybory odbyły się 15 października).
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego.
Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent, desygnując premiera, bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.
W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.
Co, jeśli Parlament nie utworzy rządu?
Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania.
W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów, (w poprzednich dwóch krokach konieczna jest większość bezwzględna) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
Zobacz także
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Kiedy ewentualna druga tura?
2025-01-08, 14:49Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wyznaczył termin wyborów prezydenckich na 18 maja. Poinformował, że w tej sytuacji ewentualna druga tura wyborów odbyłaby się 1 czerwca. Czytaj dalej »
Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych
2024-12-30, 14:45Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie Sądu Najwyższego, przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu Prawa i Sprawiedliwości z wyborów parlamentarnych 2023 r. PKW podkreśliła, że nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej… Czytaj dalej »
Piotr Hemmerling: Wierzymy w to, że Magdalena Biejat wejdzie do drugiej tury wyborów [Rozmowa Dnia]
2024-12-16, 09:12Magdalena Biejat została kandydatką Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich. Jakie ma szanse i czy poprawi wynik osiągnięty przez poprzednich lewicowych kandydatów. Na pytania Macieja Wilkowskiego odpowiadał Piotr Hemmerling, wicewojewoda… Czytaj dalej »
Rada Krajowa Nowej Lewicy zadecydowała: Magdalena Biejat została kandydatką na prezydenta
2024-12-15, 13:56Wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat będzie kandydatką Nowej Lewicy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Decyzję taką podjęła w niedzielę Rada Krajowa Nowej Lewicy. Czytaj dalej »
PKW: Marszałek Sejmu nie może zarządzić wyborów prezydenckich 8 stycznia
2024-12-02, 17:55Państwowa Komisja Wyborcza wydała w poniedziałek stanowisko, zgodnie z którym marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie najwcześniej 15 stycznia. Ma to związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej - poinformowała… Czytaj dalej »
Prezydent Gruzji: Pozostanę na stanowisku dopóki legalny parlament nie wybierze nowego szefa państwa
2024-11-30, 18:07Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili w sobotę wieczorem oświadczyła, że pozostanie na stanowisku do czasu, aż legalny parlament wybierze jej następcę. Prozachodnia przywódczyni Gruzji i opozycja nie uznają wyników październikowych… Czytaj dalej »
Rada Polityczna PiS poparła kandydaturę Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich
2024-11-30, 15:08Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości formalnie poparła w sobotę kandydaturę Karola Nawrockiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Nawrocki zadeklarował, że jest gotowy i zdeterminowany do podjęcia wyzwania, jakim jest przyszłość… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski w Gliwicach: Prezydent RP musi mieć doświadczenie i być niezależny
2024-11-30, 13:38Prezydent RP powinien być niezależny, wykazywać się inicjatywą i wnosić do Pałacu Prezydenckiego całe swoje doświadczenie, a nie dopiero uczyć się wszystkiego - mówił w sobotę w Gliwicach prezydent stolicy, kandydat Koalicji… Czytaj dalej »
Krzysztof Gawkowski kandydatem Lewicy na prezydenta? Wicepremier odpowiada
2024-11-27, 11:14Taką tezę wysunął na naszej antenie poseł Piotr Kowal. Podczas poniedziałkowej „Radiokonferencji' polityk z Włocławka stwierdził, że region miałby swojego kandydata oraz, że Krzysztof Gawkowski ma odpowiednie doświadczenie… Czytaj dalej »
Szymon Hołownia: Warto prowadzić kampanię nie przeciwko komuś, tylko za czymś [Rozmowa Dnia]
2024-11-25, 09:03- W mojej ocenie najważniejsze jest dzisiaj bezpieczeństwo i rozwój - powiedział gość Polskiego Radia PiK marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W „Rozmowie Dnia” mówił o swoim kandydowaniu na prezydenta i znaczeniu dwóch największych… Czytaj dalej »