Grażyna Szabelska: Program „Przyjazne osiedle” podniesie jakość życia w blokach [rozmowa]
Montowanie wind w niskich blokach to jeden z punktów programu, którego wprowadzenie obiecuje Prawo i Sprawiedliwość. – Ten program wpisuje się w przemiany demograficzne, wychodzi naprzeciw starzejącemu się społeczeństwu – mówi Grażyna Szabelska. Kandydatka do Sejmu z listy PiS była gościem „Popołudnia z nami”.
Michał Jędryka: Na konferencji prasowej przedstawialiście jeden z programów, który był reklamowany w kampanii wyborczej, był jedną z obietnic wyborczych, mianowicie program „Przyjazne osiedle”. To swego rodzaju rewitalizacja bloków z wielkiej płyty, z czasów PRL, których mamy sporo w Bydgoszczy, chociażby cały Fordon, cały Górny Taras...
Grażyna Szabelska: To m.in. również Kapuściska, na których zorganizowana była konferencja. Zresztą jestem od urodzenia mieszkanką Kapuścisk, stąd dobrze wiem, jak mieszka się w wielkiej płycie (śmiech).
To jak się mieszka w wielkiej płycie?
Cóż, są to pewnego rodzaju mankamenty – blokowisko, duża betonoza. Teraz się to zmienia, i dobrze, że to idzie w tym kierunku, ale rząd Prawa i Sprawiedliwości proponuje rewitalizację tych obszarów, gdzie są bloki z wielkiej płyty. Bloki na Kapuściskach, w których mieszkam, były wybudowane ok. 50 lat temu, w związku z tym szereg elementów związanych nawet z technicznym funkcjonowaniem tych przestrzeni mieszkalnych, jest już do wymiany.
To na czym rewitalizacja ma polegać?
Jest kilka aspektów; pierwsze dwa, to termomodernizacja…
Czyli ocieplenie po prostu.
Ocieplenie, które wprost przełoży się na obniżenie rachunków. Dalej, modernizacja w zakresie fotowoltaiki – to również będzie sprzyjało obniżaniu rachunków…
Powstaje pytanie, kto będzie beneficjentem tego prądu z fotowoltaiki – cała spółdzielnia, dany blok, wspólnota mieszkaniowa?
Ideą jest to, żeby to mieszkańcy mogli korzystać z tego, co będzie zamontowane na dachach, które są de facto niewykorzystane jeszcze w tych celach. Oczywiście to będzie musiała być ścisła współpraca ze spółdzielniami.
Z zarządami budynków, tam, gdzie są wspólnoty mieszkaniowe.
Dokładnie. Współpraca na pewno w tym zakresie będzie musiała być bardzo ścisła.
Ten program też wpisuje się w przemiany demograficzne, wychodzi naprzeciw starzejącemu się społeczeństwu. Mamy coraz więcej seniorów na osiedlach – jest punkt montowania wind w blokach trzy-czteropiętrowych. To jest taki punkt bardzo mocno werbalizowany przez samych samych mieszkańców, szczególnie przez seniorów, osoby niepełnosprawne. To bardzo podniesie jakość życia w blokach, gdzie są osoby, którym trudno się przemieścić na czwarte piętro (…).
Cała rozmowa poniżej.
Zobacz także
Białoruscy opozycjoniści w areszcie. Zarzut: próba przejęcia władzy w kraju
2020-08-24, 15:28Białoruska milicja potwierdziła zatrzymanie w poniedziałek, 24 sierpnia dwójki członków prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, Wolhi Kawalkawej i Siarhieja Dyleuskiego, który jest też przywódcą strajku w mińskiej fabryce tr… Czytaj dalej »
Konfederacja mobilizuje sympatyków. Cel - wybory samorządowe
2020-08-18, 17:45Ponad 16 tys. osób zapisało się już do Klubów Konfederacji. W całej Polsce powstało ich prawie 700, z czego 45 na Kujawach i Pomorzu. Największy w regionie działa w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
List z Białorusi: "Polsko, pomóż nam! Nie zostawiaj nas samych! Błagamy!"
2020-08-14, 16:20Treść dramatycznego listu przedstawił bydgoski radny klubu PiS, Krystian Frelichowski, który od lat wspiera Białorusinów materialnie m.in. organizując zbiórki darów. Autorka listu nie ujawnia swoich danych, w obawie o bezpieczeństwo… Czytaj dalej »
W Toruniu akcja wsparcia dla protestujących Białorusinów
2020-08-12, 21:22Jesteśmy z wami - mówią torunianie, którzy spontanicznie zebrali się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, w związku z ostatnimi wydarzeniami na Białorusi. Czytaj dalej »
Część protestów wyborczych analizowana pod kątem połączenia do wspólnego rozpoznania
2020-07-27, 21:00Protesty wyborcze, w których zarzuty są tożsame i powtarzają się, są analizowane pod kątem możliwości połączenia do wspólnego rozpoznania - poinformował w poniedziałek zespół prasowy Sądu Najwyższego. Na razie rozpoznano… Czytaj dalej »
Przez te pięć błędnych kart, w gminie Łubianka znów będą wybory!
2020-07-18, 07:10We wrześniu gminę Łubianka czekają wybory uzupełniające do rady gminy. Wojewoda kujawsko-pomorski unieważnił mandat jednego z radnych Komitetu Wyborczego wójta Jerzego Zająkały, po prawomocnym wyroku sądu. Przypomnijmy, że jeden… Czytaj dalej »
Wygrali strażacki wóz, ale nie mają u siebie jednostki straży...
2020-07-16, 13:28Miała być radość, a jest tylko... żal. Mieszkańcy gminy Wielka Nieszawka koło Torunia tłumnie poszli na wybory 12 lipca i wygrali tzw. bitwę o wozy. W związku z ponad 70-procentową frekwencją MSWiA przyznało gminie pojazd dla… Czytaj dalej »
Współpraca rządu z Konfederacją? O tym w Rozmowie Dnia z Grzegorzem Braunem
2020-07-15, 10:31- My wszystkie poważne propozycje będziemy traktować poważnie - mówił w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK Grzegorz Braun, poseł Konfederacji, odnosząc się do zaproszenia sformułowanego przez prezydenta przed drugą turą wyboró… Czytaj dalej »
Była duża frekwencja w wyborach - będą marszałkowskie bonusy!
2020-07-14, 16:00Miasta i gminy na Kujawach i Pomorzu, w których w II turze wyborów prezydenckich odnotowano największą frekwencję, otrzymają od Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu vouchery o wartości 20 tysięcy złotych z przeznaczeniem na organizację… Czytaj dalej »
Ta gmina w czasie wyborów pękła na pół. Na szczęście połówki bardzo się szanują
2020-07-14, 14:051854 wskazania na Andrzeja Dudę i dokładnie tyle samo na Rafała Trzaskowskiego. Tak w niedzielę 12 lipca głosowali mieszkańcy Łubianki. Podtoruńska gmina to jedna z czterech w Polsce, gdzie zanotowano wyborczy remis. Czytaj dalej »