Grażyna Szabelska: Program „Przyjazne osiedle” podniesie jakość życia w blokach [rozmowa]
Montowanie wind w niskich blokach to jeden z punktów programu, którego wprowadzenie obiecuje Prawo i Sprawiedliwość. – Ten program wpisuje się w przemiany demograficzne, wychodzi naprzeciw starzejącemu się społeczeństwu – mówi Grażyna Szabelska. Kandydatka do Sejmu z listy PiS była gościem „Popołudnia z nami”.
Michał Jędryka: Na konferencji prasowej przedstawialiście jeden z programów, który był reklamowany w kampanii wyborczej, był jedną z obietnic wyborczych, mianowicie program „Przyjazne osiedle”. To swego rodzaju rewitalizacja bloków z wielkiej płyty, z czasów PRL, których mamy sporo w Bydgoszczy, chociażby cały Fordon, cały Górny Taras...
Grażyna Szabelska: To m.in. również Kapuściska, na których zorganizowana była konferencja. Zresztą jestem od urodzenia mieszkanką Kapuścisk, stąd dobrze wiem, jak mieszka się w wielkiej płycie (śmiech).
To jak się mieszka w wielkiej płycie?
Cóż, są to pewnego rodzaju mankamenty – blokowisko, duża betonoza. Teraz się to zmienia, i dobrze, że to idzie w tym kierunku, ale rząd Prawa i Sprawiedliwości proponuje rewitalizację tych obszarów, gdzie są bloki z wielkiej płyty. Bloki na Kapuściskach, w których mieszkam, były wybudowane ok. 50 lat temu, w związku z tym szereg elementów związanych nawet z technicznym funkcjonowaniem tych przestrzeni mieszkalnych, jest już do wymiany.
To na czym rewitalizacja ma polegać?
Jest kilka aspektów; pierwsze dwa, to termomodernizacja…
Czyli ocieplenie po prostu.
Ocieplenie, które wprost przełoży się na obniżenie rachunków. Dalej, modernizacja w zakresie fotowoltaiki – to również będzie sprzyjało obniżaniu rachunków…
Powstaje pytanie, kto będzie beneficjentem tego prądu z fotowoltaiki – cała spółdzielnia, dany blok, wspólnota mieszkaniowa?
Ideą jest to, żeby to mieszkańcy mogli korzystać z tego, co będzie zamontowane na dachach, które są de facto niewykorzystane jeszcze w tych celach. Oczywiście to będzie musiała być ścisła współpraca ze spółdzielniami.
Z zarządami budynków, tam, gdzie są wspólnoty mieszkaniowe.
Dokładnie. Współpraca na pewno w tym zakresie będzie musiała być bardzo ścisła.
Ten program też wpisuje się w przemiany demograficzne, wychodzi naprzeciw starzejącemu się społeczeństwu. Mamy coraz więcej seniorów na osiedlach – jest punkt montowania wind w blokach trzy-czteropiętrowych. To jest taki punkt bardzo mocno werbalizowany przez samych samych mieszkańców, szczególnie przez seniorów, osoby niepełnosprawne. To bardzo podniesie jakość życia w blokach, gdzie są osoby, którym trudno się przemieścić na czwarte piętro (…).
Cała rozmowa poniżej.
Zobacz także
Konto Konfederacji usunięte z Facebooka. Politycy wnioskują o kary finansowe
2022-01-07, 18:19Właściciel serwisu społecznościowego, który ogranicza do niego dostęp dla organizacji politycznej, będzie płacił karę do 50 mln zł, nakładaną przez PKW - zakłada projekt koła Konfederacji, przedstawiony w piątek w Sejmie. Czytaj dalej »
Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy, został szefem miejskich struktur PO
2021-10-23, 21:58W sobotę (23 października) działacze Kujawsko-Pomorskiej Platformy Obywatelskiej wybierali regionalne władze partii. Szefem regionu pozostaje toruński parlamentarzysta Tomasz Lenz. Platformą bydgoską pokieruje Michał Sztybel, zastępca… Czytaj dalej »
Wybory w Platformie Obywatelskiej. Kandydat na szefa jest jeden: Donald Tusk
2021-10-23, 16:23Od sobotniego poranka (23 października) w Platformie Obywatelskiej trwają wybory szefów struktur powiatowych, regionalnych i przewodniczącego PO. Wybory są bezpośrednie. Głosowanie odbywa się w 240 biurach partii. Czytaj dalej »
Wybory w toruńskiej Platformie Obywatelskiej. Jest nowy przewodniczący
2021-10-17, 09:12Jacek Gajewski nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Toruniu. Kandydaturę radnego sejmiku województwa, działacza sportowego i przedsiębiorcy poparli podczas sobotnich wyborów wszyscy obecni na zebraniu członkowie toruńskiej… Czytaj dalej »
Kto zostanie wójtem? Przedterminowe wybory w Kijewie Królewskim
2021-10-03, 13:29W gminie Kijewo Królewskie (powiat chełmiński) trwają przedterminowe wybory. Mieszkańcy wybierają wójta. Czytaj dalej »
Wybory do Bundestagu: SPD i CDU/CSU ze zbliżonym poparciem. Kto wygra?
2021-09-26, 22:14Nie można na razie wskazać zwycięzcy niedzielnych wyborów do niemieckiego Bundestagu. Według prognoz socjaldemokraci z SPD i chadecy z CDU/CSU uzyskali podobne poparcie - po ok. 25 proc. głosów. Dla chadeków jest to jednak najsłabszy… Czytaj dalej »
W Niemczech trwają wybory m.in. do Bundestagu. Będzie rekord frekwencji?
2021-09-26, 14:15W niedzielę (26 września) za zachodnią granicą odbywają się wybory do Bundestagu i do Izby Deputowanych. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel, która odchodzi po 16 latach rządów. W przedwyborczych sondażach socjaldemokraci… Czytaj dalej »
Antypartia: To wyborcy, a nie partie powinny trzymać posła za gardło
2021-07-24, 20:05Likwidacja progu referendalnego, zmiana ordynacji wyborczej na większościową, wprowadzenie możliwości odwoływania posła w czasie kadencji - to niektóre z postulatów Antypartii. Nowe ugrupowanie polityczne zaprezentowano podczas konferencji… Czytaj dalej »
Przekładane od grudnia cztery razy: w niedzielę wybory w Warlubiu
2021-06-13, 07:35Troje kandydatów powalczy wreszcie o fotel wójta gminy Warlubie w powiecie świeckim. Wybory miały się odbyć już 20 grudnia, ale ze względu na pandemię, dla bezpieczeństwa głosujących, trzeba było je odwoływać. Czytaj dalej »
Pierwsze, częściowo wolne wybory w Polsce odbyły się 4 czerwca, 32 lata temu
2021-06-04, 19:4932 lata temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo „S” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło… Czytaj dalej »