Poseł Król: Przyjęli nielegalnych imigrantów i chcą rozwiązać problem naszym kosztem [Rozmowa dnia]
– Wybory w 2015 roku zapobiegły przygotowywanemu, niekontrolowanemu napływowi imigrantów do Polski – przypomina poseł Piotr Król. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, kandydat do Sejmu w okręgu bydgoskim z miejsca nr 5 był dziś gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK.
Michał Jędryka: W Polsce trwa kampania wyborcza, natomiast w Europie Zachodniej – w Parlamencie Europejskim dyskutuje się na temat kolejnego kryzysu migracyjnego, który w Europie od czasu do czasu się powtarza. W PE mają dyskutować, jak ten kryzys w ogóle rozwiązać. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość publikuje spot wyborczy, w którym obciąża winą poprzednio rządzących za zbytnią uległość w sprawie imigrantów. Jak to jest tak naprawdę z imigrantami? Czy Unia Europejska Pana zdaniem sobie z tym poradzi?
Piotr Król: Fakty wskazują na to, że część krajów tzw. starej Unii sobie z tym zjawiskiem nie poradziła. Przyjęła znaczące ilości w dużej mierze nielegalnych imigrantów i próbuje szukać rozwiązań kosztem innych krajów. To nie jest żadna tajemnica, że najprawdopodobniej wygrana Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku spowodowała, że jakieś grupy nielegalnych imigrantów nie dyslokowano u nas, bo przecież publikowaliśmy dokumenty, z których wynikało, że urzędy wojewódzkie były przez ówczesny rząd Platformy i PSL-u obligowane do tego, żeby szukać miejsc dla tych ludzi. Myśmy to zatrzymali, bo jest kluczowa różnica między Ukrainkami, które uciekają przed prawdziwą wojną i w większości podejmują tu pracę, a ludźmi przyjeżdżającymi do Europy, którzy – jakoś tak się składa – gubią swoje dokumenty, paszporty, ale każdy z nich trzyma smartfon w ręku i oczekują, że ktoś ich będzie tutaj utrzymywał bez pracy. To są dwa różne światy. Myślę, że wszyscy śledzą to, co się dzieje na jednej z włoskich wysp i ta ekspansja ma miejsce. Dopóki będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość, to my się na dyslokowanie nielegalnych imigrantów z innych krajów do Polski zgadzać nie będziemy.
To przesłanie PiS jest powszechnie znane, tymczasem opozycja zarzuca Wam hipokryzję. Rafał Ziemkiewicz podsumował to tak: „twierdzą, że Prawo i Sprawiedliwość sprzedawało wizy i nadużyło zaufania partnerów z Unii i ci teraz za karę wyrzucą nas ze strefy Schengen – no chyba, że wybierzemy Tuska”.
– Oczywiście, że straszenie wyrzucaniem ze strefy Schengen jest absurdem. Podawane kwoty są również nieprawdziwe – wynikają z tego, że ludzie, którzy upowszechniają tę fałszywą propagandę mają świadomość, że statystyczny Polak nie musi znać szczegółów, dotyczących procedury przyznawania pozwoleń na pracę i wiz.
Chcę tylko przypomnieć, że najpierw wydaje się pozwolenie na pracę i może się o nie zwrócić – oczywiście spełniając odpowiednie warunki – każdy mieszkaniec innego kraju, natomiast potem jest kolejne postępowanie dotyczące przydzielonej wizyty. O ile można otrzymać pozwolenie na pracę, to nie otrzymanie wizy oznacza, że do Polski nie można przyjechać i przejście tego pierwszego sita nie oznacza, że się przeszło drugie. Na tym w dużej mierze bazują.
Liczby są tutaj bezwzględne – 80 procent pozwoleń i wiz dla cudzoziemców, jeżeli chodzi o pracę na terenie terytorium RP, to są mieszkańcy Ukrainy i Białorusi, czyli jedni uciekli przed wojną, a drudzy przed reżimem Łukaszenki. Trzecie i czwarte miejsce zajmują mieszkańcy Indii i Pakistanu – w mojej ocenie ani na Ukrainie, ani na Białorusi, ani w Indiach czy w Pakistanie islam nie jest dominującą religią.
Dlaczego tak naprawdę Niemcy wprowadzili kontrole na granicy z Polską? O co tu chodzi?
– Wprowadzili też kontrolę na granicy z Czechami, dwa lata temu miało miejsce to samo. Natomiast płyną informacje, że jest tzw. szlak bałkański – że z południa Europy część ludzi przedostaje się właśnie na terytorium Niemiec, część z nich może też próbować przez terytorium Polski.
Trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy – niedawno minister spraw wewnętrznych Włoch ujawnił, że Niemcy przekazały jednej z organizacji tzw. humanitarnych 800 tys. euro. Ta organizacja tylko w ostatnim czasie przewiozła 1600 nielegalnych imigrantów z północnej Afryki do południowych Włoch, a jednocześnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec zwróciło się do Włoch, dlaczego imigranci trafiają do Niemiec? Tutaj niech każdy sam sobie odpowie. W ramach UE prowadzona jest przez Niemców brutalna polityka, a cała reszta jest tylko konsekwencją. (...)
INNE ROZMOWY DNIA
Zobacz także

Sprostowania nie będzie. Zażalenie Łukasza Schreibera na decyzję sądu oddalone
2024-04-05, 18:38Łukasz Schreiber, kandydat Bydgoskiej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy, domagał się sprostowania od obecnego prezydenta - Rafała Bruskiego. Chodziło o kwotę, jaką Miasto musiałoby zapłacić za wprowadzenie na pół roku darmowej … Czytaj dalej »

Maciak apeluje do włocławian przed wyborami: Nie ulegajcie gigantomanii plakatów
2024-04-05, 17:09- To była cudaczna kampania wyborcza, pełna dziwnych obietnic - mówił na konferencji prasowej Maciej Maciak - bezpartyjny kandydat na prezydenta Włocławka. Czytaj dalej »

Schreiber: Bydgoszczanie mają wybór – kolejne pięć lat „niedasizmu” albo ambitne miasto
2024-04-05, 16:22Bydgoska Prawica i jej kandydat na prezydenta Bydgoszczy Łukasz Schreiber podsumowali kampanię na bydgoskim Starym Rynku. Poseł PiS dziękował wszystkim za kampanijne spotkania. Czytaj dalej »

Stawia na równy rozwój całego Grudziądza. Prezydent Glamowski podsumowuje kampanię
2024-04-05, 14:48- Nasza kampania była merytoryczna, mówiliśmy w niej o równym rozwoju całego miasta - powiedział w piątek urzędujący prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, kończąc swoją kampanię wyborczą. Czytaj dalej »

Michał Zaleski gotowy na szóstą kadencję. „W tej kampanii nie byliśmy dla siebie złośliwi”
2024-04-05, 14:00- Mam sprawność i siłę do poprowadzenia miasta przez kolejne pięć lat - powiedział Michał Zaleski, ubiegający się o szóstą kadencję na stanowisku prezydenta Torunia. Czytaj dalej »

Ewa Koman: Przyszłość jest kobietą, wybierzmy Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia
2024-04-05, 13:12Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia podsumowało kampanię wyborczą. - Miała dwa oblicza - mówili kandydaci. Czytaj dalej »

Kandydaci do sejmiku o gospodarce i komunikacji. Debata w PR PiK [wideo, zdjęcia]
2024-04-05, 13:00W Polskim Radiu PiK zakończyła się ostatnia debata wyborcza z kandydatami do sejmiku kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »

Wybory samorządowe: TVP, TVN i Polsat podadzą wyniki badania exit poll, które przeprowadzi Ipsos
2024-04-05, 11:09W niedzielę po zakończeniu ciszy wyborczej TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki głosowania w wyborach samorządowych oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczy… Czytaj dalej »

Wyborczy finisz Bartosza Kownackiego. Obiecuje darmową komunikację i niższe podatki
2024-04-04, 23:00Poseł Bartosz Kownacki podsumował swoją kampanię Wyborczą. Przypomnijmy, polityk jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Inowrocławia. Czytaj dalej »

Groźby i podpalenie banera wyborczego kandydata na radnego z Włocławka
2024-04-04, 22:12Zniszczony plakat przedstawia Jakuba Lewandowskiego. Pod zdjeciem nieznany sprawca napisał sprayem „spalę cię', dodając wulgaryzm. Lewandowski złożył do włocławskiej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przest… Czytaj dalej »