OKW w Bydgoszczy: Dwa komitety wyborcze nie mogły zostać zarejestrowane
Okręgowa Komisja Wyborcza w Bydgoszczy odmówiła rejestracji list kandydatów do Sejmu dwóm komitetom wyborczym. W obu przypadkach chodziło o tzw. zgłoszenia na oświadczenie.
Można w ten sposób zgłaszać kandydatów, gdy komitet ma już zarejestrowane listy z podpisami wyborców w co najmniej połowie okręgów wyborczych. Jak się okazało, oba komitety nie spełniały tego warunku, więc Okręgowa Komisja musiała odmówić ich rejestracji.
– Do Okręgowej Komisji Wyborczej w Bydgoszczy zgłoszono ogółem 9 list kandydatów na posłów w okręgu wyborczym nr 4, dla którego właściwa jest Okręgowa Komisja Wyborcza w Bydgoszczy. Z tych 9 zgłoszeń 7 list kandydatów na posłów zostało zarejestrowanych przez Okręgową Komisję Wyborczą w Bydgoszczy – powiedział Adam Dyla, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy.
Jak dodał, dwa niezarejestrowane komitety to Ruch Dobrobytu i Pokoju oraz Polska Liberalna – Strajk Przedsiębiorców. – OKW w Bydgoszczy podjęła uchwałę o odmowie rejestracji listy kandydatów. Powodem odmowy rejestracji w obu przypadkach było niespełnienie przez te zgłoszenia wymogu, o którym mowa w art. 210 paragraf 2 kodeksu wyborczego. To znaczy, żaden z tych komitetów wyborczych nie zdołał zarejestrować list kandydatów na posłów popartych podpisami wyborców w co najmniej połowie okręgów wyborczych, czyli w co najmniej 21 okręgach wyborczych na terenie kraju.
Jeden z komitetów, którym odmówiono rejestracji, odwołał się do Państwowej Komisji Wyborczej. PKW oddaliła to odwołanie. Kolejna instancja odwoławcza to Sąd Najwyższy.
Zobacz także

Marcin Wroński: władze Unii Europejskiej grają na rzecz opozycji [Rozmowa dnia]
2023-09-15, 09:53- Główny powód, jakim kierować się będzie Unia Europejska przy rozważaniu sprawy ukraińskiego zboża, nie jest niestety merytoryczny, tylko polityczny - uważa Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR i kandydat PiS na… Czytaj dalej »

Postawienie na zieloną energię i wsparcie przy budowie mieszkań. Postulaty Polski 2050
2023-09-14, 17:08Działacze Polski 2050 Szymona Hołowni, kandydaci do Sejmu przedstawili w Toruniu program gospodarczy. Jednym z pomysłów na pobudzenie polskiej gospodarki są inwestycje w zieloną energię. Czytaj dalej »

„Minister spraw bydgoskich”. Łukasz Schreiber inauguruje swoją kampanię wyborczą
2023-09-14, 14:45- Ta kampania jest niezwykle ważna; zdecyduje, jak ma wyglądać Polska przez kolejne cztery lata, czy to będzie czas dalszego dynamicznego rozwoju - podkreślił w czwartek w Bydgoszczy minister w KPRM Łukasz Schreiber, który oficjalnie… Czytaj dalej »

Lewica w Grudziądzu: PiS wycina lasy, a my dajemy miastu w prezencie dwie lipy
2023-09-14, 13:49Lewicobus odwiedził w czwartek Grudziądz. Politycy Nowej Lewicy skrytykowali rządzących, że wycinają za dużo drzew nie dbając o przyrodę i sami posadzili dwie lipy. Czytaj dalej »

Poseł Kownacki w Nakle: Mieszkańcy mogą być dumni z nowego stadionu i innych inwestycji
2023-09-14, 12:07Wartość inwestycji w powiecie nakielskim współfinansowanych z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” wyniosła ponad 800 milionów złotych. Mówił o nich na konferencji prasowej w Nakle nad Notecią poseł Prawa… Czytaj dalej »

Wsparcie dla PO w Grudziądzu. Nowa Generacja otworzyła tutaj swoje koło
2023-09-14, 11:01Chcą pomóc Koalicji Obywatelskiej wygrać wybory - Stowarzyszenie Nowa Generacja rozpoczęło swoją działalność w Grudziądzu. Czytaj dalej »

Marcin Skonieczka: Przedsiębiorcy już nie mają siły, trzeba ich docenić [Rozmowa dnia]
2023-09-14, 09:50- Rząd „doi” przedsiębiorców - mówił gość czwartkowej „Rozmowy dnia” Polskiego Radia PiK - Marcin Skonieczka, wójt Płużnicy, kandydat do Sejmu z listy Trzeciej Drogi. Czytaj dalej »

„Bydgoszcz powinna oszacować straty wojenne”. Wniosek klubu radnych PiS
2023-09-14, 08:41Czy bydgoscy radni dołączą do innych polskich samorządów, które oczekują, że polski rząd podejmie kroki w sprawie reparacji od Niemiec z tytułu strat wojennych? Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2023-09-14, 06:00Gościem „Rozmowy dnia” był Marcin Skonieczka kandydujący do Sejmu z listy Trzeciej Drogi, wójt gminy Płużnica. Rozmawialiśmy o obietnicach składanych w kampanii wyborczej i o ukraińskim zbożu. Michał Jędryka: W gminie Płużnica… Czytaj dalej »

Kandydatki Trzeciej Drogi chcą referendum ws. aborcji. Zapowiadają nowe miejsca w żłobkach
2023-09-13, 20:23- W ostatnich latach kobiety straciły swoją pozycję, czas to zmienić - mówiły w Bydgoszczy działaczki Polska 2050 Szymona Hołowni. Kandydatki Trzeciej Drogi do sejmu z okręgu bydgoskiego zorganizowały konferencję, podczas której… Czytaj dalej »