Norbert Pietrykowski: kluczowe przedsiębiorstwa powinny zostać państwowe [Rozmowa dnia]
Norbert Pietrykowski, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach do Sejmu, który był dziś gościem „Rozmowy dnia”, pytany był między innymi o zagadnienie zawarte w jednym z pytań referendalnych, czyli przedsiębiorstwa będące własnością Skarbu Państwa. – Uważam, że kluczowe przedsiębiorstwa, które są strategiczne dla funkcjonowania kraju powinny zostać państwowe. One nie mogą być obsadzane przez nominatów politycznych – nie może być tak, że jak ktoś zostaje posłem, to jego żona pracuje w spółce Skarbu Państwa – to jest niedopuszczalna sytuacja – mówił.
Michał Jędryka: Szymon Hołownia, lider Waszego ugrupowania Polska 2050, które jest w tej koalicji Trzeciej Drogi, napisał na platformie X: „dość wieców pod płaszczykiem kazań, dość wskazówek dawanych przez polityków w sutannach”, no i również mówi, że trzeba „zrobić porządek” z religią w szkołach. Jak to jest, czy myśli Pan, że po wyborach coś się zmieni w tej sprawie, gdybyście je wygrali – w każdym razie gdybyście byli w jakimś układzie rządzącym?
Ja może najpierw kilka słów powiem o sobie.
Dobrze, to od tego zacznijmy.
I cóż, jestem absolwentem Akademii Medycznej w Bydgoszczy, potem całe życie w przedsiębiorczości, w biznesie. Udało mi się stworzyć dużą wiodącą firmę, która dzisiaj w Bydgoszczy zatrudnia ponad 500 osób – są to laboratoria, które są rozpowszechnione w całej Polsce, także myślę, że udało mi się coś zrobić.
Jest Pan człowiekiem sukcesu.
Tak, a później stowarzyszenia – Stowarzyszenie Polska 2050, wolontariat, dużo takich wolontariackich akcji, no a teraz polityka, która daje mi satysfakcję. Dzięki temu, że wynika to z mojego doświadczenia, wiedzy, wiem, że mogę bardzo dużo zrobić. I oczywiście nie idę do polityki dla pieniędzy ani dla żadnych innych korzyści.
To po co Pan idzie do polityki?
Całe wynagrodzenie będę przekazywał na fundacje i stowarzyszenia osób potrzebujących z naszego okręgu.
To jest jakaś deklaracja.
To jest przyrzeczenie i obiecuję, że je zrealizuję (...).
To teraz przejdźmy do tego, co napisał Szymon Hołownia. Jak to jest z tym: państwo – Kościół, religia w szkole?
Uważam, że znaleźliśmy się w sytuacji, że wszystko stało się polityką.
Tak.
Polityka wchodzi wszędzie – pojawia się film w kinie, to też jest deklaracja polityczna. Polityka jest w Kościele, polityka jest w gospodarce, nawet wiemy, że w cenach paliw jest polityka – nie o to chodzi. Gospodarka, Kościół, sztuka powinny być jak najdalej od polityki.
A jak to osiągnąć?
Przyjazny rozdział Kościoła od państwa, bardzo przyjazny, nie na zasadzie… Ja uważam, że jesteśmy krajem, który ma wielkie przywiązanie do tradycji i religii i trzeba to szanować, trzeba to doceniać, ale oczywiście, jak wspomniałem, nie może być tak, że ta polityka jest wszędzie. Politycy nie powinni zajmować się wszystkim, bo na wszystkim się nie znają. Tak jak wspomniałem, polityka powinna być jak najdalej od gospodarki, od edukacji, od Kościoła. Nie o to chodzi.
Nie rozumiem – jak najdalej od gospodarki? Niestety nie da się chyba tego rozdzielić, bo w sposób konieczny polityka wpływa na gospodarkę.
Tak, ale politycy nie mogą decydować o cenach paliw. Nie może być tak, że politycy mówią: dzisiaj paliwo kosztuje tyle, a jutro tyle. Mamy dzisiaj najtańsze paliwa w Europie dlaczego – dlatego, że za dwa tygodnie mamy wybory. Po wyborach 16 października możemy się obudzić i będzie najdroższe. Nie o to chodzi, gospodarka musi mieć swój tor, niezależny od polityków, wtedy ona idzie dobrze. Jeśli politycy sztucznie sterują gospodarką, wtedy zaczyna się chaos.
Ale wszędzie gospodarka zależy od pewnych regulacji, prawda? Od pewnych ram prawnych, które tworzą politycy.
Regulacji tak, ale nie bezpośredniego wpływu. Ja jestem zwolennikiem tego, żeby przedsiębiorcom nie przeszkadzać. Biznes lub spokój, biznes lubi rozwój, dlatego mamy w swoim programie PIT, CIT i VAT do 2026 roku bez zmian. Już nie wprowadzajmy żadnych nowych ładów, starych ładów, bezładów, zostawmy. Przedsiębiorcy sobie dadzą radę, tylko dajmy im spokój (…).
Całej „Rozmowy dnia” można posłuchać poniżej. Inne „Rozmowy dnia” są dostępne TUTAJ.
Zobacz także
Kandydatka Trzeciej Drogi na prezydenta Bydgoszczy. Zasiada w Prezydium Rady Miasta [zdjęcia, wideo]
2024-03-03, 15:30Joanna Czerska-Thomas będzie ubiegać się o fotel prezydenta Bydgoszczy z ramienia Trzeciej Drogi. Obecna wiceprzewodnicząca bydgoskiej Rady Miasta startuje w wyborach samorządowych z hasłem „Idzie nowe”. Czytaj dalej »
Schreiber proponuje Bydgoski Bon Żłobkowy: do 500 zł na opiekę w prywatnej placówce
2024-03-02, 19:15Posiadacze Karty Bydgoszczanina, niemający możliwości, by skorzystać ze żłobka miejskiego, dostaną maksymalnie 500 zł na opiekę w placówce niepublicznej - to kolejna propozycja Bydgoskiej Prawicy Łukasza Schreibera. Czytaj dalej »
Jest drugi kandydat w walce o urząd prezydenta Grudziądza. Zaprasza włodarza do debaty
2024-03-02, 16:27Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski ma pierwszego kontrkandydata w wyborach samorządowych. Jest nim Marek Nowak, były dyrektor grudziądzkiego szpitala i były radny sejmiku wojewódzkiego. Czytaj dalej »
Tramwaj na ul. Solskiego, audyt rozkładów jazdy. To obiecuje prezydent Bruski
2024-03-02, 12:47Rozbudowa linii tramwajowych, 100 procent nowego taboru, analiza i zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej - zapowiedział to ubiegający się o reelekcję prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Czytaj dalej »
Strefa Ekonomiczna w Inowrocławiu zachęci przedsiębiorców? Postulat Arkadiusza Fajoka
2024-03-01, 20:11Kandydat na prezydenta Inowrocławia Arkadiusz Fajok zapowiada utworzenie strefy ekonomicznej w centrum miasta. Ma to ożywić inowrocławski rynek i przyciągnąć przedsiębiorców. Jak miałaby funkcjonować taka strefa? Czytaj dalej »
Jak poprawić kondycję bydgoskich przedsiębiorstw? Łukasz Schreiber przedstawił propozycje
2024-03-01, 18:26Bydgoska Prawica proponuje ofertę ratunkową dla firm, także z branży kulturalnej, dobijanych wielomiesięcznymi remontami i wysokimi opłatami. Pomóc mają bonifikaty i szereg ulg rozłożonych na lata - mówił o tym Łukasz Schreiber… Czytaj dalej »
Wyścig o fotel prezydenta Torunia. Michał Zaleski podjął decyzję w sprawie wyborów
2024-03-01, 09:16Prezydent Torunia Michał Zaleski powalczy o reelekcję. W nocy ogłosił start w wyborach, publikując wideo w mediach społecznościowych. Toruniem rządzi od ponad 20 lat. Czytaj dalej »
Prawo i Sprawiedliwość przedstawia swojego kandydata na prezydenta Torunia
2024-02-29, 18:38Adrian Mól zapowiada, że chcę być kandydatem na włodarza miasta z ramienia środowisk konserwatywnych, prawicowych. Obecny wiceprezydent Torunia podczas konferencji przedstawił „piątkę dla Torunia'. Wśród jego postulatów jest… Czytaj dalej »
Bydgoska Prawica zebrała podpisy i złożyła listy do Miejskiej Komisji Wyborczej
2024-02-29, 18:00Bydgoska Prawica w czwartek zakończyła zbieranie podpisów poparcia dla kandydata na prezydenta miasta Łukasza Schreibera i dla kandydatów na radnych. Na obie listy zebrano po 10 tys. podpisów. Czytaj dalej »
O tej inwestycji mówi się we Włocławku od lat. Czy tunel ujrzy wreszcie światło dzienne?
2024-02-29, 17:37We Włocławku ma powstać bezkolizyjny przejazd pod torami kolei warszawsko-bydgoskiej. Chodzi o połączenie Zazamcza ze Śródmieściem. Tunel ma powstać pod torowiskiem w linii ulicy Wienieckiej - obiecuje prezydent Marek Wojtkowski ubiegający… Czytaj dalej »