Norbert Pietrykowski: kluczowe przedsiębiorstwa powinny zostać państwowe [Rozmowa dnia]
Norbert Pietrykowski, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach do Sejmu, który był dziś gościem „Rozmowy dnia”, pytany był między innymi o zagadnienie zawarte w jednym z pytań referendalnych, czyli przedsiębiorstwa będące własnością Skarbu Państwa. – Uważam, że kluczowe przedsiębiorstwa, które są strategiczne dla funkcjonowania kraju powinny zostać państwowe. One nie mogą być obsadzane przez nominatów politycznych – nie może być tak, że jak ktoś zostaje posłem, to jego żona pracuje w spółce Skarbu Państwa – to jest niedopuszczalna sytuacja – mówił.
Michał Jędryka: Szymon Hołownia, lider Waszego ugrupowania Polska 2050, które jest w tej koalicji Trzeciej Drogi, napisał na platformie X: „dość wieców pod płaszczykiem kazań, dość wskazówek dawanych przez polityków w sutannach”, no i również mówi, że trzeba „zrobić porządek” z religią w szkołach. Jak to jest, czy myśli Pan, że po wyborach coś się zmieni w tej sprawie, gdybyście je wygrali – w każdym razie gdybyście byli w jakimś układzie rządzącym?
Ja może najpierw kilka słów powiem o sobie.
Dobrze, to od tego zacznijmy.
I cóż, jestem absolwentem Akademii Medycznej w Bydgoszczy, potem całe życie w przedsiębiorczości, w biznesie. Udało mi się stworzyć dużą wiodącą firmę, która dzisiaj w Bydgoszczy zatrudnia ponad 500 osób – są to laboratoria, które są rozpowszechnione w całej Polsce, także myślę, że udało mi się coś zrobić.
Jest Pan człowiekiem sukcesu.
Tak, a później stowarzyszenia – Stowarzyszenie Polska 2050, wolontariat, dużo takich wolontariackich akcji, no a teraz polityka, która daje mi satysfakcję. Dzięki temu, że wynika to z mojego doświadczenia, wiedzy, wiem, że mogę bardzo dużo zrobić. I oczywiście nie idę do polityki dla pieniędzy ani dla żadnych innych korzyści.
To po co Pan idzie do polityki?
Całe wynagrodzenie będę przekazywał na fundacje i stowarzyszenia osób potrzebujących z naszego okręgu.
To jest jakaś deklaracja.
To jest przyrzeczenie i obiecuję, że je zrealizuję (...).
To teraz przejdźmy do tego, co napisał Szymon Hołownia. Jak to jest z tym: państwo – Kościół, religia w szkole?
Uważam, że znaleźliśmy się w sytuacji, że wszystko stało się polityką.
Tak.
Polityka wchodzi wszędzie – pojawia się film w kinie, to też jest deklaracja polityczna. Polityka jest w Kościele, polityka jest w gospodarce, nawet wiemy, że w cenach paliw jest polityka – nie o to chodzi. Gospodarka, Kościół, sztuka powinny być jak najdalej od polityki.
A jak to osiągnąć?
Przyjazny rozdział Kościoła od państwa, bardzo przyjazny, nie na zasadzie… Ja uważam, że jesteśmy krajem, który ma wielkie przywiązanie do tradycji i religii i trzeba to szanować, trzeba to doceniać, ale oczywiście, jak wspomniałem, nie może być tak, że ta polityka jest wszędzie. Politycy nie powinni zajmować się wszystkim, bo na wszystkim się nie znają. Tak jak wspomniałem, polityka powinna być jak najdalej od gospodarki, od edukacji, od Kościoła. Nie o to chodzi.
Nie rozumiem – jak najdalej od gospodarki? Niestety nie da się chyba tego rozdzielić, bo w sposób konieczny polityka wpływa na gospodarkę.
Tak, ale politycy nie mogą decydować o cenach paliw. Nie może być tak, że politycy mówią: dzisiaj paliwo kosztuje tyle, a jutro tyle. Mamy dzisiaj najtańsze paliwa w Europie dlaczego – dlatego, że za dwa tygodnie mamy wybory. Po wyborach 16 października możemy się obudzić i będzie najdroższe. Nie o to chodzi, gospodarka musi mieć swój tor, niezależny od polityków, wtedy ona idzie dobrze. Jeśli politycy sztucznie sterują gospodarką, wtedy zaczyna się chaos.
Ale wszędzie gospodarka zależy od pewnych regulacji, prawda? Od pewnych ram prawnych, które tworzą politycy.
Regulacji tak, ale nie bezpośredniego wpływu. Ja jestem zwolennikiem tego, żeby przedsiębiorcom nie przeszkadzać. Biznes lub spokój, biznes lubi rozwój, dlatego mamy w swoim programie PIT, CIT i VAT do 2026 roku bez zmian. Już nie wprowadzajmy żadnych nowych ładów, starych ładów, bezładów, zostawmy. Przedsiębiorcy sobie dadzą radę, tylko dajmy im spokój (…).
Całej „Rozmowy dnia” można posłuchać poniżej. Inne „Rozmowy dnia” są dostępne TUTAJ.
Zobacz także
Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy zaprezentowali w Bydgoszczy kandydatów do sejmiku
2024-03-15, 21:45- Wybory samorządowe to nie są wybory polityczne - mówił na konferencji prasowej Marcin Sypniewski, lider bydgoskiej Konfederacji. Ugrupowanie w wyborach do sejmiku województwa startuje wspólnie z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Czytaj dalej »
Chcą podnieść rangę Fordonu. Bydgoska Prawica postuluje, by utworzyć tu urząd miasta
2024-03-15, 21:13Od parku, przez nowe drogi dojazdu i nocny autobus, aż po plażę i palmy! Bydgoska Prawica zaprezentowała swoje pomysły na rozwój Fordonu. - Chcemy podnieść rangę tego miejsca, które do tej pory uważane było za „sypialnię Bydgoszczy”… Czytaj dalej »
Powstanie więcej tanich mieszkań na wynajem – to obietnica włocławskiej Lewicy
2024-03-15, 20:36Mieszkanie jest prawem, a nie towarem - przekonują działacze włocławskiej Lewicy i obiecują budowę kolejnych tanich mieszkań na wynajem w mieście. O programie mieszkaniowym mówił na konferencji prasowej senator Krzysztof Kukucki… Czytaj dalej »
Minister Buczyńska poparła Beatę Gurbin (Trzecia Droga) w wyborach do sejmiku
2024-03-15, 20:21Minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska odwiedziła Grudziądz, by wesprzeć kampanię Beaty Gurbin, kandydatki Trzeciej Drogi w wyborach do sejmiku województwa. Czytaj dalej »
Trzecia Droga obiecuje sprawną komunikację między Fordonem a centrum Bydgoszczy
2024-03-15, 18:34Zachowania rekreacyjnej funkcji górek fordońskich czy utworzenia parków osiedlowych chcą dla bydgoskiego Fordonu kandydaci Trzeciej Drogi. Postulują też zabudowę zgodną z koncepcją miasta 15-minutowego. - Chodzi o to, by wszędzie… Czytaj dalej »
Spotkania Zaleskiego w szkołach to element kampanii? Jest zawiadomienie do prokuratury
2024-03-15, 17:22Koalicja Ruchów Miejskich złożyła zawiadomienie do toruńskiej prokuratury w sprawie osiedlowych spotkań prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami. Według zawiadamiających włodarz naruszył przepisy Kodeksu wyborczego, organizując… Czytaj dalej »
Kosiński: Prezydent opóźnia przebudowę ulic Mniszka. Glamowski: wszystko jest w terminach
2024-03-15, 15:53Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Grudziądza Krzysztof Kosiński twierdzi, że obecny prezydent opóźnia rozpoczęcie przebudowy ulic na osiedlu Mniszek. Ocenia, że to gra polityczna, bo prawie 60 mln zł przyznane przez poprzedni… Czytaj dalej »
Pięć miast, 27 osób, w tym sześć kobiet. Oto kandydaci na prezydentów w naszym regionie
2024-03-15, 12:3727 osób chce walczyć o fotel prezydenta w pięciu największych miastach Kujaw i Pomorza. Najstarszy kandydat ma 72 lata, najmłodszy 31 i jest kobietą. Czytaj dalej »
Paweł Gulewski o biznesie. Stawia na kształcenie i rozbudowę stref przemysłowych
2024-03-15, 11:43Paweł Gulewski kandydat na prezydenta Torunia z Koalicji Obywatelskiej, przedstawił swoje pomysły na współpracę miasta z biznesem. Padły propozycje uwolnienia nowych terenów pod inwestycje i zatrzymania w mieście wykwalifikowanych… Czytaj dalej »
Prezydent Grudziądza na osiedlu Rządz. Zapowiada przyszłe inwestycje w tej dzielnicy
2024-03-15, 10:32Pół miliarda złotych na inwestycje w Grudziądzu w ciągu ostatnich pięć latach - prezydent Maciej Glamowski podsumował swoją kadencję. Przypomniał o miejskich inwestycjach i zapowiedział kolejne. Czytaj dalej »