Norbert Pietrykowski: kluczowe przedsiębiorstwa powinny zostać państwowe [Rozmowa dnia]
Norbert Pietrykowski, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach do Sejmu, który był dziś gościem „Rozmowy dnia”, pytany był między innymi o zagadnienie zawarte w jednym z pytań referendalnych, czyli przedsiębiorstwa będące własnością Skarbu Państwa. – Uważam, że kluczowe przedsiębiorstwa, które są strategiczne dla funkcjonowania kraju powinny zostać państwowe. One nie mogą być obsadzane przez nominatów politycznych – nie może być tak, że jak ktoś zostaje posłem, to jego żona pracuje w spółce Skarbu Państwa – to jest niedopuszczalna sytuacja – mówił.
Michał Jędryka: Szymon Hołownia, lider Waszego ugrupowania Polska 2050, które jest w tej koalicji Trzeciej Drogi, napisał na platformie X: „dość wieców pod płaszczykiem kazań, dość wskazówek dawanych przez polityków w sutannach”, no i również mówi, że trzeba „zrobić porządek” z religią w szkołach. Jak to jest, czy myśli Pan, że po wyborach coś się zmieni w tej sprawie, gdybyście je wygrali – w każdym razie gdybyście byli w jakimś układzie rządzącym?
Ja może najpierw kilka słów powiem o sobie.
Dobrze, to od tego zacznijmy.
I cóż, jestem absolwentem Akademii Medycznej w Bydgoszczy, potem całe życie w przedsiębiorczości, w biznesie. Udało mi się stworzyć dużą wiodącą firmę, która dzisiaj w Bydgoszczy zatrudnia ponad 500 osób – są to laboratoria, które są rozpowszechnione w całej Polsce, także myślę, że udało mi się coś zrobić.
Jest Pan człowiekiem sukcesu.
Tak, a później stowarzyszenia – Stowarzyszenie Polska 2050, wolontariat, dużo takich wolontariackich akcji, no a teraz polityka, która daje mi satysfakcję. Dzięki temu, że wynika to z mojego doświadczenia, wiedzy, wiem, że mogę bardzo dużo zrobić. I oczywiście nie idę do polityki dla pieniędzy ani dla żadnych innych korzyści.
To po co Pan idzie do polityki?
Całe wynagrodzenie będę przekazywał na fundacje i stowarzyszenia osób potrzebujących z naszego okręgu.
To jest jakaś deklaracja.
To jest przyrzeczenie i obiecuję, że je zrealizuję (...).
To teraz przejdźmy do tego, co napisał Szymon Hołownia. Jak to jest z tym: państwo – Kościół, religia w szkole?
Uważam, że znaleźliśmy się w sytuacji, że wszystko stało się polityką.
Tak.
Polityka wchodzi wszędzie – pojawia się film w kinie, to też jest deklaracja polityczna. Polityka jest w Kościele, polityka jest w gospodarce, nawet wiemy, że w cenach paliw jest polityka – nie o to chodzi. Gospodarka, Kościół, sztuka powinny być jak najdalej od polityki.
A jak to osiągnąć?
Przyjazny rozdział Kościoła od państwa, bardzo przyjazny, nie na zasadzie… Ja uważam, że jesteśmy krajem, który ma wielkie przywiązanie do tradycji i religii i trzeba to szanować, trzeba to doceniać, ale oczywiście, jak wspomniałem, nie może być tak, że ta polityka jest wszędzie. Politycy nie powinni zajmować się wszystkim, bo na wszystkim się nie znają. Tak jak wspomniałem, polityka powinna być jak najdalej od gospodarki, od edukacji, od Kościoła. Nie o to chodzi.
Nie rozumiem – jak najdalej od gospodarki? Niestety nie da się chyba tego rozdzielić, bo w sposób konieczny polityka wpływa na gospodarkę.
Tak, ale politycy nie mogą decydować o cenach paliw. Nie może być tak, że politycy mówią: dzisiaj paliwo kosztuje tyle, a jutro tyle. Mamy dzisiaj najtańsze paliwa w Europie dlaczego – dlatego, że za dwa tygodnie mamy wybory. Po wyborach 16 października możemy się obudzić i będzie najdroższe. Nie o to chodzi, gospodarka musi mieć swój tor, niezależny od polityków, wtedy ona idzie dobrze. Jeśli politycy sztucznie sterują gospodarką, wtedy zaczyna się chaos.
Ale wszędzie gospodarka zależy od pewnych regulacji, prawda? Od pewnych ram prawnych, które tworzą politycy.
Regulacji tak, ale nie bezpośredniego wpływu. Ja jestem zwolennikiem tego, żeby przedsiębiorcom nie przeszkadzać. Biznes lub spokój, biznes lubi rozwój, dlatego mamy w swoim programie PIT, CIT i VAT do 2026 roku bez zmian. Już nie wprowadzajmy żadnych nowych ładów, starych ładów, bezładów, zostawmy. Przedsiębiorcy sobie dadzą radę, tylko dajmy im spokój (…).
Całej „Rozmowy dnia” można posłuchać poniżej. Inne „Rozmowy dnia” są dostępne TUTAJ.
Zobacz także
Czarzasty z wizytą w Bydgoszczy i Toruniu. „Lewica to mieszkania na tani wynajem”
2024-03-19, 18:17Liderzy Nowej Lewicy - Włodzimierz Czarzasty - i Partii Razem - Adrian Zandberg - zachęcali w Bydgoszczy i Toruniu do głosowania na kandydatów Lewicy w wyborach samorządowych. Zapewniali, że mają propozycje dla osób młodych i kobiet… Czytaj dalej »
Zatrzymać w regionie młodych, wesprzeć seniorów i przedsiębiorców. To cele kandydata KO
2024-03-19, 14:59Lider KO z okręgu bydgoskiego w wyborach do sejmiku zaprezentował swój plan na rozwój regionu. - Lubię kończyć rozpoczęte dzieła - tak o swoim ponownym starcie w wyborach samorządowych mówił dziś Zbigniew Ostrowski. Czytaj dalej »
Paweł Gulewski: Chcę, by Toruń był kojarzony nie tylko ze starówką, ale też z biznesem [Rozmowa dnia]
2024-03-19, 09:02- Z zazdrością patrzę na to, co się dzieje w obszarze rozwoju biznesu w Bydgoszczy. Chciałbym, by w Toruniu również był dobry klimat dla przedsiębiorców - mówił w „Rozmowie dnia” w PR PiK Paweł Gulewski - kandydat Koalicji… Czytaj dalej »
Koalicja Ruchów Miejskich: Chcemy parku kulturowego w kompleksie Ducha Świętego
2024-03-18, 16:41- Nowe odkrycia archeologiczne przy Bramie Klasztornej mogą na dłużej zatrzymać turystów w Toruniu - uważają kandydaci do Rady Miasta z Koalicji Ruchów Miejskich. Apelują o natychmiastową zmianę projektu i przeniesienie planowanej… Czytaj dalej »
„Bydgoskie Przedmieście jest piękne”. Koalicja Ruchów Miejskich uczy historii... w ruchu!
2024-03-18, 07:55Spacerem po Bydgoskim Przedmieściu Koalicja Ruchów Miejskich zainaugurowała w Toruniu cykl spotkań z mieszkańcami. Można było i poznać lokalną historię, i porozmawiać na wiele tematów. Czytaj dalej »
Według nieoficjalnych danych Władimir Putin wygrał wybory prezydenckie w Rosji
2024-03-17, 22:11Do wyborów stanęli szef partii LDPR Leonid Słucki, wicemarszałek Dumy Państwowej Władysław Davankow, zastępca Dumy Państwowej Nikołaj Charitonow i obecna głowa państwa, Władimir Putin. „Putin stanął przeciwko trzem kandydatom… Czytaj dalej »
Trzecia Droga wskazuje drogę do gospodarczego i komunikacyjnego rozwoju miasta
2024-03-17, 16:00Kandydaci Trzeciej Drogi chcą chronić miejską zieleń, promować otwartość urzędników na bydgoszczan oraz zapewnić sprawny, przyjazny środowisku i tani transport publiczny. W planach ugrupowania jest m.in. inwestowanie w stacje wodorowe… Czytaj dalej »
Bydgoskie Śniadania i Akademia Liderów. Bydgoska Prawica o walce z wyludnieniem
2024-03-17, 14:37Bydgoska Prawica wskazuje m.in. na konieczność przyciągnięcia do miasta studentów. Służyć temu miałaby chociażby organizacja międzyuczelnianych, wspieranych przez magistrat Juwenaliów, czy powrót medycyny na bydgoskie uczelni… Czytaj dalej »
Wszystkie bydgoskie szkoły mają być EKO, a uczniowie - wysportowani
2024-03-16, 15:08Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podsumował dotychczasowe osiągnięcia w zakresie edukacji i zapowiedział kolejne inicjatywy. To m.in. modernizacja warsztatów w szkołach zawodowych, starania o uzyskanie przez Bydgoszcz tytułu miasta… Czytaj dalej »
Bronią targowiska. Kandydaci PiS na radnych krytycznie o przebiegu Trasy Staromostowej
2024-03-16, 11:45Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Torunia negatywnie ocenili planowany przebieg Trasy Staromostowej. W projekcie nie uwzględniono m.in przejścia dla pieszych pomiędzy cmentarzem a targowiskiem. Czytaj dalej »