Norbert Pietrykowski: kluczowe przedsiębiorstwa powinny zostać państwowe [Rozmowa dnia]
Norbert Pietrykowski, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach do Sejmu, który był dziś gościem „Rozmowy dnia”, pytany był między innymi o zagadnienie zawarte w jednym z pytań referendalnych, czyli przedsiębiorstwa będące własnością Skarbu Państwa. – Uważam, że kluczowe przedsiębiorstwa, które są strategiczne dla funkcjonowania kraju powinny zostać państwowe. One nie mogą być obsadzane przez nominatów politycznych – nie może być tak, że jak ktoś zostaje posłem, to jego żona pracuje w spółce Skarbu Państwa – to jest niedopuszczalna sytuacja – mówił.
Michał Jędryka: Szymon Hołownia, lider Waszego ugrupowania Polska 2050, które jest w tej koalicji Trzeciej Drogi, napisał na platformie X: „dość wieców pod płaszczykiem kazań, dość wskazówek dawanych przez polityków w sutannach”, no i również mówi, że trzeba „zrobić porządek” z religią w szkołach. Jak to jest, czy myśli Pan, że po wyborach coś się zmieni w tej sprawie, gdybyście je wygrali – w każdym razie gdybyście byli w jakimś układzie rządzącym?
Ja może najpierw kilka słów powiem o sobie.
Dobrze, to od tego zacznijmy.
I cóż, jestem absolwentem Akademii Medycznej w Bydgoszczy, potem całe życie w przedsiębiorczości, w biznesie. Udało mi się stworzyć dużą wiodącą firmę, która dzisiaj w Bydgoszczy zatrudnia ponad 500 osób – są to laboratoria, które są rozpowszechnione w całej Polsce, także myślę, że udało mi się coś zrobić.
Jest Pan człowiekiem sukcesu.
Tak, a później stowarzyszenia – Stowarzyszenie Polska 2050, wolontariat, dużo takich wolontariackich akcji, no a teraz polityka, która daje mi satysfakcję. Dzięki temu, że wynika to z mojego doświadczenia, wiedzy, wiem, że mogę bardzo dużo zrobić. I oczywiście nie idę do polityki dla pieniędzy ani dla żadnych innych korzyści.
To po co Pan idzie do polityki?
Całe wynagrodzenie będę przekazywał na fundacje i stowarzyszenia osób potrzebujących z naszego okręgu.
To jest jakaś deklaracja.
To jest przyrzeczenie i obiecuję, że je zrealizuję (...).
To teraz przejdźmy do tego, co napisał Szymon Hołownia. Jak to jest z tym: państwo – Kościół, religia w szkole?
Uważam, że znaleźliśmy się w sytuacji, że wszystko stało się polityką.
Tak.
Polityka wchodzi wszędzie – pojawia się film w kinie, to też jest deklaracja polityczna. Polityka jest w Kościele, polityka jest w gospodarce, nawet wiemy, że w cenach paliw jest polityka – nie o to chodzi. Gospodarka, Kościół, sztuka powinny być jak najdalej od polityki.
A jak to osiągnąć?
Przyjazny rozdział Kościoła od państwa, bardzo przyjazny, nie na zasadzie… Ja uważam, że jesteśmy krajem, który ma wielkie przywiązanie do tradycji i religii i trzeba to szanować, trzeba to doceniać, ale oczywiście, jak wspomniałem, nie może być tak, że ta polityka jest wszędzie. Politycy nie powinni zajmować się wszystkim, bo na wszystkim się nie znają. Tak jak wspomniałem, polityka powinna być jak najdalej od gospodarki, od edukacji, od Kościoła. Nie o to chodzi.
Nie rozumiem – jak najdalej od gospodarki? Niestety nie da się chyba tego rozdzielić, bo w sposób konieczny polityka wpływa na gospodarkę.
Tak, ale politycy nie mogą decydować o cenach paliw. Nie może być tak, że politycy mówią: dzisiaj paliwo kosztuje tyle, a jutro tyle. Mamy dzisiaj najtańsze paliwa w Europie dlaczego – dlatego, że za dwa tygodnie mamy wybory. Po wyborach 16 października możemy się obudzić i będzie najdroższe. Nie o to chodzi, gospodarka musi mieć swój tor, niezależny od polityków, wtedy ona idzie dobrze. Jeśli politycy sztucznie sterują gospodarką, wtedy zaczyna się chaos.
Ale wszędzie gospodarka zależy od pewnych regulacji, prawda? Od pewnych ram prawnych, które tworzą politycy.
Regulacji tak, ale nie bezpośredniego wpływu. Ja jestem zwolennikiem tego, żeby przedsiębiorcom nie przeszkadzać. Biznes lub spokój, biznes lubi rozwój, dlatego mamy w swoim programie PIT, CIT i VAT do 2026 roku bez zmian. Już nie wprowadzajmy żadnych nowych ładów, starych ładów, bezładów, zostawmy. Przedsiębiorcy sobie dadzą radę, tylko dajmy im spokój (…).
Całej „Rozmowy dnia” można posłuchać poniżej. Inne „Rozmowy dnia” są dostępne TUTAJ.
Zobacz także
1432 głosy dla Arkadiusza Gralaka. Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego wybrany
2020-04-27, 07:08Arkadiusz Gralak z PSL został burmistrzem Aleksandrowa Kujawskiego w pierwszej turze przedterminowych wyborów, które odbyły się w niedzielę - poinformował komisarz wyborczy we Włocławku. Czytaj dalej »
Maseczki, przyłbice i dystans. To były wyjątkowe wybory
2020-04-26, 22:00Wybory w Aleksandrowie Kujawskim i Ciechocinku bez incydentów i zakłócania ciszy wyborczej. Policja nie musiała podejmować żadnych interwencji. Wyborcy stosowali się też do specjalnych środków ostrożności w związku z epidemią… Czytaj dalej »
Dwoje kandydatów do fotela prorektora ds. Collegium Medicum UMK
2020-04-26, 10:20Prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska - dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz prof. Zbigniew Włodarczyk - dziekan Wydziału Lekarskiego kandydują na stanowisko prorektora ds. Collegium Medicum UMK. Wybory odbędą się w poniedziałek 27… Czytaj dalej »
Mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego wybierają burmistrza
2020-04-26, 07:05Sześciu kandydatów mają do wyboru mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego w niedzielnych przedterminowych wyborach na burmistrza. Epidemia koronawirusa wymusza szczególne środki ostrożności, gdyż głosowanie odbywa się w tradycyjnej… Czytaj dalej »
To będą wybory inne niż wszystkie. I wyjątkowe będą też środki ostrożności
2020-04-24, 21:42Przed zaplanowanymi na niedzielę 26 kwietnia przedterminowymi wyborami burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego i wyborami uzupełniającymi do Rady Miasta Ciechocinka, inspekcja sanitarna wydała zalecenia w sprawie środków bezpieczeństwa… Czytaj dalej »
Jan Szopiński o propozycji wystawienia wspólnego kandydata przez opozycję
2020-04-23, 10:24- Robert Biedroń nie zrezygnuje na rzecz innego kandydata- powiedział Polskiemu Radiu PiK poseł Jan Szopiński. Polityk Nowej Lewicy skomentował w ten sposób propozycję Aleksandra Kwaśniewskiego, aby opozycja wybrała jednego, wspólnego… Czytaj dalej »
Na 1652 komisje wyborcze w regionie, udało się utworzyć jedynie 959. Co to oznacza?
2020-04-21, 07:12W Kujawsko-Pomorskiem nie udało się powołać wszystkich obwodowych komisji w majowych wyborach prezydenckich. Zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny powstać do 20 kwietnia. Czytaj dalej »
Minister Szumowski: Moją główną rekomendacją są bezpieczne wybory za dwa lata
2020-04-20, 09:04- Nie widzę odzewu na propozycję, abyśmy wszyscy w zgodzie zajęli się epidemią, a przełożyli dyskusję o wyborach na później - powiedział w poniedziałek w radiowej Trójce minister zdrowia Łukasz Szumowski. Czytaj dalej »
Tomasz Latos: - Opozycja się nie zgadza, nie przedstawia też swoich propozycji
2020-04-15, 11:13Poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, w Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że w sprawie wyborów prezydenckich czeka na konstruktywną propozycję opozycji. Czytaj dalej »
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy młodzi chcą głosować, a jeśli nie, to dlaczego?
2020-04-10, 07:00Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będą reprezentować Polskę w konkursie Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego. Przygotowali projekt, który miał zachęcić młodych do licznego i świadomego udziału w wyborach… Czytaj dalej »