Zbigniew Ziobro: Jeśli wygramy wybory, zmusimy UE do wypłaty środków z KPO [Rozmowa dnia]
- Polska ma możliwość wymuszenia na Unii Europejskiej wypłaty należnych środków z Krajowego Planu Odbudowy i zrobi to po wyborach, jeśli Zjednoczona Prawice je wygra — uważa Zbigniew Ziobro — minister sprawiedliwości, który był dziś gościem „Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK.
Michał Jędryka: Był Pan w minioną niedzielę w Inowrocławiu. Jaki był cel Pana wizyty?
Zbigniew Ziobro: Byłem wspierać pana Ireneusza Stachowiaka i wszystkich kandydatów Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach, ale też przekonywać mieszkańców, by udali się na referendum. To niezwykle ważne referendum, bo jeżeli 50 proc. wyborców weźmie w nim udział i powie, że nie zgadza się na relokację imigrantów, to jakikolwiek rząd by nie rządził, będzie tym związany na mocy ustawy i nie będzie mógł przyjmować tysięcy uchodźców, których bogate kraje chcą nam przekazać - zwłaszcza tych, z którymi mają największe problemy, jeżeli chodzi o przestępczość zorganizowaną i brak chęci do pracy. Chcą, żebyśmy to my Polacy ich utrzymywali, sami stworzyli ten problem, a teraz mówią, że solidarność ma być pod pistoletem sankcji finansowych, jeśli się na to nie zgodzimy.
Jeśli więc referendum będzie wiążące, pójdzie 50 proc. obywateli - Polacy wypowiedzą się, że sobie tego nie życzą, to ustawowo jest to zobowiązanie dla każdego rządu, który nie będzie mógł się na to zgodzić i ma przed Unią Europejską „glejt”.
Nie będzie można również sprzedawać spółek Skarbu Państwa, wyprzedawać majątku narodowego. Na ile to jest twarde zobowiązanie - nie będzie można wtedy sprywatyzować żadnej spółki Skarbu Państwa?
- Co do zasady - prywatyzacja nie będzie mogła być prowadzona. Można sobie wyobrazić jakieś indywidualne roszady, związane z reorganizacją spółek Skarbu Państwa. Jesteśmy ciężko doświadczeni prywatyzacją z początku lat 90., gdzie za przysłowiową złotówkę sprzedawano wielki majątek – mówiąc, że kapitał nie ma narodowości i że to się opłaca. Wiemy, że wiele przedsiębiorstw zostało kupionych, a następnie zlikwidowanych, ponieważ konkurencja likwidowała sobie tutaj konkurencję. Woleli traktować nas jako rynek zbytu, a produkcję przenosić, czy rozwijać u siebie.
W Bydgoszczy mamy takie przykłady – chociażby Zachem…
- To jest jeden z przykładów mi znanych. Takich przykładów jest dużo, dużo więcej - na przykład cementownie w Polsce. Budujemy autostrady, drogi, a liczne nasze znakomite, nowoczesne cementownie zostały właśnie w ten sposób kupione, a następnie zamknięte. Tak samo przemysł przetwórczy, jeżeli chodzi o żywność. Dlatego kapitał ma narodowość, ludzie kierują się interesami, które wykraczają poza myślenie w aspekcie czysto ekonomicznym. Często też kalkulują, że bardziej opłaca im się u siebie, bo jest przyjemnie, mają wszystko pod kontrolą i przenoszą produkcję do siebie. Są tam też lokalni politycy, którzy na to naciskają. Tak wygląda świat. To są tylko idealistyczne założenia, z lektury liberałów, że kapitał nie ma przynależności narodowej. Ma, liczą się interesy też narodowe, o czym świadczy najlepiej w tej chwili choćby spór z Ukrainą o zboże. Niemcy i Francuzi rozgrywają w nim nas z Ukraińcami, bo chcą, żeby Polacy nie tylko transferowali – umożliwiamy bowiem transfer ukraińskiego zboża do portów bałtyckich, żeby można je było dalej eksportować - ale też żeby zboże z Ukrainy zalewało nasz rynek. Chcą to na nas wymusić i pani von der Leyen – Niemka nie przypadkiem oraz pan Zełenski uznali, że wykorzystają tę sytuację, by doprowadzić do upadłości polskie rolnictwo, by zostało „zagospodarowane” przez oligarchów, czy duże firmy zachodnie i ukraińskie. Na to nie możemy pozwolić, to tez jest gra. Gospodarka ma kapitał, interes narodowy się liczy i to jest kolejny tego przykład.
Gdy się rozmawia z politykami opozycji, mówią tak: „dawno dostalibyśmy pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, gdyby nie minister Ziobro”. Pan podobno to wszystko blokuje. Pan nie chce tych pieniędzy?
- (śmiech) To między bajki włóżmy. Oczywiście te pieniądze są blokowane głównie przez Niemców, Brukselczyków można powiedzieć, ale wiadomo, kto tam pociąga za sznurki, jakie państwo jest najpotężniejsze, jakie ma wpływy. Zresztą pani komisarz jest przecież niemiecką polityk, z rządu pani kanclerz Merkel, przyjaciółką Donalda Tuska, o czym z ostentacją mówi i pokazuje to też w publicznych wystąpieniach. Ona to robi przede wszystkim pod namową polityków Platformy i Lewicy, którzy działają na szkodę polskiego państwa, o czym świadczy przecież to, co robią w Parlamencie Europejskim. Przecież oni podjęli, inicjowali liczne uchwały - pierwszą z nich pan Trzaskowski przygotowywał, jest to udokumentowane - które zmierzały do tego, by szantażować Polskę i blokować pieniądze. (…)
Polska ma możliwość wymuszenia na Unii Europejskiej wypłaty należnych środków z Krajowego Planu Odbudowy i zrobi to po wyborach, jeśli Zjednoczona Prawica je wygra. Unia bierze pieniądze od państw członkowskich i musi mieć – co wynika z twardych zapisów – ich zgodę, jednomyślność, która tak boli Niemców - na podniesienie podatków. Potrzebuje jej od poszczególnych krajów, czyli również od nas. Jeżeli my się na to nie zgodzimy, to wtedy im się wszystko zawali. Warunkiem, żebyśmy się mogli zgodzić musi być nasz interes, a interesem polskiej gospodarki będzie się kierował rząd Zjednoczonej Prawicy. (...)
Zobacz także
Tramwaj na ul. Solskiego, audyt rozkładów jazdy. To obiecuje prezydent Bruski
2024-03-02, 12:47Rozbudowa linii tramwajowych, 100 procent nowego taboru, analiza i zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej - zapowiedział to ubiegający się o reelekcję prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Czytaj dalej »
Strefa Ekonomiczna w Inowrocławiu zachęci przedsiębiorców? Postulat Arkadiusza Fajoka
2024-03-01, 20:11Kandydat na prezydenta Inowrocławia Arkadiusz Fajok zapowiada utworzenie strefy ekonomicznej w centrum miasta. Ma to ożywić inowrocławski rynek i przyciągnąć przedsiębiorców. Jak miałaby funkcjonować taka strefa? Czytaj dalej »
Jak poprawić kondycję bydgoskich przedsiębiorstw? Łukasz Schreiber przedstawił propozycje
2024-03-01, 18:26Bydgoska Prawica proponuje ofertę ratunkową dla firm, także z branży kulturalnej, dobijanych wielomiesięcznymi remontami i wysokimi opłatami. Pomóc mają bonifikaty i szereg ulg rozłożonych na lata - mówił o tym Łukasz Schreiber… Czytaj dalej »
Wyścig o fotel prezydenta Torunia. Michał Zaleski podjął decyzję w sprawie wyborów
2024-03-01, 09:16Prezydent Torunia Michał Zaleski powalczy o reelekcję. W nocy ogłosił start w wyborach, publikując wideo w mediach społecznościowych. Toruniem rządzi od ponad 20 lat. Czytaj dalej »
Prawo i Sprawiedliwość przedstawia swojego kandydata na prezydenta Torunia
2024-02-29, 18:38Adrian Mól zapowiada, że chcę być kandydatem na włodarza miasta z ramienia środowisk konserwatywnych, prawicowych. Obecny wiceprezydent Torunia podczas konferencji przedstawił „piątkę dla Torunia'. Wśród jego postulatów jest… Czytaj dalej »
Bydgoska Prawica zebrała podpisy i złożyła listy do Miejskiej Komisji Wyborczej
2024-02-29, 18:00Bydgoska Prawica w czwartek zakończyła zbieranie podpisów poparcia dla kandydata na prezydenta miasta Łukasza Schreibera i dla kandydatów na radnych. Na obie listy zebrano po 10 tys. podpisów. Czytaj dalej »
O tej inwestycji mówi się we Włocławku od lat. Czy tunel ujrzy wreszcie światło dzienne?
2024-02-29, 17:37We Włocławku ma powstać bezkolizyjny przejazd pod torami kolei warszawsko-bydgoskiej. Chodzi o połączenie Zazamcza ze Śródmieściem. Tunel ma powstać pod torowiskiem w linii ulicy Wienieckiej - obiecuje prezydent Marek Wojtkowski ubiegający… Czytaj dalej »
Politechnika we Włocławku? To jedna z wyborczych propozycji tamtejszej Lewicy
2024-02-29, 16:11Utworzenie Politechniki Włocławskiej i mieszkania dla studentów, gabinet psychologiczny i stomatologiczny w każdej szkole oraz 15-minutowa komunikacja miejska to wyborcze obietnice Lewicy we Włocławku skierowane do młodych ludzi. Czytaj dalej »
Komitet „przyjdzie z młotami i skruszy beton”. Społecznicy z Torunia startują w wyborach
2024-02-29, 14:08Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Ruchów Miejskich przedstawił w czwartek kandydatów do Rady Miasta Torunia. Aktywiści zapowiedzieli także wystawienie kandydata na prezydenta. Będziemy młotem kruszyli beton - powiedziała Magdalena… Czytaj dalej »
Krzysztof Kułakowski przedstawił plany dla Świecia. Jezioro Deczno w centrum uwagi
2024-02-29, 12:03Burmistrz Świecia rozpoczął kampanię wyborczą. Krzysztof Kułakowski chce kontynuować to, co zaczął pięć lat temu. Czytaj dalej »