Wiceprezydent Adrian Mól: jako poseł chcę lobbować za Muzeum Narodowym w Toruniu
Muzeum Narodowe w Toruniu miałoby powstać na bazie istniejącego naszego Muzeum Okręgowego – powiedział w sobotę wiceprezydent miasta Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość), który kandyduje do Sejmu. To jeden z sześciu „konkretów dla regionu”, które zaprezentował.
Wiceprezydent Torunia, były rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól jest w okręgu toruńsko-włocławskim „szóstką” na liście PiS do Sejmu.
– Chciałbym zaprezentować sześć konkretów dla regionu, bo „szóstka” to mój numer na liście. Tych konkretów będzie jednak więcej. Po pierwsze, będę wspierał Toruń w uzyskaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jestem wiceszefem zespołu, który zajmuje się opracowaniem aplikacji. Ta aplikacja już za kilka dni będzie złożona w Warszawie. Konkurencja jest bardzo duża, ale jako Toruń mamy duże szanse, aby ten tytuł uzyskać – przekazał Mól.
Jako drugi „konkret” wymienił budowę trzeciego mostu drogowego przez Wisłę. – Zdajemy sobie sprawę, że w kolejnej kadencji może być to nierealne. Nie obiecuję, że wówczas ten most powstanie, bo chyba nikt w Toruniu nie jest w stanie tego obiecać, ale na pewno musimy wspierać działania samorządowe w kwestiach związanych z dokumentacją – tak, aby pełna dokumentacja została przygotowana w najbliższych latach. Jestem przekonany, że jeżeli będziemy dalej rządzić w Polsce, to te pieniądze, jeżeli nie w przyszłej, to w kolejnej kadencji się znajdą – ocenił kandydat PiS.
Trzecim z wymienionych przez Mola „konkretów” jest powstanie biura poselskiego w gminie regionu, która odda na niego najwięcej głosów (procentowo). Miałoby to być biuro poza Toruniem, gdzie również ma powstać biuro, jeżeli wiceprezydent miasta zostanie wybrany do Sejmu.
– Czwarty konkret to pozyskiwanie kolejnych środków na zabytki w Toruniu i regionie. Piąty konkret to krzewienie pamięci historycznej o lokalnych bohaterach – na pewno o gen. Elżbiecie Zawackiej „Zo”, ale także bł. ks. Stefanie Frelichowskim. Szósty konkret to zabieganie o powstanie Muzeum Narodowego w Toruniu. Już od ponad roku z panem prezydentem Michałem Zaleskim zabiegamy o to, aby się to stało na bazie naszego Muzeum Okręgowego. Prowadziliśmy już pewne rozmowy z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem. Zależy mi na tym osobiście. Muzeum Okręgowe na to zasługuje. Liczba zbiorów, rozmach tej instytucji na to zasługują – powiedział Adrian Mól.
W jego ocenie powstanie Muzeum Narodowego jest realne w kolejnej kadencji parlamentu. – Wszystko rozbija się o pieniądze, środki finansowe. Zależy nam nie tylko na powstaniu tego muzeum, ale i na otrzymywaniu przez nie odpowiednich środków na rozwój z MKiDN. Jako poseł chcę lobbować za Toruniem, za Muzeum Narodowym w Toruniu – zadeklarował wiceprezydent Mól.
W sobotę poparcia dla tej kandydatury z toruńskiej listy PiS udzielili wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz radny z PiS Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Przemysław Przybylski.
– Obecnie uważam, że kolejne doświadczenie, jakie Adrian nabył, a mówię tutaj o pracy w samorządzie, jako radny i wiceprezydent pięknego miasta Torunia, to jest doskonała kwalifikacja do tego, żeby zasiąść w parlamencie – powiedział Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.
– Jeśli chcesz dobra dla Torunia, jeśli jest taka wola, zagłosuj na Adriana Móla – zachęcał wojewódzki radny PiS, Przemysław Przybylski.
Zobacz także
Konto Konfederacji usunięte z Facebooka. Politycy wnioskują o kary finansowe
2022-01-07, 18:19Właściciel serwisu społecznościowego, który ogranicza do niego dostęp dla organizacji politycznej, będzie płacił karę do 50 mln zł, nakładaną przez PKW - zakłada projekt koła Konfederacji, przedstawiony w piątek w Sejmie. Czytaj dalej »
Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy, został szefem miejskich struktur PO
2021-10-23, 21:58W sobotę (23 października) działacze Kujawsko-Pomorskiej Platformy Obywatelskiej wybierali regionalne władze partii. Szefem regionu pozostaje toruński parlamentarzysta Tomasz Lenz. Platformą bydgoską pokieruje Michał Sztybel, zastępca… Czytaj dalej »
Wybory w Platformie Obywatelskiej. Kandydat na szefa jest jeden: Donald Tusk
2021-10-23, 16:23Od sobotniego poranka (23 października) w Platformie Obywatelskiej trwają wybory szefów struktur powiatowych, regionalnych i przewodniczącego PO. Wybory są bezpośrednie. Głosowanie odbywa się w 240 biurach partii. Czytaj dalej »
Wybory w toruńskiej Platformie Obywatelskiej. Jest nowy przewodniczący
2021-10-17, 09:12Jacek Gajewski nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Toruniu. Kandydaturę radnego sejmiku województwa, działacza sportowego i przedsiębiorcy poparli podczas sobotnich wyborów wszyscy obecni na zebraniu członkowie toruńskiej… Czytaj dalej »
Kto zostanie wójtem? Przedterminowe wybory w Kijewie Królewskim
2021-10-03, 13:29W gminie Kijewo Królewskie (powiat chełmiński) trwają przedterminowe wybory. Mieszkańcy wybierają wójta. Czytaj dalej »
Wybory do Bundestagu: SPD i CDU/CSU ze zbliżonym poparciem. Kto wygra?
2021-09-26, 22:14Nie można na razie wskazać zwycięzcy niedzielnych wyborów do niemieckiego Bundestagu. Według prognoz socjaldemokraci z SPD i chadecy z CDU/CSU uzyskali podobne poparcie - po ok. 25 proc. głosów. Dla chadeków jest to jednak najsłabszy… Czytaj dalej »
W Niemczech trwają wybory m.in. do Bundestagu. Będzie rekord frekwencji?
2021-09-26, 14:15W niedzielę (26 września) za zachodnią granicą odbywają się wybory do Bundestagu i do Izby Deputowanych. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel, która odchodzi po 16 latach rządów. W przedwyborczych sondażach socjaldemokraci… Czytaj dalej »
Antypartia: To wyborcy, a nie partie powinny trzymać posła za gardło
2021-07-24, 20:05Likwidacja progu referendalnego, zmiana ordynacji wyborczej na większościową, wprowadzenie możliwości odwoływania posła w czasie kadencji - to niektóre z postulatów Antypartii. Nowe ugrupowanie polityczne zaprezentowano podczas konferencji… Czytaj dalej »
Przekładane od grudnia cztery razy: w niedzielę wybory w Warlubiu
2021-06-13, 07:35Troje kandydatów powalczy wreszcie o fotel wójta gminy Warlubie w powiecie świeckim. Wybory miały się odbyć już 20 grudnia, ale ze względu na pandemię, dla bezpieczeństwa głosujących, trzeba było je odwoływać. Czytaj dalej »
Pierwsze, częściowo wolne wybory w Polsce odbyły się 4 czerwca, 32 lata temu
2021-06-04, 19:4932 lata temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo „S” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło… Czytaj dalej »