Ekolodzy poprą kandydatów deklarujących walkę o klimat, a później będą ich rozliczać [wideo]
„W nadchodzących wyborach zagłosujemy na osoby, które będą działać na rzecz klimatu i ochrony środowiska" – mówią działacze ekologiczni. W Bydgoszczy przedstawiciele trzech organizacji mówili o ekopostulatach dla województwa kujawsko-pomorskiego, skierowanych do kandydatów do parlamentu.
Przed wyborami oczekują od nich jasnych deklaracji, że w nowej kadencji zajmą się sprawami klimatu.
– Podróżujemy w okresie przedwyborczym po szesnastu województwach pod hasłem „Chcemy nowe w większości dla klimatu" – mówi Piotr Antoniewicz, „Akcja - demokracja". – Czyli chcemy nowej większości w parlamencie, która będzie podnosić ręce za ustawami dobrymi dla klimatu oraz dla przyrody.
Wśród postulatów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, o których mówiła Nadia Duszka znalazły się między innymi: inwestycje w atom i odnawialne źródła energii, dopłaty do termomodernizacji, edukacja klimatyczna oraz potrzeba zmian w Lasach Państwowych.
– Maksymalne ograniczenie rocznej wycinki lasów do 0,1 procent ogólnej powierzchni rocznie. Konsultacje społeczne rocznego planu wycinek w każdym nadleśnictwie. Do 2027 roku zwiększenie powierzchni obszarów chronionych w Polsce do 10 procent – wymienia Duszka.
O ochronie lasów mówiła także Emilia Czekała ze MODrzew – Monitoring Obywatelski Drzew. – Postulujemy o to by, minimum 20 procent terenów lasów zostało wyłączone z użytkowania gospodarczego i oddane ludziom i przyrodzie.
Działacze ekologiczni zapowiadają, że będą promować kandydatów, którzy deklarują działania na rzecz klimatu i ochrony środowiska, a jeśli zasiądą oni w parlamentarnych ławach, będą patrzeć im na ręce i rozliczać ze składanych obietnic.
Więcej w relacji Tatiany Adonis.
W Bydgoszczy przedstawiciele trzech organizacji mówili o ekopostulatach dla województwa kujawsko-pomorskiego, skierowanych do kandydatów do parlamentu/wideo: Tatiana Adonis
Zobacz także

Politycy PO chcą ordynacji mieszanej w wyborach prezydenckich
2020-05-08, 21:35Polacy zasługują na demokratyczne, równe, powszechne i bezpieczne wybory - mówili toruńscy politycy Platformy Obywatelskiej i chcą przekonywać do ordynacji mieszanej. Czytaj dalej »

Za piątym razem się udało: gmina Dobrcz ma wreszcie skarbnika
2020-05-07, 21:30Joanna Ratkowska oficjalnie nowym skarbnikiem gminy Dobrcz. Rada przyjęła w czwartek 7 maja stosowną uchwałę 9 głosami 'za' i 6 'wstrzymującymi się'.To kandydatka, którą już wcześniej proponował wójt gminy, jednak część radnych… Czytaj dalej »

W tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie wyłącznie korespondencyjnie
2020-05-07, 12:18Zgodnie z przyjętą w czwartek ustawą, która trafi teraz do prezydenta, w tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie - zarówno w pierwszej, jak i w ewentualnej drugiej turze. Czytaj dalej »

Sejm odrzucił uchwałę Senatu ws. ustawy dot. głosowania korespondencyjnego
2020-05-07, 10:02Sejm odrzucił uchwałę Senatu ws ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. Teraz ustawa trafi do prezydenta. Czytaj dalej »

Po 10 maja Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie
2020-05-06, 22:37Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach - oświadczyli Jarosław Kaczyński oraz Jarosław Gowin w przesłanym PAP wspólnym… Czytaj dalej »

Marek Jakubiak oburzony postawą niektórych posłów: zaczynają stroić fochy!
2020-05-06, 10:43- Nie powinno się przerywać kadencji Sejmu, nawet jeśli nie wszystkie działania rządzących nam się podobają - powiedział Polskiemu Radiu PiK Marek Jakubiak, kandydat na prezydenta. Czytaj dalej »

Posłowie Lewicy przed drukarnią w Brodnicy. Pytali o rządowe zlecenie wyborcze
2020-05-05, 08:25Posłowie Lewicy - Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Śmiszek nie zostali wpuszczeni w poniedziałek (04.05.) na teren brodnickiego zakładu, który na zlecanie rządu miał drukować karty wyborcze. Na interwencje poselską nie zgodziło… Czytaj dalej »

Oni będą wspólnie z rektorem kierować Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu
2020-05-02, 16:00Znana jest już ekipa, która pokieruje UMK. Profesor dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska została wybrana przez rektora - po uprzednim wygraniu w głosowaniu elektorów - prorektor ds. Collegium Medicum UMK. Czytaj dalej »

Kidawa-Błońska: 10 maja nie wezmę udziału w wyborach jako obywatel i kandydat
2020-05-01, 15:00Jeżeli 10 maja PiS będzie chciało przeprowadzić pseudowybory w czasie pandemii usługą pocztową, to nie są wybory; ja w takiej zabawie nie będę brała udziału jako obywatel i jako kandydat - zapewniła w piątek kandydatka Koalicji… Czytaj dalej »

Kosiniak-Kamysz: trzeba siedzieć przy głównym stole w UE
2020-05-01, 13:15Jeśli zostanę prezydentem, doprowadzę do powstania grupy północ-południe w Unii Europejskiej; Polska będzie przy głównym stole z Francją, Niemcami, Włochami, Hiszpanią, Szwecją - powiedział kandydat PSL na prezydenta Władysław… Czytaj dalej »