Krzysztof Gawkowski: Od ośmiu lat walczymy o termomodernizację mieszkań [Rozmowa dnia]
- Dobrze, że Prawo i Sprawiedliwość realizuje program socjalny — mówił w dzisiejszej „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK Krzysztof Gawłowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy. Skrytykował jednak partię rządzącą za brak porozumienia z Komisją Europejską, co pozwoliłoby na ten cel przeznaczyć środki z KPO.
Michał Jędryka: Jak to jest z Paktem Senackim? Działa czy nie, bo na przykład pani prof. Joanna Senyszyn chce startować do Senatu poza Paktem?
Krzysztof Gakowski: Działa, bo to jest dobra inicjatywa klubów parlamentarnych, opozycyjnych, które zdecydowały się wystawić jednego kandydata w każdym okręgu wyborczym. Ci kandydaci, którzy są uzgodnieni są kandydatami Paktu. Z kolei ci, którzy startują ze swoich komitetów, chcą być poza Paktem, trzeba to jasno powiedzieć - są współpracownikami PiS-u, pomagają PiS-owi wygrać wybory.
Wierzę, że Pakt Senacki to jest dobre rozwiązanie. W Bydgoszczy, ale i w okręgu inowrocławskim i w całym województwie kujawsko-pomorskim ci liderzy są wydyskutowani i uważam, że mają bardzo duże szanse wygrać. Podobnie jest w całej Polsce. Tacy kandydaci, którzy gdzieś z boku tego Paktu stają i mówią: „ja też, ja też”, ale nikt z liderów partii nie chciał ich w tym Pakcie widzieć, muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ich nie chciano.
W okręgu toruńskim Waszą listę otwiera Joanna Scheuring-Wielgus. To bardzo radykalna osoba. Chcecie takiego radykalnego wizerunku?
- Joanna Scheuring-Wielgus to jedna z najbardziej aktywnych polskich posłanek. Jednocześnie jej wyniki z 2019 roku - a startowała przypomnę z drugiego miejsca – to kilkadziesiąt tysięcy głosów. Świadczy to o tym, że ma olbrzymie poparcie w Toruniu, ale nie tylko, bo i w Grudziądzu, we Włocławku, i w innych miastach okręgu wyborczego. Jestem dumny, że mam taką koleżankę. Mam nadzieję, że wyborcy Lewicy w całym województwie też to docenią.
Poglądy Joanny Scheuring-Wielgus dotyczące rozdziału państwa i Kościoła są także moimi poglądami. Podobnie, jak ona uważam, że ksiądz powinien mieć założoną kasę fiskalną, żeby dawać rachunek za chrzest, czy za pogrzeb i że księdza pedofila trzeba zamykać w więzieniu, a nie przenosić do innej parafii. Jestem katolikiem, ale uważam, że jasny rozdział państwa od Kościoła powinien być fundamentem w dobrych relacjach.
Jeżeli ktoś popełnia przestępstwo, to niezależnie, czy jest księdzem czy nie, powinien kończyć w więzieniu i dostawać sprawiedliwą karę.
- Oczywiście, że tak - bez względu na to, czy jesteś prawnikiem, lekarzem, księdzem, czy ślusarzem kara powinna być taka sama, ale niestety taka sama nie jest. Wielu księży przenosi się z parafii do parafii, zamiast zamykać ich w więzieniach. Jako ojciec trójki dzieci nie mogę tego zrozumieć, nie zgadzam się z tym i uważam, że każda osoba, która ma coś wspólnego z pedofilią powinna trafiać do więzienia. Wielu księży jest porządnych, ale ci którzy nie są, powinni wiedzieć, że mają taką samą karę, jak pozostali obywatele.
Czy przygląda się Pan propozycjom programowym Prawa i Sprawiedliwości, które są teraz ogłaszane? Takie propozycje, jak np. przyjazne osiedle czy posiłek szpitalny mogłyby równie dobrze paść z ust Lewicy?
- Byliśmy i będziemy zawsze partią społeczną, która wyciąga takie problemy mówiąc, że trzeba je naprawiać. Sprawa termomodernizacji mieszkań jest w naszym programie od 8 lat i chciałbym, żeby PiS takie rzeczy realizowało, ale przez 8 lat się nic się w tej sprawie nie wydarzyło. Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, które ponad 850 dni leżą w Brukseli i po nie nie sięgamy były między innymi na to - na termomodernizację, żeby bloki w Bydgoszczy, Inowrocławiu i w całej Polsce modernizować i żeby rachunki za prąd, ogrzewanie, czy gaz były niższe. (…)
Zobacz także

Rząd chce dać zasiłek niepełnosprawnym. Budżet to zniesie - oceniają eksperci
2019-05-19, 15:57W niedzielę (19.05.), na konwencji regionalnej PiS w Krakowie, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy niepełnosprawni powyżej 18. roku życia, całkowicie niezdolni do samodzielności, otrzymają… Czytaj dalej »

O roli Polski w Unii Europejskiej. Politycy PiS na konferencji w Brześciu Kujawskim
2019-05-18, 19:35Byłoby lepiej, gdyby wiele spraw w Unii Europejskiej dało się załatwić bez konfliktu - powiedział w Brześciu Kujawskim Krzysztof Czabański, poseł PiS, szef Rady Mediów Narodowych. Dodał, że ma nadzieję na taką zmianę w Parlamencie… Czytaj dalej »

Krzysztof Czabański o nowych propozycjach PiS oraz eurowyborach
2019-05-18, 13:56'Piątka Kaczyńskiego' to konkrety, a nie propozycje abstrakcyjne - powiedział Krzysztof Czabański, poseł PiS, szef Rady Mediów Narodowych. Jak podkreślił kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego to osoby myślące… Czytaj dalej »

Kandydatowi Koalicji Europejskiej unijne tematy nie są obce
2019-05-17, 20:00Grudziądz był kolejnym przystankiem w kampanii do europarlamentu Michała Korolki. Kandydat KE przyjechał do miasta czerwonym autobusem i opowiedział o swoich planach... Czytaj dalej »

„Nie” dla budżetu obywatelskiego w Inowrocławiu. Nie wszystkim się to podoba
2019-05-17, 15:12Kandydat PiS do Europarlamentu Ireneusz Stachowiak i radni Zjednoczonej Prawicy mają pomysł na znalezienie w budżecie miasta pieniędzy na projekty budżetu obywatelskiego. Proponują specjalną uchwałę. Czytaj dalej »

O porcie pisano palcem po wodzie, ale sieci - po dotację - już zostały zarzucone
2019-05-17, 07:00W Emilianowie koło Bydgoszczy ma powstać port multimodalny na Wiśle. O unijne pieniądze na jego budowę stara się europoseł PiS Kosma Złotowski - kandydujący do Parlamentu Europejskiego na kolejną kadencję. Czytaj dalej »

Działacze Konfederacji: Nie chcemy rozsadzać Unii Europejskiej od środka
2019-05-16, 21:24W Bydgoszczy odbyła się regionalna konwencja Konfederacji. - Współpraca tak, ale uległość nie - podkreślał Artur Zawisza z Prawicy Rzeczypospolitej, mając na myśli relację Polski z Unią Europejską. Czytaj dalej »

Młodzi namawiają by pójść na wybory. W Toruniu zorganizowali konferencję
2019-05-16, 07:08Niska frekwencja - to jedno z zagrożeń zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego - mówili uczestnicy konferencji w Toruniu. Na Wydziale Prawa i Administracji UMK spotkali się eksperci z zakresu prawa wyborczego, doktoranci… Czytaj dalej »

Sypniewski przeciwko cenzurze Internetu. „Dla wielu to główne źródło informacji”
2019-05-15, 14:35O wolność słowa i wyrażania poglądów w UE zamierza walczyć Marcin Sypniewski - jeśli tylko dostanie się do Europarlamentu. Czytaj dalej »

Ostatnia szansa na nagrodę! Nakręć filmik zachęcający do udziału w Eurowyborach!
2019-05-14, 10:10Urząd Marszałkowski razem z Polskim Radiem PiK ogłaszają konkurs na najlepsze spoty filmowe, zachęcające mieszkańców regionu do udziału w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zwycięzcy otrzymają hulajnogi elektry… Czytaj dalej »