Patryk Tomaszewski
Michał Jędryka: Sejm uchwalił ustawę, która nazywa się ustawą o zasobach własnych UE, ale to oznacza, że zostało ratyfikowane porozumienie z UE i będzie 700 mld zł na fundusz odbudowy. To też oznacza, że więzi UE stają się silniejsze?
Patryk Tomaszewski: Tak, za tym mechanizmem pomocowym i wsparcia idą zapisy, które wskazują na to, że te więzi w ramach UE będą silniejsze. Jest to przede wszystkim zapis dotyczący nowych podatków, z których zaciągnięty dług, ma być spłacany. Chociażby to, że już nie decydujemy jako kraj o wszystkich podatkach, tylko jako wspólnota powoduje, że jednak jest zacieśnienie więzi i to w obszarze ważnym, bo finansowym.
Polskie społeczeństwo wciąż wydaje się jednak euroentujastyczne, bo 2/3 społeczeństwa popiera fundusz odbudowy. Czy to wynika z rozsądku Polaków, czy z podejścia emocjonalnego, sentymentu do Zachodu?
Myślę, że są tu te oba elementy. Faktycznie sytuacja rządu jest taka, że fundusz odbudowy dotyczy całej UE i nie przyjęcie jego przez Polskę, czy też przedstawienie go Polakom jako bardzo negatywnego spowodowałoby, że Polska stałaby się znów na arenie międzynarodowej tym krajem, który blokuje przyjęcie funduszu, bo musi być ratyfikacja wszystkich krajów UE, więc nawet jeśli mamy jakieś elementy niekorzystne to one są raczej wyciszane na rzecz elementów korzystnych, które bez wątpienia istnieją i jest ich sporo. Poza tym gdy mówimy o pieniądzach, wielu Polaków, przecież zaciąga pożyczki, też raczej nie myśli w dniu pożyczki mieszkaniowej o tym, że przyjdzie ją spłacać przez kolejne 30 czy 35 lat. (...).