Krystyna Michałek, Monika Chlebicz
Michał Jędryka: Są panie w studio razem, dlatego że zaczęła się wysyłka do emerytów, tak zwanych PIT-ów, czyli wyliczeń podatku dochodowego, który emeryci zapłacili w ubiegłym roku. Policja dołącza się do tej wysyłki ze specjalną akcją, o której powiemy za chwilę. Zacznijmy od emeryckich PIT-ów. Co się zmieniło w stosunku do ubiegłego roku?
Krystyna Michałek: Co roku, na przełomie stycznia i lutego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła deklaracje podatkowe PIT do naszych świadczeniobiorców. Każdy świadczeniobiorca, który pobrał choćby jedno świadczenie w ubiegłym roku, otrzyma od nas PIT. Dla większości seniorów, którzy otrzymują PIT-y, są to PIT - y 40A, które są gotowym rozliczeniem. Emeryt, rencista, który chciał, aby ZUS go rozliczał, otrzymywał PIT-40a. W tym roku, jeżeli świadczeniobiorca emeryt, czy też rencista będzie miał nadpłatę podatku - choćby złotówkę - to tak, jak do tej pory dostał z ZUS-u PIT 40A, to już tego PIT - u 40A nie otrzyma, co się wiąże także z tym, że ZUS nie rozliczy go z nadpłaty podatku z urzędem skarbowym. Podatnik będzie musiał zrobić to sam - otrzyma PIT-11A, który jest informacją o dochodach.
Chciałabym od razu uspokoić seniorów, ponieważ, jeżeli do tej pory ZUS ich rozliczał z urzędem skarbowym, a w tym roku ich PIT wykaże, że mają nadpłatę, choćby tę złotówkę, to jeśli nie mają innych źródeł dochodu, i nie mają innych odliczeń, to również nie muszą składać żadnego zeznania podatkowego do urzędu skarbowego, ponieważ zrobi to za nich Krajowa Administracji Skarbowa. (...). Co ważne, jeżeli na przykład emeryt, rencista będzie miał nadpłatę podatku w wysokości 23 zł i 20 gr bądź też mniej, i nie ma rachunku bankowego, wówczas odbierze ten zwrot w kasie Urzędu Skarbowego, nie dostanie go przekazem pocztowym. Dlatego warto mieć konto bankowe. Warto, aby emerytura, renta były przekazywane na rachunek bankowy.