Krzysztof Poskrop
Marcin Kupczyk: Jak w tej chwili przebiegają szczepienia i przygotowania do dalszych szczepień w naszym regionie? Proszę też o przypomnienie, bo tego nigdy za wiele, jakie są formy rejestracji.
Krzysztof Poskrop: Udało się utworzyć infolinię i punkty informacyjne we wszystkich gminach naszego regionu. Te punkty głównie mają zająć się dowozem osób, które nie będą w stanie dojechać na szczepienie. Są te osoby z tak zwaną pierwszą grupą niepełnosprawności oraz inne osoby, które z innych różnych przyczyn nie będą w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień i tam takie osoby, które zarejestrują się na szczepienie będą mogły zgłosić się do określonej gminy, do koordynatora i umówić taką możliwość dojazdu. Lista punktów informacyjnych i telefony do nich są zamieszczone na stronie Urzędu Wojewódzkiego, również każda gmina opublikowała taką informację swoich stronach internetowych, numer takiej infolinii gminnej jest podany. Poza tym zachęcam do odwiedzenia strony szczepimy się. Jest to strona Ministerstwa Zdrowia, na której są szczegółowe informacje dotyczące szczepień, informacje o poziomie szczepień, o punktach, w których można się zaszczepić i przechodząc właśnie do punktów, w których można się szczepić to mamy 3 formy rejestracji. Pierwszą jest to właśnie punkt szczepień. Informacje o nim można znaleźć właśnie na stronie szczepimy się. Kolejną możliwością zarejestrowania się do szczepienia to infolinia numer 989. I trzecia to forma elektroniczna. Jeżeli ktoś posiada Internetowe Konto Pacjenta to poprzez to konto również może zarejestrować się do szczepienia. Chciałbym zwrócić uwagę, żeby rejestrować się jednak w gminie, w której zamieszkujemy. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chciałyby skorzystać z możliwości dowiezienia,
Jak zapowiedziane i faktycznie już zmniejszenie dostaw szczepionek przez firmę Pfizer/BioNTech wpływa na przebieg szczepień w naszym regionie? O ile szczepionek mniej dostał nasz region niż pierwotnie miał dostać? Co z grupą „0”, czyli medykami i co z podopiecznymi dps-ów? Czy druga dawka szczepionki będzie dla nich zagwarantowana po 21 dniach od pierwszej?
Firma Pfizer zmniejszyła dostawy praktycznie do wszystkich państw europejskich. W tej chwili nie są zagrożone szczepienia drugą dawką, dlatego że w momencie rozpoczęcia szczepień, kiedy szczepionki były przekazywane do szpitali węzłowych, to część szczepionek została przekazana żeby zaszczepić pierwszą grupę, ale połowa z nich została właśnie na zabezpieczenie drugiej dawki. Tutaj nie ma żadnych obaw w tej chwili, żeby było ryzyko, że ktoś nie zostanie we właściwym terminie zaszczepiony drugą dawką. Zabezpieczone również są szczepienia osób przebywających w domach pomocy społecznej i te szczepienia już się rozpoczęły. Możemy mówić, że te szczepienia będą przebiegały planowo, ma żadnych informacji, żeby tutaj coś było zagrożone. Podobnie jeżeli chodzi o szczepienia grup 80 plus, 70 plus. Tutaj również ilości szczepionek nie zostały zmniejszone, natomiast faktycznie zmniejszona została liczba szczepionek osób z grupy „0”, medyków i tutaj te ograniczenia zostały wprowadzone. Jeszcze jest precyzyjnie ustalane o ile będą zmniejszone te dostawy, natomiast szczepienia medyków będą przedłużone, prawdopodobnie gdzieś około połowy lutego.
Jeśli chodzi o liczby dostępnych szczepionek, to wiemy, że każda przychodnia dostaje 30 szczepionek na tydzień. To bardzo mało. Już wiemy, że brakuje. Już telefonują do nas słuchaczy. Jedno to usłyszeć, że szczepionki nie ma, a druga rzecz - co dalej? To nasi słuchacze chcieliby wiedzieć.
To prawda. Liczba szczepionek, która jest w tej chwili przydzielana na poszczególne punkty szczepień nie jest wielka, to 30 na jeden punkt. Istotnie, jeżeli chodzi o duże miejscowości w naszym regionie, praktycznie już limity szczepionek zostały można powiedzieć wyczerpane, zapisy na na szczepienia. Zapisy z terminem do końca marca, za chwilę będą na kolejne okresy. Szczepionki będą systematycznie dostarczane. Musimy brać pod uwagę, że Unia Europejska rozmawiała z kilkoma podmiotami i tutaj również, powołam się na konferencję ministra Dworczyka, który informował, że jest spora szansa na to, żeby firma Astra Zeneca i jej szczepionka, uzyskała akredytację na rynku europejskim i to umożliwi zwiększenie ilości szczepionek, które będą mogły być wyszczepiane w naszym kraju.
Ale kiedy?
Jest szansa, żeby w przeciągu około dwóch tygodni taką akredytację ta szczepionka dostała, natomiast jest to też niezależne od nas. Są to badania. Muszą to ocenić specjaliści, aczkolwiak mam nadzieję, że faktycznie ten termin około dwóch tygodni jest realny, że będzie akredytacja tej szczepionki i to otworzy jakby drogę do tego, żeby ta szczepionka na naszym rynku się znalazła się. Mielibyśmy już trzech dostawców: Pfizer/BioNtech, Modernę i Astra Zenecę, więc uważam, że to powinno w jakimś bliskim czasie poprawić sytuację.