Mariola Wach
Michał Jędryka: Od początku tego roku w zasadzie każdy obywatel może skorzystać z systemu bezpłatnej porady prawnej. Pani mecenas jest jedną z osób udzielających takich porad. Co trzeba zrobić? Jakie warunki spełnić, żeby bezpłatną poradę uzyskać?
Mariola Wach: Już od początku 2016 roku na terenie całego kraju obowiązuje system darmowej pomocy prawnej wprowadzony ustawą z dnia 5.08.2015 roku. Następnie na podstawie tej wskazanej ustawy oraz ustawy zmieniającej, która obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku, rozszerzono jednak katalog beneficjentów, którzy mogą skorzystać z takiej pomocy prawnej. Kiedyś były ograniczenia wieku, wykształcenia, teraz z takiej pomocy może skorzystać każda osoba, która złoży stosowne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Gdzie można znaleźć takie punkty pomocy prawnej, gdzie ich szukać?
Na terenie Bydgoszczy działa dziesięć punktów oraz cztery punkty płatnego poradnictwa obywatelskiego, wykaz punktów z dokładnym wskazaniem adresów, godzin urzędowania, każdy zainteresowany może znaleźć na stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy.
I ewentualnie innych miast województwa, bo w każdej gminie takie punkty muszą być.
Zgadza się, w urzędzie miasta lub gminy takie informacje powinny być.
Z jakimi problemami może obywatel, interesant przyjść, żeby taką bezpłatną poradę prawną uzyskać?
W każdej sprawie, czy to w postępowaniu przygotowawczym, czy administracyjnym, sądowym, sądowo-administracyjnym, są wyłączenia gdzie nie możemy pism procesowych typu pozew, wniosek w postępowaniu nieprocesowym, apelacji czy prywatnego aktu oskarżenia - to są wyłączenia, niemniej jednak, nasza pomoc prawna polega przede wszystkim na poinformowaniu takiej osoby o przysługujących jej uprawnieniach, spoczywających na niej obowiązkach, możemy wskazać sposób rozwiązania problemu prawnego, przede wszystkim jesteśmy uprawnieni do sporządzenia projektu pisma w sprawach o których wspomniałam. (...).