Pomorze i Kujawy uczciły pamięć powstańców warszawskich
W całym regionie odbyły się uroczyste obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
- Polska nigdy nie zapomni, ile zawdzięcza swoim bohaterom. Dlatego w tym szczególnym dniu pragniemy złożyć hołd wszystkim, którzy dla ratowania ojczyzny gotowi byli poświęcić życie – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.
Urząd Marszałkowski współorganizował toruńską uroczystość upamiętniającą bohaterów powstania.
Ceremonia odbyła się na placu Rapackiego pod pomnikiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej. W obchodach wzięli udział m.in. kombatanci, w tym Maria Kowalewska pseudonim "Myszka" - sanitariuszka w czasie Powstania Warszawskiego oraz harcerze, samorządowcy i parlamentarzyści.
Po uroczystości, na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, rozpoczął się koncert fortepianowy „Polskie melodie”. Obecnym podczas obchodów wręczany był kolejny numer „Gazetki Powstańczej”.
Obchody rocznicowe organizowane w Bydgoszczy rozpoczęły uroczystą mszą świętą w Kościele Garnizonowym, a o godz. 17 odbyła się uroczystość pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego u zbiegu ulic Gdańskiej i Czerkaskiej. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz, środowiska kombatanckie oraz poczty sztandarowe. Głos zabrał m.in. Bogdan Jagodziński - prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów w Bydgoszczy.
Powstańców Warszawy uczcił także Włocławek. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Szarych Szeregów na pl. Wolności, a potem przeniosły się pod Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej w Parku W. Łokietka.
- W tym momencie solidaryzujemy się z Warszawą, wszyscy jesteśmy warszawiakami. Przed pomnikiem Szarych Szeregów warto wspomnieć o harcerzach, o młodych ludziach, którzy jeszcze nie weszli w dorosłe życie, a już musieli oddać się swoją krew. Dzisiaj o nich pamiętamy i przypominamy wszystkim młodym ludziom, że w ten sposób trzeba było dać dowód lojalności wobec Ojczyzny. Oby te czasy więcej nie wróciły - powiedział Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.
Grudziądzkie uroczystości 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się przy pomniku gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. O godz. 17:30 wystartował pieszy rajd na Wielką Księżną Górę, gdzie było można bezpłatnie z przewodnikiem zwiedzać fort.
Obchody 74. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się również w Żninie, Jabłonowie Pomorskim i Brodnicy.
Dla upamiętnienia godziny „W” na ulicach kujawsko-pomorskich miast rozległ się dźwięk syren alarmowych.