O konsekwencjach picia alkoholu w czasie ciąży - konferencja w Toruniu
Konsekwencje picia alkoholu przez kobiety w ciąży, dziecko ponosi przez całe życie - przypominają uczestnicy odbywającej się w Toruniu konferencji poświęconej FASD, czyli Spektrum Poalkoholowych Uszkodzeń Płodu.
Wg badań w ciąży pije ok. 15 proc. kobiet, a ok. 2 proc. dzieci ma ewidentne objawy uszkodzenia mózgu.
- Mogą być dyskretne zmiany w obrazie zaburzeń koncentracji uwagi, mogą być zmiany w zakresie emocji, nastroju, czy poziomu intelektualnego. Połowa tych dzieci ma obniżony iloraz inteligencji, wymagają podczas edukacji specjalnej ścieżki lub ułatwień i obniżonych wymagań - wyjaśnia psychiatra dr Krzysztof Liszcz.
- Problem jest złożony, ponieważ te dzieci rodzą się w rodzinach biologicznych, gdzie często występuje taki napiętnowanie matki. Chcemy od tego odejść i skupić się na pomocy matce. Trzeba pomóc dziecku, ale dziecku w kontekście rodziny. Dlatego zależy nam, aby w Toruniu powstał ośrodek, który miałby do tego narzędzia - powiedziała Ewa Grobelska, z Fundacji Daj Szansę.
Podczas konferencji został też podsumowany projekt realizowany przez Fundację, w ramach którego ponad 100 profesjonalistów z różnych dziedzin podnosiło swoją wiedzę na temat szkód, jakie może wyrządzić alkohol spożywany w czasie ciąży.