"Zapal znicz pamięci" - 9. edycja akcji
Józef Bednarz - „Pomorski Korczak” to jeden z bohaterów, którego postać przypominana jest podczas tegorocznej edycji akcji "Zapal znicz pamięci" - mającej na celu upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy.
Józef Bednarz (1879–1939) był lekarzem psychiatrą. Pracował w szpitalach w Tworkach i Kulparkowie. W 1932 r. został dyrektorem Zakładu Psychiatrycznego w Świeciu nad Wisłą. Kiedy 3 września 1939 r. Niemcy zajęli miasto nastał dramatyczny okres dla dyrektora i pacjentów szpitala. Dr Bednarz odmówił opuszczenia chorych. Sam będąc pod kontrolą Niemców starał się uratować jak największą liczbę pacjentów. Został osadzony w areszcie domowym, z którego przy pomocy przyjaciół mógł uciec, ale nie skorzystał z okazji. Dr Bednarz został wywieziony w jednym z transportów i zamordowany wraz ze swoimi pacjentami najprawdopodobniej w Mniszku w październiku 1939 r. w ramach tzw. „śmierci z łaski”, czyli dekretu Hitlera o likwidacji umysłowo chorych w Rzeszy i terenach zdobywanych przez Wehrmacht. Był jednym z pierwszych polskich psychiatrów zamordowanych przez Niemców w 1939 r.
Od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku terror i egzekucje były codziennym doświadczeniem Polaków w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej. Niemcy wprowadzili tu znacznie większe represje niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
Akcja "Zapal znicz pamięci" organizowana jest już po raz 9. To wspólna akcja pięciu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia ( w tym Polskiego Radia PiK) i pionów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej.
Organizatorzy zachęcają również do odwiedzenia miejsc martyrologii.
W Bydgoszczy w tym roku uroczystość odbyła się przy ul. Gdańskiej 147 pod tablicą na murze ogradzającym dawne koszary, informującą o istniejącym w 1939 niemieckim obozie.
Znicze pamięci zapłonęły również w Świeciu nad Wisłą i Aleksandrowie Kujawskim.