MOPR we Włocławku poszukuje chętnych do prowadzenia rodzin zastępczych
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku poszukuje chętnych do prowadzenia rodzin zastępczych. W mieście brakuje także rodzin, które zechcą zapewnić dzieciom opiekę w nagłych wypadkach, czyli tzw. pogotowie opiekuńcze.
Kandydaci muszą spełniać szereg wymogów:
Rodzinę zastępczą/RDD mogą utworzyć tylko małżonkowie lub osoba, która nie pozostaje w związku małżeńskim, u których umieszczono dziecko w celu sprawowania nad nim pieczy zastępczej. Osoba, która ma zamiar pełnić funkcję rodziny zastępczej/prowadzącego rodzinny dom dziecka, powinna także spełniać szereg wymagań takich jak:
Dawać rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej, tj. świadczyć swoim dotychczasowym zachowaniem, że będzie dobrze pełnić tę funkcję.
Nie być aktualnie (ani nigdy wcześniej) pozbawiona władzy rodzicielskiej, ani też nie być aktualnie ograniczona we władzy rodzicielskiej. Osoba taka nie może też mieć zawieszonej władzy rodzicielskiej. Oznacza to, iż z katalogu osób, które mogą zostać rodziną zastępczą/RDD zostały wyłączone osoby, które kiedykolwiek były pozbawione władzy rodzicielskiej, oraz takie które w czasie ubiegania się o ustanowienie rodziną zastępczą są ograniczone lub zawieszone we władzy rodzicielskiej wobec własnych dzieci.
Wypełniać obowiązek alimentacyjny wobec swoich krewnych - w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji zasądzenia alimentów orzeczeniem sądu albo uznania ich ugodą sądową.
Mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Ograniczona zdolność do czynności prawnych występuje zarówno w przypadku osób niepełnoletnich, jak i w przypadku osób ubezwłasnowolnionych częściowo. Zatem osoba, która jest ubezwłasnowolniona, chociażby częściowo, nie może pełnić funkcji rodziny zastępczej.
Być zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniami o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka, wystawionymi przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Przebywać na terytorium RP. Warto w tym miejscu dodać, iż możliwe jest – jednak jedynie czasowe – sprawowanie pieczy nad dzieckiem poza terytorium RP, przez rodzinę/RDD, w którym to dziecko jest już umieszczone (za zgodą starosty). Dopuszcza się także czasowe powierzenie sprawowania pieczy - za zgodą starosty - rodzinie zastępczej lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, którzy nie zamieszkują na terytorium RP, o ile jednak sprawują pieczę zastępczą nad rodzeństwem tego dziecka. Starosta w takim przypadku powinien zasięgnąć i wziąć pod uwagę opinię organizatora rodzinnej pieczy zastępczej oraz określić czas, na jaki zgoda jest wydawana.
Zapewnić odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe, umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb (m. in. potrzebę rozwoju, edukacji i rozwoju zainteresowań, wypoczynku i organizacji czasu wolnego). Należy uznać, że kryterium „odpowiednich warunków mieszkaniowych i bytowych” jest kryterium ocennym, które nie zostało ściśle sprecyzowane. Oceny jego spełniania dokonuje organizator rodzinnej pieczy zastępczej. Warto dodać, że w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej, co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów, np. wynagrodzenie za pracę, emeryturę.
Nowym ustawowym kryterium jest wymóg niekaralności. Kandydaci nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kryterium to dotyczy kandydatów na rodziny zastępcze niezawodowe lub zawodowe oraz RDD.