PZD o obywatelskim projekcie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych
Działkowcy apelują do premiera o poparcie obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Ich zdaniem jest on lepszy od tego, który proponuje poseł Platformy Obywatelskiej Stanisław Husowski.
Zmiany w obowiązującej ustawie są niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on w połowie ub. roku za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 roku.
Według propozycji obywatelskiej - Polskiego Związku Działkowców, powstałoby Stowarzyszenie Krajowe, które przejmie wszystkie prawa, szczególnie do gruntów, będących obecnie w posiadaniu PZD. Natomiast nie będzie przymusu przynależności do związku, ani regionalnego ani do krajowego, a każdy ogród działkowy będzie mógł się wydzielić w samodzielne stowarzyszenie. Po zarejestrowaniu przejmowałoby ono wszystkie prawa do ogrodu działkowego - do gruntu, majątku, również do konta, na którym gromadzone są środki. W projekcie zapisane jest także, że działkowiec nie musi być członkiem stowarzyszenia, aby zachować prawo do działki.
- Projekt obywatelski gwarantuje utrzymanie ogrodów i ich rozwój - podkreśla Ryszard Chodynicki, prezes Toruńsko-Włocławskiego Okręgu PZD. - Tymczasem projekt PO niesie ze sobą rozwiązanie PZD - organizacji, która ma prawo wieczystego użytkowania gruntów działek. Grunty wróciłyby więc do Skarbu Państwa i samorządów - tłumaczy Chodynicki. W konsekwencji przestałyby istnieć ogrody, które nie są wpisane do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub są ogrodami czasowymi.
Zdaniem członków PZD celem Platformy jest likwidowanie ogrodów w centrach miast, co jest sprzeczne z projektowaniem terenów zielonych na tych terenach.
PZD apeluje do działkowców o wysyłanie do Kancelarii Premiera pocztówek z poparciem dla obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
Tymczasem w sejmowych komisjach infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej toczą się prace w sumie nad czterema projektami ustaw dotyczących ogrodów działkowych. Autorami pozostałych dwóch projektów są: Solidarna Polska i SLD.
Nowa ustawa musi zostać przyjęta do 21 stycznia 2014 roku.