Wielkanocne „Alleluja" w Polskim Radiu PiK. Rezurekcja w kościele w Boluminku [wideo, zdjęcia]
Zgodnie z doroczną tradycją, w Niedzielę Wielkanocną, o godz. 6:00, Polskie Radio PiK przeprowadziło transmisję z mszy rezurekcyjnej. Tym razem odwiedziliśmy parafię pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Boluminku. O godz. 5:00 zrealizowaliśmy audycję, która przybliżyła historię wsi i wprowadziła w misterium.
Chociaż o wsi Boluminek kroniki wspominają na początku XV wieku, a o parafii w 1445 roku, to wiadomo, że istniała już dużo wcześniej, od ok. 1230 roku. Początkowo kościół miał jednego patrona, św. Wojciecha. Po latach dołączyła do niego św. Katarzyna, prawdopodobnie z inicjatywy samego hrabiego z Ostromecka.
Święty Wojciech za Matką Boską
W Boluminku stały niegdyś świątynie drewniane. Właściciele wsi dbali o nie, chociaż pożary zmuszały do ich odbudowy. Wiadomo, że w XVII wieku majętności w Boluminku nabył szlachcic Feliks Raciniewski i że w 1664 roku staraniem miejscowej szlachty rozbudowano i upiększono kościół. Ale największą zmianę odnotowano w 1747 roku, po włączeniu wsi do parafii ostromeckiej. Wówczas jego opiekun, właściciel Ostromecka, wojewoda pomorski Michał Mostowski ufundował murowaną świątynię. Budynek wzniesiono w 1755 r. W latach 1909–1910 kościół został gruntownie przebudowany. Powiększony o transept i nowe prezbiterium z dwiema zakrystiami po bokach, otrzymał też wieżę od zachodu.
Zabytkowe rzeźby i organy
Nie wszyscy wiedzą, że w ołtarzu głównym, gdzie dzisiaj ustawiona jest figurka Matki Bożej, znajduje się zsuwany obraz Patrona Polski - Św. Wojciecha. Gotycka rzeźba Maryi z Dzieciątkiem pochodzi z ok. 1500 roku, dwa popiersia papieży z pierwszej połowy XVI w., a chrzcielnica z początku XVII stulecia. W oknach świątyni znajdują się też piękne witraże z początku XX w. Zabytkowe są również organy, o zewnętrznej oprawie neoklasycystycznej i współczesnym wyposażeniu. Zbudował je w 1910 roku P. B. Voelkner z Bydgoszczy.
Historia Boluminka jest bardzo ciekawa. Raz były to ziemie krzyżackie, a raz polskich właścicieli. Na tych terenach przebywali cesarz Wilhelm II i Napoleon Bonaparte. Stąd pochodzi też dzielny rycerz, który wsławił się w bitwie pod Grunwaldem i zidentyfikował ciało wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena.
Powtórka audycji poprzedzającej transmisję Rezurekcji, w Niedzielę Wielkanocną (20 kwietnia) o godz. 23:00.
Transmisja rezurekcji z kościoła pw. Św. Wojciecha i św. Katarzyny w Boluminku rozpoczęła się w Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00.
Mszę świętą koncelebrowaną sprawowali wikariusz ks. Bartosz Fiałkowski i proboszcz parafii ks. Tadeusz Myszk, który wygłosił homilię. Na organach zagrał Maciej Różycki.
Polskie Radio PiK przeprowadziło transmisję z mszy rezurekcyjnej w parafii w Boluminku/wideo: Jan Duks