85 lat temu Bydgoszcz straciła swój symbol. „Będziemy przekonywać do odbudowy”
– Odbudowanie zachodniej pierzei Starego Rynku jest niezbędne dla wizerunku Bydgoszczy – uważają członkowie Społecznego Komitetu Odbudowy. W przededniu 85. rocznicy rozpoczęcia wyburzeń społecznicy podkreślili, że zniszczenie kamienic oraz charakterystycznego kościoła pw. św. Ignacego Loyoli było wielką raną dla miasta – do dzisiaj niezaleczoną.
– Wyburzenie było okaleczeniem naszego miasta pod względem historycznym, tożsamościowym, estetycznym. Do tej pory Bydgoszcz nie poradziła sobie z tą raną, dlatego zadaniem powołanego w 1990 roku – m.in. przez Stefana Pastuszewskiego – Komitetu jest przypominanie o obowiązku odbudowy, rekonstrukcji – mówi Marcin Lewandowski, nowy przewodniczący komitetu.
Działacze Społecznego Komitetu dzisiaj złożyli w bydgoskim ratuszu pismo z prośbą o spotkanie z władzami miasta, by poznać ich aktualne stanowisko w sprawie odbudowy. – Będziemy działać kompleksowo, cały czas dyskutować, przekonywać instytucje, podmioty decyzyjne, ale i mieszkańców.
Podkreśla też potencjał turystyczny związany z odbudową. – Bez tego, co miałoby przyciągać do Bydgoszczy, otoczki kulturalnej, dziedzictwa kulturalnego, bylibyśmy wydmuszką. Możemy tworzyć nowe rzeczy, ale nie możemy zamykać się na to, co było, co wystarczy odtworzyć, przywołać.
– Obserwowaliśmy działania wielu metropolii, miast na świecie – w większości, łącznie na przykład z Berlinem, który odbudował Reichstag, odbudowuje się obiekty, które są znakiem tożsamości, które są symbolem miasta – właśnie zachodnia pierzeja wraz z kościołem jezuickim była takim symbolem. Nie ma kompletu pocztówek przedwojennych, gdzie nie byłoby właśnie zachodniej pierzei – zaznacza Stefan Pastuszewski, były wiceprezydent Bydgoszczy, jeden z założycieli komitetu.
Andrzej Adamski, wieloletni przewodniczący komitetu, podkreślał radość z przekazania funkcji Marcinowi Lewandowskiemu. – Cieszy, że następne pokolenia są zainteresowane przywracaniem utraconej tożsamości historycznej. Jest to wielka radość, że temat wciąż żyje – mówił.
Wyburzenia zachodniej pierzei okupujący Bydgoszcz Niemcy rozpoczęli 18 stycznia 1940 roku. Postulat odbudowy sięga aż 1946 roku, początkowo nie został zrealizowany prawdopodobnie z powodu niechęci władz socjalistycznych wobec odbudowy kościoła. Społeczny Komitet Odbudowy Zachodniej Pierzei zawiązał się w 1990 roku – wówczas należeli do niego m.in. Jerzy Sulima-Kamiński czy Andrzej Szwalbe.