Nielegalne wysypiska i ich pożary – jak temu przeciwdziałać? Dyskusja w Bydgoszczy
Nowatorskie podejście do magazynowania odpadów – to temat konferencji zorganizowanej przez Politechnikę Bydgoską i Państwową Straż Pożarną. Uczestnicy rozmawiali między innymi o zaostrzeniu przepisów przeciwpożarowych dotyczących miejsc składowania odpadów.
Regulacje wprowadzone w 2018 roku wymusiły na branży odpadowej szereg zmian. Nie wyeliminowały jednak problemu mafii śmieciowych i płonących nielegalnych wysypisk.
– Nowatorskie podejście do odpadów musi spełniać wszystkie wymogi nie tylko ochrony środowiska, ale także przeciwpożarowe. Nasza firma cały czas dostosowuje się do wymagań – mówi Włodzimierz Rydzyński ze Stena Recycling.
Dzięki zaostrzającym się przepisom powstają nowoczesne metody przetwarzania odpadów. – Przetwarzanie dzisiaj jest najczęściej w hermetycznych halach, gdzie jest bardzo dobry system wentylacji, odpylania, który wpływa w mniejszym stopniu na środowisko – mówi profesor Politechniki Bydgoskiej Małgorzata Gotowska.
Nie wszyscy jednak przepisy respektują. Wciąż plagą są pożary nielegalnych wysypisk. – Są to pożary bardzo trudne [do gaszenia], ponieważ są nieprzewidywalne. Nie wiemy, co możemy spotkać, co ludzie oddają. Czasami są tam jakieś odpady niebezpieczne, niezabezpieczone w sposób prawidłowy – wskazuje st. bryg. Rafał Świechowicz, kujawsko–pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
Jak można przeciwdziałać mafiom śmieciowym? – Tak naprawdę chyba tylko prewencja – czyli kontrole przy tworzeniu firm mogą zdać egzamin – wskazuje Rydzyński.
Więcej w relacji poniżej.