2019-09-30
29 września 2019
2019-09-27
Teheran, Jałta, Poczdam... Trzy konferencje, które po II wojnie światowej podzieliły Europę. W audycji Roberta Erdmanna z cyklu „Póki my żyjemy” opowiadał o tym politolog dr Krzysztof Garczewski z UKW w Bydgoszczy.
22 września 2019
2019-09-20
Audycja o genezie niemiecko-sowiecko-słowackiej agresji na Polskę w 1939 r., o okupacjach hitlerowskiej, sowieckiej, słowackiej i litewskiej oraz o konsekwencjach tych wydarzeń. Opowie o tym historyk z IPN w Bydgoszczy dr Przemysław Wójtowicz. Zaprasza Robert Erdmann.
15 września 2019
2019-09-15
W audycji Roberta Erdmanna z cyklu „Póki my żyjemy”, o latach 80' XX wieku opowiadali: Janusz Wiertel, syn bydgoskiej dziennikarki i działaczki opozycyjnej Ireny Wiertel oraz historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, dr Krzysztof Osiński.
8 września 2019
2019-09-06
W audycji Roberta Erdmanna z cyklu "Póki my żyjemy..." mówiliśmy o Zbrodni Pomorskiej. Wymieniana jest ona obok Rzezi Wołyńskiej i Mordu Katyńskiego jako najtragiczniejsze doświadczenie Polaków z okresu II wojny światowej. Opowiadał o tym historyk i teolog, ks. dr Michał Damazyn. Niebawem opublikowane zostaną dokumenty dotyczące tej zbrodni, a odnoszące się do Sadek - małej wsi, w której ks. dr Damazyn jest duszpasterzem. Z
1 września 2019
2019-09-01
W pierwszą niedzielę września, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w audycji Roberta Erdmanna z cyklu „Póki my żyjemy” mówiliśmy o relacjach polsko-niemieckich, polsko-rosyjskich i rosyjsko-niemieckich, nie tylko w przededniu wybuchu wojny. Opowiadali o tym historycy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: prof. Aleksander Lasik i prof. Albert Kotowski oraz politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Roman Backer.
Zobacz także
29 grudnia 2019
O Powstaniu Wielkopolskim, które objęło też Kujawy. Opowiedzą o nim naukowcy z Polskiej Akademii Nauk: prof. Tomasz Łaszkiewicz i prof. Przemysław Olstowski… Czytaj dalej »
15 grudnia 2019
O Stanisławie Wyspiańskim opowiadają poloniści z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Hanna Ratuszna i prof. Radosław Sioma. Czytaj dalej »
8 grudnia 2019
Książęta - zbóje, prawo rzymskie, kancelarie i biurokracja. Jak to wszystko się łączy? Wyjaśnia historyk, prof. Waldemar Chorążyczewski z UMK. Zaprasza… Czytaj dalej »
1 grudnia 2019
W niedzielę 1 grudnia w audycji Roberta Erdmanna z cyklu „Póki my żyjemy” było nie tylko o magii. Gościem audycji był kulturoznawca i antropolog kultury… Czytaj dalej »
Ukształtowały nas - o czym mówi się często - powstania, represje i wojny, czyli ból, lęk, ale i nadzieje.
Jakie to ma konsekwencje?
Co w nas pozostało z I RP?
Jakie wartości przejęliśmy z dawniejszych czasów?
Jak wiele zawdzięczamy innym, a co wyłącznie sobie?
Odpowiedzi na te pytania
w audycjach nowego cyklu
na antenie Polskiego Radia PiK.
"Póki my żyjemy" - w każdą niedzielę o godz. 12.05.
Zapraszam do kontaktu
"Póki my żyjemy"
Polskie Radio PiK,
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz
e-mail:
roberterdmann@radiopik.pl