2019-08-03
30 czerwca 2019
2019-06-30
W ostatniej audycji czerwca Robert Erdmann wrócił do tematu Traktatu Wersalskiego. Zabrzmiała relacja z konferencji zorganizowanej w bydgoskim Ratuszu, dotycząca Traktatu Wersalskiego i losów Bydgoszczy w świetle tej umowy.
23 czerwca 2019
2019-06-23
W audycji "Póki my żyjemy" o trudnych czasach i o odważnych ludziach. W poniedziałek, 17 czerwca dotarła do nas smutna wiadomoś. Zmarł generał Zbigniew Nowek - działacz przedsierpniowej opozycji w PRL, przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, były szef Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu, były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa. Robert Erdmann przypomniał fragmenty wspomnień śp. gen. Zbigniewa Nowka.
16 czerwca 2019
2019-06-16
Tematem kolejnej audycji Roberta Erdmanna był "Kościół i państwo". Pretekstem jest wystawa opowiadająca Kościele w PRL, zorganizowana w bydgoskim Muzeum Okręgowym. O wzajemnych relacjach na przestrzeni wieków opowiadali: prof. Jarosław Kłaczkow - historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr Mateusz Smoliński - filozof z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
9 czerwca 2019
2019-06-09
W audycji Roberta Erdmanna tym razem o sarmatyzmie. Dla jednych to źródło nieszczęść, dla innych - powód do dumy, jeszcze inni traktują sarmatyzm jako XIX-wieczny wymysł, pomocny w budowaniu nowoczesnej narodowej tożsamości... O tym czym był sarmatyzm i czym są jego relikty opowiadał prof. Kazimierz Maliszewski, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
2 czerwca 2019
2019-05-29
W pierwszej, czerwcowej audycji Roberta Erdmanna z cyklu "Póki my żyjemy" wysłuchaliśmy drugiej części opowieści o Polsce w okresie Kongresu Wersalskiego. Wykład na ten temat w Bydgoskim Klubie Frondy wygłosił w maju br. historyk i senator prof. Jan Żaryn.
Zobacz także
29 grudnia 2019
O Powstaniu Wielkopolskim, które objęło też Kujawy. Opowiedzą o nim naukowcy z Polskiej Akademii Nauk: prof. Tomasz Łaszkiewicz i prof. Przemysław Olstowski… Czytaj dalej »
15 grudnia 2019
O Stanisławie Wyspiańskim opowiadają poloniści z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Hanna Ratuszna i prof. Radosław Sioma. Czytaj dalej »
8 grudnia 2019
Książęta - zbóje, prawo rzymskie, kancelarie i biurokracja. Jak to wszystko się łączy? Wyjaśnia historyk, prof. Waldemar Chorążyczewski z UMK. Zaprasza… Czytaj dalej »
1 grudnia 2019
W niedzielę 1 grudnia w audycji Roberta Erdmanna z cyklu „Póki my żyjemy” było nie tylko o magii. Gościem audycji był kulturoznawca i antropolog kultury… Czytaj dalej »
Ukształtowały nas - o czym mówi się często - powstania, represje i wojny, czyli ból, lęk, ale i nadzieje.
Jakie to ma konsekwencje?
Co w nas pozostało z I RP?
Jakie wartości przejęliśmy z dawniejszych czasów?
Jak wiele zawdzięczamy innym, a co wyłącznie sobie?
Odpowiedzi na te pytania
w audycjach nowego cyklu
na antenie Polskiego Radia PiK.
"Póki my żyjemy" - w każdą niedzielę o godz. 12.05.
Zapraszam do kontaktu
"Póki my żyjemy"
Polskie Radio PiK,
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz
e-mail:
roberterdmann@radiopik.pl