2019-08-03
28 lipca 2019
2019-07-28
W audycji Roberta Erdmanna z cyklu "Póki my żyjemy", zabrzmiała opowieść o państwie Bolesława Chrobrego, relacjach z Zachodem i Bizancjum. Opowiadali o tym historycy: prof. Szymon Olszaniec z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr Michał Bogacki z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Było też o średniowiecznych instrumentach muzycznych.
21 lipca 2019
2019-07-21
Druga część audycji o czystkach etnicznych na Wołyniu i w Małopolsce, których w okresie II wojny światowej dokonali ukraińscy nacjonaliści. Opowiada o tym dr Przemysław Wójtowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Zaprasza Robert Erdmann.
14 lipca 2019
2019-07-14
W drugą niedzielę lipca w audycji Roberta Erdmanna z cuklu "Póki my żyjemy", mówiliśmy o skomplikowanych relacjach z Ukrainą - szczególnie w okresie II wojny światowej. Opowiadał o tym dr Przemysław Wójtowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
7 lipca 2019
2019-07-07
W pierwszej lipcowej audycji z cyklu "Póki my żyjemy sięgamy do archiwum Polskiego Radia PiK. Zastanawiamy się, co pieniądze mówią nam o historii Polski. Rozmawiamy z archeologiem, kustoszem zbiorów numizmatycznych Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Jarosławem Kozłowskim. Zaprasza Robert Erdmann.
Zobacz także
29 grudnia 2019
O Powstaniu Wielkopolskim, które objęło też Kujawy. Opowiedzą o nim naukowcy z Polskiej Akademii Nauk: prof. Tomasz Łaszkiewicz i prof. Przemysław Olstowski… Czytaj dalej »
15 grudnia 2019
O Stanisławie Wyspiańskim opowiadają poloniści z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Hanna Ratuszna i prof. Radosław Sioma. Czytaj dalej »
8 grudnia 2019
Książęta - zbóje, prawo rzymskie, kancelarie i biurokracja. Jak to wszystko się łączy? Wyjaśnia historyk, prof. Waldemar Chorążyczewski z UMK. Zaprasza… Czytaj dalej »
1 grudnia 2019
W niedzielę 1 grudnia w audycji Roberta Erdmanna z cyklu „Póki my żyjemy” było nie tylko o magii. Gościem audycji był kulturoznawca i antropolog kultury… Czytaj dalej »
Ukształtowały nas - o czym mówi się często - powstania, represje i wojny, czyli ból, lęk, ale i nadzieje.
Jakie to ma konsekwencje?
Co w nas pozostało z I RP?
Jakie wartości przejęliśmy z dawniejszych czasów?
Jak wiele zawdzięczamy innym, a co wyłącznie sobie?
Odpowiedzi na te pytania
w audycjach nowego cyklu
na antenie Polskiego Radia PiK.
"Póki my żyjemy" - w każdą niedzielę o godz. 12.05.
Zapraszam do kontaktu
"Póki my żyjemy"
Polskie Radio PiK,
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz
e-mail:
roberterdmann@radiopik.pl