2019-06-05
30 maja 2019
2019-05-30
W audycji Ewy Dąbskiej z cyklu "Polskim piórem", słuchaliśmy muzycznych wersji wierszy takich poetów jak: Bolesław Leśmian, Aleksandra Bacińska, Wiesława Kwinto-Koczan czy Jonasz Kofta. Gościem audycji był Michał Łangowski, lider zespołu "Cisza jak ta", który wydał właśnie swoją solową płytę pt. "Pomiędzy Ciszą a ciszą".
23 maja 2019
2019-05-23
Zgodnie z ubiegłotygodniową zapowiedzią, była to druga część opowieści o twórczości Leszka Aleksandra Moczulskiego - poety krakowskiego, którego wiersze śpiewali Skaldowie, Łucja Pruss czy Grzegorz Turnau. Jednak Moczulski jest także autorem słów do podniosłych oratoriów religijnych i ich fragmenty zabrzmiały w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
16 maja 2019
2019-05-16
Niewielu zapewne wie, kto jest autorem tomików poetyckich "70 widoków w drodze do Wenecji" czy "Jej nigdy za późno". Ale większość Polaków potrafi recytować jego wiersze śpiewająco, bowiem to z jego poetyckich strof korzystali przede wszystkim bracia Zielińscy, tworząc repertuar zespołu Skaldowie. Po wiersze Leszka Aleksandra Moczulskiego sięgali tak znamienici wykonawcy jak: Grzegorz Turnau, Andrzej Zaucha, Czesław Niemen i wielu, wielu innych. Twórczości i wspomnieniu Leszka Aleksandra Moczulskiego poświęcona jest, pierwsza z Jemu dedykowanych audycji Wojciecha Sobocińskiego, z cyklu "Polskim piórem".
9 maja 2019
2019-05-09
W audycji Wojciecha Sobocińskiego o muzycznym życiu poezji romantyków. Twórczość Adama Mickiewicza zawsze stanowiła pożywkę i inspirację dla kompozytorów i śpiewaków. Już sam tytuł "Ballady i romanse" wskazywał na możliwość nadania im formy muzycznej. Jednak wiersze Juliusza Słowackiego to prawdziwe wyzwania dla artystów.
2 maja 2019
2019-05-02
Wielka polska poezja romantyczna inspirowała i inspiruje nadal polskich twórców do jej wykorzystywania. Nawet tak trudne w odbiorze strofy Cypriana Kamila Norwida doczekały się swojego współczesnego brzmienia. W audycji "Polskim piórem" Wojciecha Sobocińskiego, zabrzmiały wiersze w wykonaniu polskich wokalistów, a także anegdoty związane z polskimi romantykami.
Zobacz także
26 grudnia 2019
Najstarszą znaną polską kolędą jest "Zdrów bądź królu anielski". Kolędy i pastorałki pisali Piotr Skarga, Andrzej Morsztyn, Mikołaj Sęp Szarzyński… Czytaj dalej »
19 grudnia 2019
12 grudnia minęła 104. rocznica urodzin Jeremiego Przybory. W audycji z cyklu „Polskim piórem” Ewa Dąbska przypomniała archiwalną rozmowę z Jeremim… Czytaj dalej »
12 grudnia 2019
Po raz piąty polski pisarz został wyróżniony Nagrodą Nobla. Przypomnimy polskich noblistów, opowiemy o kontrowersjach jakie budziły ich nominacje, a także… Czytaj dalej »
5 grudnia 2019
5 grudnia br. mija 94. rocznica śmierci Władysława Stanisława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla, którą za powieść „Chłopi” otrzymał w… Czytaj dalej »
Polski pijemy miód;
Lepszy śpiew narodowy
I lepszy bratni ród.
- fragment "Pieśni Filaretów" Adama Mickiewicza, opiewającego wartość narodowego języka, słowa i literatury.
"Polskim piórem"
w każdy czwartek
po godz. 21.00
zapraszają :