2019-02-07
31 stycznia 2019
2019-01-31
Domownicy i przyjaciele nazywali ją Lilką. Była córką Wojciecha Kossaka, miała brata Jerzego i młodszą siostrę Magdalenę. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka i dramatopisarka, będzie bohaterką audycji "Polskim piórem". Opowiemy o jej barwnym życiu i ciekawej twórczości. To jedna z najoryginalniejszych postaci w historii naszej literatury. Zaprasza Ewa Dąbska.
24 stycznia 2019
2019-01-23
Stanisław Wyspiański - dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt oraz projektant mebli. Jest nazywany czwartym polskim wieszczem. To o nim właśnie będzie rzecz w programie "Polskim piórem". Usłyszą Państwo m.in. wspomnienia Adama Grzymały-Siedleckiego, fragmenty "Wesela" czytane przez naszych dziennikarzy czy fragmenty słuchowiska "Akropolis", które nagraliśmy przez laty. Zaprasza Ewa Dąbska.
17 stycznia 2019
2019-01-16
Najbliższą audycję poświęcamy twórczości Mariana Hemara, poety, satyryka i dramaturga, który z powodu pozostawania na emigracji i udziału w programach Radia Wolna Europa był w Polsce Ludowej kompletnie zapomniany. Dopiero wysiłek Wojciecha Młynarskiego sprawił, że Hemar ponownie zaczął gościć w polskiej świadomości, choćby jako autor 3000 tekstów do piosenek, z których wiele stało się przedwojennymi przebojami: "Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal", "Całuje twoją dłoń madame", "Nikt tylko ty", "Ten wąsik, ach ten wąsik". Te i inne piosenki z tekstami Mariana Hemara zabrzmią w audycji "Polskim piórem". Zaprasza Wojciech Sobociński.
10 stycznia 2019
2019-01-09
"Nic dwa razy się nie zdarza", "Gdy się miało szczęście, ktore się nie zdarza", "Człowiek jam niewdzięczny", "Jednego serca trzeba mi na Ziemi" - te wersy, które otwierają najpiękniejsze strofy polskiej poezji znane są większości Polaków nie z lektury, ale z piosenek, ktore śpiewali najlepsi polscy piosenkarze, a muzykę komponowali najbardziej renomowani polscy kompozytorzy. Twórczości polskich poetów w polskiej piosence poświęcony będzie drugie już spotkanie w audycji "Polskim piórem". Zaprasza Wojciech Sobociński.
3 stycznia 2019
2019-01-03
W pierwszej audycji cyklu "Polskim piórem" o tym jak poezja Juliana Tuwima wykorzystywana jest przez polskich kompozytorow i piosenkarzy. Zaprasza Wojciech Sobociński.
Zobacz także
26 grudnia 2019
Najstarszą znaną polską kolędą jest "Zdrów bądź królu anielski". Kolędy i pastorałki pisali Piotr Skarga, Andrzej Morsztyn, Mikołaj Sęp Szarzyński… Czytaj dalej »
19 grudnia 2019
12 grudnia minęła 104. rocznica urodzin Jeremiego Przybory. W audycji z cyklu „Polskim piórem” Ewa Dąbska przypomniała archiwalną rozmowę z Jeremim… Czytaj dalej »
12 grudnia 2019
Po raz piąty polski pisarz został wyróżniony Nagrodą Nobla. Przypomnimy polskich noblistów, opowiemy o kontrowersjach jakie budziły ich nominacje, a także… Czytaj dalej »
5 grudnia 2019
5 grudnia br. mija 94. rocznica śmierci Władysława Stanisława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla, którą za powieść „Chłopi” otrzymał w… Czytaj dalej »
Polski pijemy miód;
Lepszy śpiew narodowy
I lepszy bratni ród.
- fragment "Pieśni Filaretów" Adama Mickiewicza, opiewającego wartość narodowego języka, słowa i literatury.
"Polskim piórem"
w każdy czwartek
po godz. 21.00
zapraszają :